Nie oceniaj książki po okładce…

Szukacie pomysłu na akcję czytelniczą? A gdyby tak połączyć ją z warsztatami z fotografii? Sleeveface to doskonały sposób na przeprowadzenie zajęć artystycznych w bibliotece.

Czym jest sleeveface? To typ fotografii , która przedstawia osobę z zasłoniętą częścią ciała przez okładkę książki lub płyty. Dużą rolę odgrywa perspektywa oraz aranżacja tła. Do zrobienia dobrego zdjęcia trzeba się przygotować. Ważne jest, aby idealnie dobrać strój, przyjąć odpowiednią pozę, tak aby powstało złudzenie jedności modela z graficznym motywem książki. Dzięki temu powstają czasem zabawne, ale zawsze kreatywne zestawiania odbiorców/czytelników/słuchaczy z przesłaniem okładki.

Jak wykorzystać?

Podczas Nocy Bibliotek warto zaprezentować swoje zbiory. Zorganizuj konkurs! Zachęć uczestników do zrobienia twórczego, oryginalnego zdjęcia. Poproś, aby zaaranżowali tło, miejsce, w jakim wykonają zdjęcie. Przypomnij czytelnikom, że  treść można przedstawić także w formie parodii czy karykatury, zwróć uwagę, że samo sleeveface może już powiedzieć dużo o stosunku czytelnika do fabuły książki! Zachęć do dyskusji, podzielcie się koniecznie swoimi refleksjami. Nie pozwól waszemu projektowi odejść w zapomnienie i już po zakończeniu akcji zorganizuj wystawę zdjęć. Najlepsze zdjęcia warto nagrodzić.

Więcej o sleeveface, a także więcej pomysłów i inspiracji, znajdziecie w artykule Agaty Janeczek na blogu „Włącz się! Młodzi i media”: http://blogiceo.nq.pl/wlaczsie/2016/05/17/sleeveface-czyli-jak-niestandardowo-wykorzystac-ksiazki-w-szkole/#more-1386.