VII Noc Bibliotek – o akcji

VII wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 9 października 2021 r.

Zgłoszenia bibliotek ruszają 15 maja 2021 na stronie akcji.

Tegoroczne hasło ogłosimy na przełomie maja i czerwca 2021.

Materiały inspirujące do niekonwencjonalnych działań w ramach Nocy Bibliotek znajdują się na Półce z pomysłami.

Materiały graficzne akcji do pobrania: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/materialy-do-pobrania/

Ten trudny czas szczególnie pokazuje, jak ważne i potrzebne są biblioteki, dlatego uznaliśmy, że musimy wspólnie na to twórczo odpowiedzieć i sprawić, by jeszcze więcej ludzi je pokochało i uznało za swoje miejsca, mimo nieco innego ich działania w pandemii.

Wydarzenia akcji odbędą się w przestrzeni realnej i/lub wirtualnej (w zależności od tego, na co sytuacja epidemiologiczna w Polsce i wytyczne sanitarne pozwolą). Prosimy o uwzględnianie podczas przygotowań do Nocy aktualnych wytycznych sanitarnych oraz MKIDN: https://www.gov.pl/web/kultura/biblioteki

Przygotowujemy grę biblioteczną online wokół hasła akcji.

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.

Po akcji 100 bibliotek, które zorganizują najciekawsze wydarzenia w ramach Nocy Bibliotek, nagrodzimy paczkami z książkami w konkursie Nocy Bibliotek i Platona.

Bądźcie z nami!

https://www.facebook.com/nocbibliotek/videos/579227056069672/

Zapraszamy wszystkie biblioteki: szkolne, publiczne, pedagogiczne, wyższych uczelni, parafialne, klasztorne, muzealne, wojskowe, szpitalne, więzienne, społeczne, instytutów naukowych, rozmaitych instytucji i organizacji. Od najstarszych książnic po „szafy” z książkami. 

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. 

Biblioteki w całej Polsce przy wsparciu – promocyjnym i merytorycznym – organizatorów, przygotowują dla czytelników specjalne wydarzenia. Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni. 

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych – zapraszamy wszystkie szkolne biblioteki do niekonwencjonalnego rozpoczęcia roku podczas imprezy literackiej, która pokaże, jak ciekawym, przyjaznym i otwartym na wszystkich uczniów i uczennice miejscem jest biblioteka! (ze względów organizacyjnych wydarzenie może się odbyć również w piątek). 

Akcję Noc Bibliotek zaincjowaliśmy w 2015 roku. Co roku wyznaczamy termin, ogłaszamy hasło, tworzymy inspirujące materiały dla bibliotek, przyjmujemy zgłoszenia i tworzymy interaktywną mapę bibliotek w akcji.

Kilkaset pomysłów na Nocne działania czytelnicze zamieszczamy dla Was w zakładce Półka z pomysłami – sięgajcie i działajcie.


Inauguracja Nocy Bibliotek 2019 pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”Poprzednie edycje akcji

2015 – I Noc Bibliotek pod hasłem „Groza nie czytać”

2016 – II Noc Bibliotek pod hasłem „Wolno czytać”

2017 – III Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie porusza”

2018 – IV Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta”

2019 – V Noc Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”

2020 – VI Noc Bibliotek pod hasłem „Klimat na czytanie”


Inauguracja Nocy Bibliotek 2018 pod hasłem „RzeczpospoCzyta”Zobacz więcej materiałów wideo

Polecamy