Wiersz Doroty Masłowskiej – czytamy na inauguracji Nocy

Wiersz Doroty Masłowskiej – pochwała różnorodności świata – wstęp do książki „Psikusy” – to nasza propozycja do wspólnego przeczytania na inauguracji akcji.

Nie mam nic do bycia rasy, jednak rasa wcale nie oznacza klasy.
Choć pilnują kwestii rasowych rasiści, skracają, wydłużają, piłują
i puszą, to lepiej, gdy psi sami decydują, czy chcą być puszyści
i czy jest w zgodzie z ich naturą
wystawanie na wystawie,
czy zwykłe wystawanie
ogona z trawy, gdy sobie szukają w trawie
substancji odżywczych,
często nielegalnych i niezbyt apetycznych,
podczas gdy ci wszyscy higieniczni medaliści
nie mają wyboru i muszą przymusowo jeść frykasy.
Nie dla tych psów kiełbasy i kopanie dziur; mogłyby utyć im łapy.
Taki pies psi się, psuje i pasować przestaje właścicielom do kanapy.
A lepiej, gdy psi sami zdecydują, czy chcą być puszyści, czy właśnie gładko przylizani.
Czy uszy mają im sterczeć, czy opadać, a za nich
decydują ciągle wszyscy.
Przy genotypie im kombinują.
Przycinają ich, projektują,
trzymają za pysk i
ja jeśli odrodzę się psem, to tylko psem nierasy.
Z każdą nogą z innej beczki i okiem każdym z innej paczki. Psem w pasy
i jednocześnie w łatki. Poczętym w ślepym żarze
namiętności pod krzaczkiem,
z nagłej gorącej miłości mojego ojca do matki.
Z bożej łaski;
nie z żadnych aranży, wytycznych branży i zimnych kalkulacji.
Psem bezpłatnym,
bezładnym, bez gwaracji.
Psem nieładnym; psem tanim w eksploatacji.
Niewyżłem, niepudlem, nieowczarkiem niepodhalańskim.
Genetyczną psotą, rarogiem podwarszawskim,
psem z kulawą nogą, kundlem burym, tapczanowym diabłem.
Kilkoma psami naraz, głową collie z nogami jamnika i ogonem husky.
I tak mi dopomóż Boże, nawet jeśli nie pochwalasz reinkarnacji.

Dorota Masłowska

Psikusy, Gang Design / Pani Jurek, 2017

Scenariusz warsztatów uczących tolerancji dla inności i uwrażliwiających na krzywdę zwierząt. Punktem wyjścia do przeprowadzenia warsztatów jest książka PSIKUSY.

Warszaty „Ni pies ni wydra. Warsztaty robienia kundli”

Czas trwania ok 2-4 h, w zależności od zaangażowania i skupienia uczestników (oraz ich wieku).

Z doświadczenia wiemy, że dzieci uczą się od siebie i jak dołączają w trakcie warsztatów, to jest dla nich jasne, co mają robić.
Warsztaty przewidziane są dla około 20 osób i powinny być prowadzone przez 1 lub 2 osoby – moderatora oraz osobę pomagającą, zwłaszcza młodszym dzieciom.

Warto na warsztaty poświęcić dwa egzemplarze książki, część pociąć wcześniej, a część kart dać dzieciom do samodzielnego pocięcia.

Wiek dzieci: od 4 lat (konieczna umiejętność posługiwania się nożyczkami), do tworzenia imion wymagana umiejętność czytania.

Książka zawiera karty z wizerunkami psów rasowych, przeznaczone do pocięcia i utworzenia kolaży. W wyniku wymieszania ze sobą głów, łap, łat powstają kundle o nietuzinkowych kształtach i maściach. Kolaże pozwalają na oddanie charakteru i temperamentu zwierzęcia. Z liter można ułożyć nowe imiona.

Warsztatom powinna towarzyszy recytacja i omówienie tekstu Doroty Masłowskiej – tekst załączony do pobrania pod tekstem – oraz rozmowa o tym, dlaczego psy są ważne i dlaczego kundle właśnie są najpiękniejsze.

Książka i wiersz uczą tolerancji dla inności, uwrażliwiają na psią krzywdę i otwierają na piękno niekanoniczne, bo nierasowe. To przykład designu zaangażowanego i odpowiedzialnego społecznie.

Jako punkt wyjścia do rozmowy można wykorzystać wiersz Doroty Masłowskiej, który daje szansę na poruszenie spraw ważnych także dla młodych uczestników życia społecznego, takich jak odmienność, indywidualność, współodpowiedzialność.

Na warsztaty mogą zostać zaproszone psy (z pobliskiego schroniska albo takie, których opiekunami są rodzice dzieci zaproszonych na warsztaty), których obecność pozwoli na zilustrowanie problemu, które będą mogły stać się modelami dla zabawy w tworzeniu kundli, ale również wywołają wystarczającą dozę empatii, by temat stał się bardziej nośny i zrozumiały.

Chcielibyśmy również aby efekty pracy dzieci stały się przez kilka dni częścią ekspozycji/ wystawy w bibliotece, ponieważ jednym z głównych złożeń PSIKUSÓW jest otwarcie na samodzielną kreację, przełamanie hierarchii i utartych kanonów estetycznych.

Wydawca Gang Design, przygotował specjalną ofertę na zakup książki-albumu „Psikusy” przez biblioteki w akcji Noc Bibliotek.
Książkę w cenie 42,90 netto + 5% VAT można kupić na stronie https://www.panijurek.pl/product-page/psikusy-book
Kod promocyjny: NOCBIBLIOTEK

Psikusy, Gang Design 2017, ISBN 978-83-944509-0-8