Noc Bibliotek 2019 – o akcji

V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 5 października 2019 r. pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”.

Zgłoszenia bibliotek: nocbibliotek.org/rejestracja

Mapa bibliotek z planami lokalnych wydarzeń: nocbibliotek.org/mapa

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni. 

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych – zapraszamy wszystkie szkolne biblioteki do niekonwencjonalnego rozpoczęcia roku podczas imprezy literackiej, która pokaże, jak ciekawym, przyjaznym i otwartym na wszystkich uczniów i uczennice miejscem jest biblioteka! (ze względów organizacyjnych wydarzenie może się odbyć również w piątek 4 października). 

Odsłoną specjalną akcji jest w tym roku „Nocny Marek” poświęcony życiu i twórczości Marka Hłaski w 85 rocznicę urodzin i 50 rocznicę śmierci pisarza. 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w 100 rocznicę urodzin tego wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego. Dlatego na tegoroczną Noc Bibliotek przygotowaliśmy grę do zrealizowania w przestrzeni biblioteki, która popularyzuje dzieło Herlinga: nocbibliotek.org/herling

1800 bibliotek biorących udział w Nocy Bibliotek otrzyma paczki z materiałami promocyjno-edukacyjnymi, a w nich:

  • 10 plakatów akcji (formatu B1)
  • 100 zakładek akcji z zaproszeniem do udziału w Nocy Bibliotek (do wypełnienia przez stałych czytelników i przekazywania rodzinie, znajomym i sąsiadom) 
  • 100 ekslibrisów – naklejek
  • gra literacka „Flirt z Hłaską” z cytatami z twórczości pisarza (flirt literacki z cytatami z twórczości literackich jubilatów co roku towarzyszy Nocy Bibliotek jako świetny sposób na integrację gości w bibliotece; dotąd ukazały się flirty z Sienkiewiczem, Leśmianem i Niepodległą z tekstami czytanymi ok. 1918 r., więcej: nocbibliotek.org/flirt
  • książki od partnerskich wydawnictw związane z tematyką i ideą akcji (wybór 2-3 tytułów) 

O szukaniu wspólnego języka:

  • seria „Poczytaj ze mną” wydawnictwa Egmont, a z niej: „Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka” Marcina Wichy, „O srebrnej łyżce” i „Tropem jeźdźca na słoniu” Justyny Bednarek, „Kot, który zgubił dom” Ewy Nowak, „Gdy pada deszcz. Wizyta Goblinów” Zofii Staneckiej
  • tom komiksu „Ptyś i Bill” wydawnictwa Egmont, który towarzyszy filmowi „Ptyś i Bill” – prawa do publicznej emisji filmu w ramach Nocy Bibliotek otrzymują wszystkie biblioteki biorące udział w akcji
  • pierwszych kilkaset bibliotek zgłoszonych do akcji otrzyma również jedną z następujących książek: „Nie mój dom” Serge’a Blocha, „Piąte przez dziewiąte” Wojciecha Widłaka i Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz „Niezbyt tęga księga” Grzegorza Janusza wydawnictwa Adamada, „Wielka księga Klary” Marcina Wichy oraz wyszukiwanki „Gdzie jest Wally?” i „Gdzie jest Wally TERAZ” wydawnictwa Mamania, a także „Tokio” i „CO2” Taro Miury wydawnictwa Tako lub książki z nocną aurą w tle: „Wielka księga ciemności” Heleny Harastovej, „A właśnie że dzień. A właśnie że noc” Przemysława Wechterowicza wydawnictwa Adamada oraz „Co się dzieje w nocy” Moniki Utnik-Strugały wydawnictwa Nasza Księgarnia.   

Akcję Noc Bibliotek zaincjowaliśmy w 2015 roku. Co roku wyznaczamy termin, ogłaszamy hasło, tworzymy inspirujące materiały dla bibliotek, przyjmujemy zgłoszenia i tworzymy interaktywną mapę bibliotek w akcji.

Zapraszamy wszystkie biblioteki: publiczne, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, przedszkolne, parafialne, klasztorne, muzealne, szpitalne, więzienne, instytutów naukowych i instytucji, a także wszelkie inne miejsca, w których można skorzystać z księgozbioru i poczytać na miejscu lub wypożyczyć książki do domu. Od najstarszych książnic, po szafy z książkami w remizach strażackich. 

Kilkaset pomysłów na Nocne działania czytelnicze zamieszczamy dla Was w zakładce Półka z pomysłami – sięgajcie i działajcie.