Noc Bibliotek – o akcji

VI wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek jest zaplanowane na sobotę 10 października 2020 r. – wpisujcie do kalendarzy piękną datę 10.10.2020 r.

W jakiej formule? – mamy nadzieję, że wyjątkowych, twórczych spotkań i wydarzeń w bibliotekach w całej Polsce. Czy to się uda, czy – ze względu na sytuację epidemiologiczną – odbędzie się wersja alternatywna – noc specjalnych wydarzeń online – czas pokaże. O przyjętej formule będziemy informować tutaj i na Facebooku akcji na bieżąco: facebook.com/nocbibliotek.

Zgłoszenia bibliotek planujemy uruchomić 10 czerwca 2020 na stronie akcji: nocbibliotek.pl/rejestracja.

Na przełomie maja i czerwca ogłosimy też hasło i główną ideę tegorocznej akcji.

Zapraszamy wszystkie biblioteki: szkolne, publiczne, pedagogiczne, wyższych uczelni, parafialne, klasztorne, muzealne, wojskowe, szpitalne, więzienne, społeczne, instytutów naukowych, rozmaitych instytucji i organizacji, a także wszelkie inne miejsca, w których można skorzystać z księgozbioru i poczytać na miejscu / pożyczyć do domy książki. Od najstarszych książnic po „szafy” z książkami. 

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. 

Biblioteki w całej Polsce przy wsparciu – promocyjnym i merytorycznym – organizatorów, przygotowują dla czytelników specjalne wydarzenia – nocowanie w bibliotece, spotkania z gwiazdami literatury, ostry dyżur literacki, karciane flirty z pisarzami, warsztaty i gry literackie, zagadki kryminalne i opowieści z dreszczykiem, silent disco między regałami, skarby ze zbiorów specjalnych, myszkowanie po magazynach…

Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni. 

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych – zapraszamy wszystkie szkolne biblioteki do niekonwencjonalnego rozpoczęcia roku podczas imprezy literackiej, która pokaże, jak ciekawym, przyjaznym i otwartym na wszystkich uczniów i uczennice miejscem jest biblioteka! (ze względów organizacyjnych wydarzenie może się odbyć również w piątek). 

Akcję Noc Bibliotek zaincjowaliśmy w 2015 roku. Co roku wyznaczamy termin, ogłaszamy hasło, tworzymy inspirujące materiały dla bibliotek, przyjmujemy zgłoszenia i tworzymy interaktywną mapę bibliotek w akcji.

Kilkaset pomysłów na Nocne działania czytelnicze zamieszczamy dla Was w zakładce Półka z pomysłami – sięgajcie i działajcie.


Inauguracja Nocy Bibliotek 2019 pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”Poprzednie edycje akcji

2015 – I Noc Bibliotek pod hasłem „Groza nie czytać”

2016 – II Noc Bibliotek pod hasłem „Wolno czytać”

2017 – III Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie porusza”

2018 – IV Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta”

2019 – V Noc Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”


Inauguracja Nocy Bibliotek 2018 pod hasłem „RzeczpospoCzyta”Zobacz więcej materiałów wideo

Polecamy