VI Noc Bibliotek – o akcji

VI wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 10 października 2020 r. pod hasłem „Klimat na czytanie”.

Klimat na czytanie, czyli:

  • dobry czas na czytanie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego, najbardziej dostępna, przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki;
  • wypożyczanie i dzielenie się zasobami – książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej, jaką jest nasza biblioteka, jako sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu.

Trwają zgłoszenia bibliotek do akcji – można w niej wziąć udział, przygotowując wydarzenia w przestrzeni biblioteki lub/oraz online: nocbibliotek.pl/rejestracja.

Ten trudny czas szczególnie pokazuje, jak ważne i potrzebne są biblioteki, dlatego uznaliśmy, że musimy wspólnie na to twórczo odpowiedzieć i sprawić, by jeszcze więcej ludzi je pokochało i uznało za swoje miejsca, mimo nieco innego ich działania w pandemii.

W ramach VI Nocy Bibliotek przygotowujemy dla Was w tym roku specjalne wsparcie, by, niezależnie od okoliczności, udało się skierować wspólnie światło na wyjątkowe miejsca, jakimi są biblioteki. Wydarzenia akcji odbędą się w przestrzeni realnej i/lub wirtualnej (w zależności od tego, na co sytuacja epidemiologiczna w Polsce i wytyczne sanitarne pozwolą). Szczegóły podamy ok. 15 sierpnia 2020. Zróbmy to razem! 

Specjalna edycja akcji Noc Bibliotek odbędzie się 10.10.2020 pod hasłem "Klimat na czytanie"

Kochani, 15 czerwca 2020 po południu uruchamiamy nową stronę akcji Noc Bibliotek i otwieramy zgłoszenia do specjalnej edycji, która odbędzie się 10.10.2020 pod hasłem… "Klimat na czytanie"! Mamy nadzieję, że w trudnych czasach pandemii wspólnie uda nam się ochronić klimat i gatunki, również literackie❣️🐨📘🌳📕🐯📖🐼📙🐝🦕🐳🌳Czujecie się zainspirowani? 🙋‍♀️🦉⭐️🌜

Opublikowany przez Noc Bibliotek Środa, 10 czerwca 2020

Zapraszamy wszystkie biblioteki: szkolne, publiczne, pedagogiczne, wyższych uczelni, parafialne, klasztorne, muzealne, wojskowe, szpitalne, więzienne, społeczne, instytutów naukowych, rozmaitych instytucji i organizacji. Od najstarszych książnic po „szafy” z książkami. 

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. 

Biblioteki w całej Polsce przy wsparciu – promocyjnym i merytorycznym – organizatorów, przygotowują dla czytelników specjalne wydarzenia. Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni. 

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych – zapraszamy wszystkie szkolne biblioteki do niekonwencjonalnego rozpoczęcia roku podczas imprezy literackiej, która pokaże, jak ciekawym, przyjaznym i otwartym na wszystkich uczniów i uczennice miejscem jest biblioteka! (ze względów organizacyjnych wydarzenie może się odbyć również w piątek). 

Akcję Noc Bibliotek zaincjowaliśmy w 2015 roku. Co roku wyznaczamy termin, ogłaszamy hasło, tworzymy inspirujące materiały dla bibliotek, przyjmujemy zgłoszenia i tworzymy interaktywną mapę bibliotek w akcji.

Kilkaset pomysłów na Nocne działania czytelnicze zamieszczamy dla Was w zakładce Półka z pomysłami – sięgajcie i działajcie.


Inauguracja Nocy Bibliotek 2019 pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”Poprzednie edycje akcji

2015 – I Noc Bibliotek pod hasłem „Groza nie czytać”

2016 – II Noc Bibliotek pod hasłem „Wolno czytać”

2017 – III Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie porusza”

2018 – IV Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta”

2019 – V Noc Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”


Inauguracja Nocy Bibliotek 2018 pod hasłem „RzeczpospoCzyta”Zobacz więcej materiałów wideo

Polecamy