Zgłoszenia trwają!

Najnowsze wieści z przygotowań do Nocy Bibliotek 5 października. Już wiemy, kto poprowadzi inaugurację akcji, którą będziemy transmitować dla was ze sceny z jednej z bibliotek! 

V wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język” odbędzie się za dwa miesiące – 5 października 2019. Swój udział zgłosiło już prawie 800 bibliotek z całej Polski i codziennie dołączają kolejne.

Cieszymy się, dziękujemy tym, którzy są już z nami i zapraszamy kolejne biblioteki do zgłoszeń i wspólnego świętowania.

Do bibliotek, które zgłoszą udział w akcji do 15 sierpnia 2019, w pierwszym tygodniu września wyślemy paczki z drukowanymi materiałami promocyjnymi: plakatami, zakładkami, ekslibrisami-naklejkami dla dzieci oraz książkami od partnerskich wydawnictw (nowości wydawnicze związane z ideą i hasłem akcji), a także grą literacką „Flirt z Markiem Hłaską” w 50. rocznicę śmierci pisarza. Przygotowujemy też drukowane zaproszenia do odwiedzenia biblioteki podczas Nocy Bibliotek, które – mamy nadzieję – Wasi wierni czytelnicy wypiszą i przekażą swoim znajomym jeszcze nie-bywalcom.

W ustanowionym przez Sejm RP Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w 100-lecie urodzin pisarza polecamy zamieszczoną na stronie akcji propozycję gry bibliotecznej o jego życiu i twórczości

Po więcej inspiracji zapraszamy na Półkę z pomysłami, która co kilka dni wzbogaca się o nowe materiały. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne w przygotowaniach do akcji. 

W tym roku poza aktualizowanymi przez Państwa zapowiedziami wydarzeń na mapie akcji, zachęcamy też do zamieszczania relacji filmowych poprzez dodanie ich do konta biblioteki na stronie: nocbibliotek.org/logowanie. Z relacji wideo powstanie specjalna strona, która będzie pokazywała na żywo, jak wiele dzieje się tej niezwykłej nocy we wspaniałych bibliotekach w całej Polsce. My – jak co roku – przygotowujemy transmisję online z uroczystej inauguracji akcji w wybranej bibliotece.

Ku naszej wielkiej radości poprowadzi ją dla Państwa Joanna Kołaczkowska przy wsparciu części kabaretu Hrabi. Na pewno skomentuje też najciekawsze wydarzenia z innych bibliotek. Może właśnie z Waszej? 

W tym roku Nocy Bibliotek towarzyszy projekt DoMowy – rodzinne historie o słowach (realizowany w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”), w którym chętne biblioteki w dowolnym terminie do 5 października organizują warsztaty słowotwórcze z wykorzystaniem scenariuszy zajęć (do wyboru – dla młodszych lub starszych dzieci) i innych pomocy zamieszczonych na stronie domowy.ceo.org.pl/materialy-edukacyjne, a w paczkach akcji otrzymują dodatkowo pakiety książek rozwijających wyobraźnię językową – m.in. Michała Rusinka. Podsumowaniem efektów warsztatów będzie książka aktywnościowa, która trafi do 60 bibliotek zgłoszonych do programu. Zapraszamy.

Kolejne wieści z przygotowań do akcji zaraz po połowie sierpnia, a póki co życzymy pięknych wakacji i mamy nadzieję – wyjątkowego wspólnego początku jesieni!

foterdziecko