Pomysły na Noc Bibliotek

Warsztaty z tworzenia książek kreatywnych, własnych czcionek, ekslibrisów, inicjałów.

Kilka propozycji na Noc Bibliotek:

  • Warsztaty z kreatywnego pisania są zawsze świetnym pomysłem, ale tym razem można je rozszerzyć o ćwiczenia z tworzenia tzw. książek kreatywnych. Inspiracją może być blog okruchychwil.blogspot.com. Możemy też wykonać ilustracje do utworów pisarza w formie kolaży: po lekturze wybranego dzieła uczestnicy przygotowują swoje prace plastyczne, korzystając z przygotowanych materiałów, np. zdjęć, gazet, sznurków itp. Następnie prace zostaną pokazane na wystawie.
  • Jeśli już jesteśmy przy warsztatach, warto zastanowić się nad poprowadzeniem zajęć na temat tworzenia czcionek, ekslibrisów, inicjałów. 
  • Zastanówmy się nad stworzeniem słuchowiska lub podejmijmy próbę nagrania własnego audiobooka.
  • Nie zaszkodzi odrobina tajemnicy wokół książki. Zachęć uczestników do przeczytania wybranych pozycji stwarzając odpowiednią atmosferę. Wybrane książki obłóż w papier i schowaj w bibliotece. Poproś uczestników, aby poszukali książek (umieść wskazówki albo zrób mapę). Być może uczestnicy odkryją w ten sposób nowego autora, serię powieści albo gatunek.
  • Quiz literacki. Od was będzie zależeć jaką przybierze formę, np. zgadnij z jakiej książki pochodzi dany cytat i kto jest jego autorem.
  • Maraton czytania utworów: chętni zgłaszają się do głośnej lektury wierszy i prozy bohatera projektu. Wydarzenie można zorganizować w bibliotece lub na ulicy, rynku, placu; zaproście do udziału burmistrza, lokalnych przedsiębiorców i artystów, czytelników biblioteki.
  • Hyde Park literacki: w wyznaczonym miejscu przez ustalony czas trwania akcji każdy może wyjść i przeczytać bądź powiedzieć wybrany utwór poety; jeżeli bohaterem jest pisarz dramaturg, można też odegrać fragment jego dramatu.