Książka „DoMowy – rodzinne historie o słowach” – czytajcie i działajcie!

Słowotwórczy program Młoda Mowa wyrasta z programu DoMowy, który kierowany był do młodszych uczestników i uczestniczek.

Książka „DoMowy – rodzinne historie o słowach” to inspirujący przewodnik, jak przeprowadzić warsztaty rodzinne wokół domowej polszczyzny, ale również poradnik dla rodziców i opiekunów, jak uważnie, czule i świadomie przyglądać się domowym powiedzonkom, dziecięcym przekrętom i wynalazkom językowym oraz utrwalać je w twórczej formie.

Zawiera materiały edukacyjne wspierające organizację warsztatów, w tym dwa scenariusze zajęć – dla młodszych i starszych dzieci, z wieloma ćwiczeniami do wyboru, a także listę polecanych książek (nie tylko) dla dzieci, rozwijających wyobraźnię językową. Podsumowuje też efekty dwóch edycji programu w formie aktywnościowego słownika – szkicownika z wybranymi dziecięcymi neologizmami utrwalonymi na warsztatach.

Co ważne, zostawiliśmy w nim miejsce na dopisywanie i dorysowywanie własnych haseł i ilustracji przez czytelniczki i czytelników. Zadania (słowo)twórcze czekają też na marginesach. Mamy nadzieję, że dzięki temu każda z „DoMowych” książek – na bibliotecznej czy domowej półce – stanie się bogatsza, ciekawsza i zupełnie wyjątkowa.

W 2018 i 2019 roku w ponad 100 bibliotekach w całej Polsce odbyły się warsztaty programu DoMowy – rodzinne historie o słowach, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych. Ich tematem była współczesna polszczyzna w wyjątkowej odsłonie.
Dzieci młodsze i starsze, z rodzicami/opiekunami, z rodzeństwem lub samodzielnie, uczestniczyły w warsztatach, podczas których wspólnie uważnie i twórczo przyglądały się swojemu familektowi – językowi rodzinnemu.
Pod opieką bibliotekarek i bibliotekarzy korzystających z materiałów edukacyjnych, polecanych książek i wsparcia ekspertów programu, szukały i utrwalały – notowały, rysowały, wycinały i wyklejały swoje domowe piękne i zabawne neologizmy słowotwórcze, doceniając i rozwijając własną innowacyjność językową.

Tytuł: DoMowy – rodzinne historie o słowach

Pod redakcją: Katarzyny Sołtan-Młodożeniec