VI Noc Bibliotek – o akcji

VI wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbywa się w sobotę 10 października 2020 r. pod hasłem „Klimat na czytanie”.

Klimat na czytanie, czyli:

  • dobry czas na czytanie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego, najbardziej dostępna, przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki;
  • wypożyczanie i dzielenie się zasobami – książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej, jaką jest biblioteka, jako sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu.

Materiały inspirujące do niekonwencjonalnych działań w ramach tegorocznej Nocy znajdują się na Półce z pomysłami, a najnowsze na półce: Klimat na czytanie.

Materiały graficzne akcji do pobrania: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/materialy-do-pobrania/

Trwają zgłoszenia bibliotek do akcji – można w niej wziąć udział, przygotowując wydarzenia w przestrzeni biblioteki lub/oraz online: nocbibliotek.pl/rejestracja.

Ten trudny czas szczególnie pokazuje, jak ważne i potrzebne są biblioteki, dlatego uznaliśmy, że musimy wspólnie na to twórczo odpowiedzieć i sprawić, by jeszcze więcej ludzi je pokochało i uznało za swoje miejsca, mimo nieco innego ich działania w pandemii.

Nagranie webinarium informacyjnego o akcji Noc Bibliotek 2020: https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=DwX_kEf9bI8

Wydarzenia akcji odbędą się w przestrzeni realnej i/lub wirtualnej (w zależności od tego, na co sytuacja epidemiologiczna w Polsce i wytyczne sanitarne pozwolą). Prosimy o uwzględnianie podczas przygotowań do Nocy aktualnych wytycznych sanitarnych oraz MKIDN: https://www.gov.pl/web/kultura/biblioteki

10.10.2020 o 19.00 połączymy się online na uroczystej inauguracji akcji z udziałem pisarzy i artystów. Przeczytamy wspólnie napisany przez Jacka Cygana specjalnie dla Nocy Bibliotek wiersz – hymn tegorocznej akcji (młodsi) oraz wiersz Doroty Masłowskiej z książki „Psikusy”, Gang Design, 2017 (starsi). Oprawę muzyczną, a na finał koncert kołysanek z wierszami polskich poetek zagrają Janusz i Kaja Prusinowscy z zespołem.

1000 bibliotek zgłoszonych do akcji otrzymuje w tym roku wsparcie w postaci:

  • paczki z plakatami (10) i ekslibrisami (120) akcji
  • edukacyjnego plakatu i wlepki od programów edukacji ekologicznej Centrum Edukacji Obywatelskiej pod hasłem – jak być „biblioteką z klimatem”.
  • praw do publicznej emisji filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy” w bibliotece i udostępnienia go 100 czytelnikom do domowych projekcji z okazji Nocy Bibliotek.

Film „Jakub, Mimmi i gadające psy” 2019, oparta na niewydanej jeszcze w Polsce książce koprodukcja łotewsko-polska w reżyserii Edmundsa Jansonsa Jakub, Mimmi i gadające psy (Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi).

Laureat nagrody jury dziennikarzy Kwiat Paproci na Festiwalu Kino Dzieci 2019 „za empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością, a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”.

Poza tym przygotowujemy grę biblioteczną online wokół klasyki literackiej z elementami gry „Flirt z klimatem” – tym razem w wersji do samodzielnego uzupełniania o ulubione cytaty i dzielenia się nimi w mediach społecznościowych.

Nocy Bibliotek towarzyszy w tym roku akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.

Po akcji 100 bibliotek, które zorganizują najciekawsze wydarzenia w ramach Nocy Bibliotek, nagrodzimy paczkami z książkami w konkursie Nocy Bibliotek i Platona.

Bądźcie z nami!

Specjalna edycja akcji Noc Bibliotek odbędzie się 10.10.2020 pod hasłem "Klimat na czytanie"

Kochani, 15 czerwca 2020 po południu uruchamiamy nową stronę akcji Noc Bibliotek i otwieramy zgłoszenia do specjalnej edycji, która odbędzie się 10.10.2020 pod hasłem… "Klimat na czytanie"! Mamy nadzieję, że w trudnych czasach pandemii wspólnie uda nam się ochronić klimat i gatunki, również literackie❣️🐨📘🌳📕🐯📖🐼📙🐝🦕🐳🌳Czujecie się zainspirowani? 🙋‍♀️🦉⭐️🌜

Opublikowany przez Noc Bibliotek Środa, 10 czerwca 2020

Zapraszamy wszystkie biblioteki: szkolne, publiczne, pedagogiczne, wyższych uczelni, parafialne, klasztorne, muzealne, wojskowe, szpitalne, więzienne, społeczne, instytutów naukowych, rozmaitych instytucji i organizacji. Od najstarszych książnic po „szafy” z książkami. 

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. 

Biblioteki w całej Polsce przy wsparciu – promocyjnym i merytorycznym – organizatorów, przygotowują dla czytelników specjalne wydarzenia. Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni. 

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych – zapraszamy wszystkie szkolne biblioteki do niekonwencjonalnego rozpoczęcia roku podczas imprezy literackiej, która pokaże, jak ciekawym, przyjaznym i otwartym na wszystkich uczniów i uczennice miejscem jest biblioteka! (ze względów organizacyjnych wydarzenie może się odbyć również w piątek). 

Akcję Noc Bibliotek zaincjowaliśmy w 2015 roku. Co roku wyznaczamy termin, ogłaszamy hasło, tworzymy inspirujące materiały dla bibliotek, przyjmujemy zgłoszenia i tworzymy interaktywną mapę bibliotek w akcji.

Kilkaset pomysłów na Nocne działania czytelnicze zamieszczamy dla Was w zakładce Półka z pomysłami – sięgajcie i działajcie.


Inauguracja Nocy Bibliotek 2019 pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”Poprzednie edycje akcji

2015 – I Noc Bibliotek pod hasłem „Groza nie czytać”

2016 – II Noc Bibliotek pod hasłem „Wolno czytać”

2017 – III Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie porusza”

2018 – IV Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta”

2019 – V Noc Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”


Inauguracja Nocy Bibliotek 2018 pod hasłem „RzeczpospoCzyta”Zobacz więcej materiałów wideo

Polecamy