Informacje o bibliotece

Biblioteka działa w obszarze zaspokajania potrzeb czytelniczych i informacyjnych, upowszechniania wiedzy i promowania kultury. Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku podlega 5 filii, sprawuje ona także opiekę merytoryczną nad bibliotekami powiatu brzeskiego. W bibliotece funkcjonują: wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych, wypożyczalnia i czytelnia dla dzieci i młodzieży, dział multimedialny, dział bibliograficzno-informacyjny, komnata bajek, dział instrukcyjno-metodyczny oraz dział gromadzenia i opracowania zbiorów. W jednostce pracuje 31 osób. Wykorzystując potencjał związany z dostępem do dużych, nowoczesnych przestrzeni, sali audytoryjnej i wystawienniczej biblioteka organizuje liczne spotkania autorskie, wieczory poezji, wystawy, lekcje biblioteczne, warsztaty, konkursy. Biblioteka posiada szeroką i atrakcyjną ofertę – zarówno czytelniczą, jak
i kulturalną czy edukacyjną – skierowaną do wszystkich grup odbiorców, począwszy od dzieci i ich rodziców (Komnata Bajek, Klub Malucha, imprezy andrzejkowe i karnawałowe, zajęcia plastyczne, zajęcia edukacyjne, ferie, półkolonie), poprzez przedszkola i szkoły (lekcje biblioteczne, wystawy, konkursy, spotkania autorskie), młodzież (Dyskusyjny Klub Książki, spotkania autorskie, konkursy, warsztaty, lekcje regionalne), aż do dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów (spotkania autorskie, wieczory poezji, wystawy, koncerty, spektakle, Dyskusyjny Klub Książki, kursy komputerowe, akcje czytelnicze, promocja literatury). Biblioteka działa także na rzecz osób niepełnosprawnych, włączając się
w organizację wystaw prac Warsztatu Terapii Zajęciowej, aukcji charytatywnych, prowadząc lekcje biblioteczne w szkołach i przedszkolach integracyjnych, a także współpracując ze stowarzyszeniami i fundacjami.

Godziny wydarzenia

10:00-18:00

Typ biblioteki
Dane podstawowe
 • Miejscowość

  Brzesko

 • Kod pocztowy

  32-800

 • Adres

  Plac Targowy 10

 • Strona

  https://www.bibliotekabrzesko.pl/

Relacja z wydarzenia

 

NOC BIBLIOTEK 2021 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku

 

Hasło „Czytanie wzmacnia” stało się mottem Nocy Bibliotek 2021. Sięganie po książki, czytanie ma tak wiele zalet, że nie sposób je wszystkie wyliczyć. Wiadomo, że poszerza wiedzę, relaksuje, rozwija wyobraźnię, zmienia system wartości, uczy logicznego myślenia, etc. W naszej bibliotece poszliśmy jednak dalej w interpretacji tegorocznego hasła: wzmacnia nie tylko czytanie książek, lecz również samo przebywanie w bibliotece! Odwiedzanie biblioteki wpływa na duszę, może także wzmacniać ciało! Jednym słowem biblioteka to samo zdrowie! Idea ta przyświecała nam podczas organizacji wszystkich przedsięwzięć tegorocznej Nocy Bibliotek. Tym razem świętowaliśmy w godzinach popołudniowych i wieczornych w bibliotece w Brzesku, a także w jej filiach. W planie naszych sobotnich atrakcji kolejno znalazły się:

·         11.00 – 12.30  – Teatr lalkowy pt. „Mieszkamy w książce” i warsztaty plastyczne.

Przedstawienie w teatrze lalkowym obejrzeli najmłodsi czytelnicy biblioteki wraz z rodzicami. Krótki spektakl powstał na podstawie książki Mo Willemsa pt. „Mieszkamy w książce”. W aktorów z pasją wcielili się nasi bibliotekarze. Po przedstawieniu odbyły się warsztaty plastyczne zainspirowane bohaterami książki: świnką Malinką i słoniem Leonem. Podczas zajęć rodzice i dzieci z zaangażowaniem tworzyli wielkie portrety książkowych bohaterów. Przedsięwzięcie przy wspólnej zabawie połączyło dwa pokolenia, w ten sposób wzmacnialiśmy też więzi rodzinne! Dodatkową atrakcją po zakończeniu zajęć była możliwość zwiedzenia biblioteki przez dzieci, dotarcie do miejsc zwykle niedostępnych na co dzień dla czytelników i odkrywanie ich tajemnic.

