Podsumowanie VIII Nocy Bibliotek

Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej Nocy Bibliotek. W VIII edycji pod hasłem “To się musi powieść” wzięło udział prawie 1500 bibliotek i ponad sto tysięcy odwiedzających czytelników i czytelniczek podczas lokalnych wydarzeń. Jak co roku pokazaliście, że biblioteki to inspirujące i przyjazne przestrzenie, w których dzieje się wiele dobrego.

Poprzez hasło “To się musi powieść” chciałyśmy zaprosić Was do przyjrzenia się powieści jako gatunkowi, pod powieściowym parasolem zmieściły się również opowieści, te krótsze i dłuższe… W trakcie Nocy, w wielu bibliotekach czytelniczki i czytelnicy tworzyli swoje własne formy literackie, część z Was skorzystała w tym celu z naszej tegorocznej gry online, która przybliża gatunki powieściowe, wprowadza w formę i zaprasza do tworzenia swojej własnej treści. Zadania rozwijają literacką kreatywność a niektóre z nich wymagają interakcji z biblioteką. W grze można brać udział samodzielnie lub grupowo. Można znaleźć ją tutaj: https://nocbibliotek.pl/gra

Cieszy nas, że jak co roku korzystacie z “Półki z pomysłami”. Realizujecie pokoje zagadek, wymiany i zbiórki książek, fotograficzne konkursy, korzystacie z literackich flirtów, inspirujecie się storytellingiem, recytujecie nasze “nocne” wiersze, tworzycie pomysłowe twórcze warsztaty i oczywiście – tłumnie organizujecie projekcje filmów.

Dbacie o tę młodszą jak i o starszą lokalną społeczność, sprawiacie, że Noc Bibliotek staje się dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem!

2022 jest rokiem romantyzmu polskiego, starałyśmy się aby tak istotne w romantyzmie uczucia i nastrojowość stały się podczas tegorocznej Nocy Bibliotek polem do rozmów i refleksji. Jedną z okazji do tego stała się projekcja filmu “Comedy Queen”, który obok “Biura Detektywistycznego Lassego i Mai” stał się w tym roku drugą filmową propozycją, a to dzięki Przedstawicielstwu Komisji Europejskiej.

Oficjalna inauguracja odbyła się Bibliotece Narodowej, dziękujemy wszystkim, którzy dopisali na żywo jak i online, śpiewając wspólnie z Adamem Strugiem i wsłuchując się w opowieści Małgorzaty Litwinowicz-Droździel i Oleny Yeremenko.

Ta Noc była wyjątkowa, pełna emocji, otwartości i ciepła. Dziękujemy za wasze zaangażowanie, do zobaczenia za rok!

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 w Garwolinie
Gminna Biblioteka Publiczna w Samborcu
Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku
Miłakowski Dom Kultury Biblioteka Publiczna w Miłakowie

Miłakowski Dom Kultury Biblioteka Publiczna w Miłakowie
Biblioteka Biecz. Filia w Libuszy
Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudniku
Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim
Gminna Biblioteka Publiczna w Lnianie
Gminna Biblioteka Publiczna w Białaczowie
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda w Chełmie Śląskim
foterdziecko