Nie tylko czytanie. Pomysły na twórcze działania z książką

Kilka propozycji na twórcze działania z książką, które nie zawężają się do czytania. Sięgnijcie po nie w szkole, lub zaproście lokalną społeczność i poznajcie wspólnototwórczą moc książki!

Czytanie w terenie

Zbierz grupę ochotników i ochotniczek do głośnego czytania w przestrzeniach publicznych. Wybierzcie repertuar, możecie zainspirować się Alternatywną Listą Lektur. Ustalcie kto będzie odpowiedzialny za dany fragment książki, pamiętajcie by czytać odpowiednio głośno i bez pośpiechu. Wybierzcie miejsce. Może być to park, targowisko, galeria handlowa, przystanek autobusowy, lub inne miejsce lokalnych spotkań. A może czytający autobus? Ogłoście miejsce i czas Waszej akcji, zaproście lokalną społeczność do przyłączenia się z ich własnymi książkami.

Wiersz z cytatów

Zbierzcie ulubione cytaty z Waszych książek, zapiszcie je na karteczkach. Ułóżcie cytaty tak, by stworzyły nowy tekst – Wasz kolektywny wiersz. Zabawę możecie powtórzyć kila razy dla różnych grup, lub z innymi cytatami i zorganizować głośne czytanie Waszych utworów. To świetna okazja do rozmowy o oryginalnych dziełach, z których czerpaliście i o tym jak zmienia się ich wydźwięk w nowych interpretacjach.

Wasze Wielkie Książki

Wybierzcie książki, które według Was powinny znaleźć się na liście lektur. Porozmawiajcie o swoich wyborach. Dlaczego warto sięgnąć akurat po tę książkę, co Was w niej porusza? Może lista Waszych Wielkich Książek zapoczątkuje klub czytelniczy?

Kalambury

Zorganizujcie warsztat tworzenia rysunkowych kalamburów do tytułów książek. Możecie też zaplanować teleturniej rozwiązywania kalamburów na czas dla lokalnej społeczności, lub szkoły. Prezentujcie po kolei rysunkowe łamigłówki grupie uczestniczek/ów. Jeśli Wasza grupa jest odważna to zaproście ją do zabawy w książkowe kalambury odgrywane gestami i mimiką, bez użycia słów.

Sceny lekturowe

Zainscenizujcie fragmenty książek. Zorganizujcie to w formie szkolnego/lokalnego spektaklu, lub nagrajcie krótkometrażowy film. Możecie stworzyć scenografię i stroje, lub skupić się tylko na grze aktorskiej. A jeśli z aktorstwem Wam nie po drodze – sięgnijcie po animację poklatkową. Zamiast wybierać konkretny fragment książki możecie też opracować „zwiastun” i odwołać się do całej treści. Wybierzcie to ćwiczenie, by pomóc w zapamiętywaniu treści lektur szkolnych.

Okładka

Stwórzcie własne okładki książek. Możecie sięgnąć po kolaż, fotografię, czy rysunek. Wykorzystajcie to ćwiczenie do rozmowy o polskich rysowniczkach i ilustratorach. Kopalnią wiedzy na ich temat jest Instagram Na okładkę.

Grafika: Emanuel Phillips Fox, A Love Story, 1903, źródło