·         13.00 – 14.30 – Warsztaty „Mój pierwszy lapbook” dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Warsztaty aktywizujące, podczas których uczyliśmy starsze dzieci tworzenia lapbooków. W krótkim czasie, niespełna w ciągu dwóch godzin, powstały interaktywne książki, pełne kieszonek, zakładek z ukrytą wiedzą i wieloma ciekawostkami. Dzieci pracowały w zespołach, z dostępnych materiałów wybierały przy wsparciu wolontariuszek potrzebne im informacje. Tematyka każdego lapbooka była inna: życie lasu, zwierzęta świata, sport, baśnie i Polska. Poprzez tworzenie własnych książek dzieci poszerzyły dotychczasową wiedzę, rozwijały kreatywność, świetnie się przy tym bawiąc.

·         15.00-16.00  – Czas na rodzinne granie w planszówki i układanie puzzli.

W godzinach od 15.00 do 16.00 nasza biblioteka stała się strefą relaksu. Miłośnikom gier  zostały udostępnione posiadane przez nas zasoby planszówek i puzzli. W rozgrywkach mógł wziąć udział każdy bez względu na wiek, mile widziane były całe rodziny. Największym zainteresowaniem cieszyła się gra „Monopoly”, która wzmacnia przedsiębiorczość, strategiczne myślenie i rozwija umiejętności negocjacyjne, angażuje też sporo graczy. Część osób układała wzory z koralików pyssla. Przez wspólną zabawę wzmacnialiśmy więzi międzypokoleniowe i rodzinne, przy tym ciekawie spędziliśmy czas.

 

·         16:00- 17:20 – projekcja filmu „Operacja Człowiek w czerni”.

Na zakończenie Nocy Bibliotek 2021w Brzesku na sali widowiskowej odbyła się projekcja filmu dla dzieci w wieku od 8 lat. Adaptacja detektywistycznej książki Jørna Liera Horsta przyciągnęła sporą publiczność, nie tylko dziecięcą. Film był propozycją od Nocy bibliotek.
Ponadto przez cały dzień każdy odwiedzający bibliotekę mógł skorzystać z „Książki na receptę”. Wśród pozycji polecanych przez naszych bibliotekarzy znalazły się teksty na dobry nastrój, zawierające życiowe mądrości, o uczuciach, ekologii i inne – wszystkie wydawane przez bibliotekarza wedle zapotrzebowania. Przez cały czas trwania imprezy można było również wypożyczać książki.

W tym roku Noc Bibliotek organizowały również filie brzeskiej biblioteki.

Noc Bibliotek 2021 w Filii w Porębie Spytkowskiej została podporządkowana  zielarstwu. Czytanie wzmacnialiśmy dodatkowo naparami z popularnych roślin leczniczych, m.in. pokrzywy, rumianku, czarnego bzu, mięty i lipy. Każdy z czytelników odwiedzających w tym dniu bibliotekę, mógł skosztować ziół wspomagających odporność. Dla osób zabieganych, które nie miały czasu zatrzymać się na dłużej, przewidziano wersję ziołowego napoju „na wynos”. W prezencie można było otrzymać broszurę z przepisami na ziołowe napary wzmacniające organizm, użyteczne na czas długich jesiennych i zimowych wieczorów i będące świetnym dodatkiem do każdej książki. Były to receptury stworzone przez znanych polskich fitoterapeutów. Propozycją dla dzieci były „eco warsztaty”, na których do zabaw włączyliśmy elementy edukacyjne z zakresu rozwijania u dzieci świadomości ekologicznej. Zajęcia dla maluchów i ich rodziców zakończyliśmy wspólną degustacją naparów z dodatkiem miodu z mniszka lekarskiego. Również tutaj przez cały czas trwania imprezy odwiedzający mieli możliwość korzystania ze zbiorów biblioteki. Filia w Porębie Spytkowskiej postawiła na wzmacnianie wiedzy i zdrowia swoich czytelników, a wszystko pod hasłem „Poczuj miętę do Biblioteki”.

Filia biblioteki w Mokrzyskach postawiła na wzmacnianie wiedzy, relaks i dobrą zabawę. Przez cały dzień w bibliotece w Mokrzyskach dzieci miały możliwość sfotografowania się z bajkowymi postaciami i same przymierzyć bajkowe przebrania. W ten sposób powstała dokumentacja fotograficzna z sesji zdjęciowych „z gwiazdami” – Królem Julianem, Gargamelem, Smerfetką i Marlenką. Podczas warsztatów eksperymentalnych maluchy przeprowadzały doświadczenia z bańkami mydlanymi i „wulkanem”. Na zakończenie Nocy Bibliotek 2021 integrowano się kulinarnie. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały gofry z bitą śmietana. Nic tak nie wzmacnia i nie jednoczy jak wspólne gotowanie!

Noc Bibliotek 2021 w PiMBP w Brzesku zakończyła się w godzinach wieczornych. W tym roku ze względu na obostrzenia pandemiczne postawiliśmy na przedsięwzięcia kameralne. W naszych bibliotecznych spotkaniach wzięło udział blisko 200 osób.

 

 

 

Relacja wideo
Linki do relacji