Nasza historia w Nocy Bibliotek

Placówka systemu oświaty, służymy w szczególności potrzebom kształcących i doskonalących się nauczycieli, a także studentów przygotowujących się do zawodu nauczyciela. Z biblioteki mogą korzystać także inni czytelnicy, którzy znajdą w zbiorach potrzebną literaturę. Biblioteki pedagogiczne województwa małopolskiego wraz z bibliotekami województwa podkarpackiego utworzyły konsorcjum "Galicyjskie biblioteki pedagogiczne", którego celem jest umożliwienie czytelnikom tych bibliotek dostępu do elektronicznych książek w serwisie Ibuk Libra. Serwis ten zawiera elektroniczne wersje książek naukowych publikowanych przez najważniejsze polskie wydawnictwa. W czytelni biblioteki udostępniony jest terminal Academica, na którym jest możliwość skorzystania ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Placówka oferuje kody dostępu do serwisu Ebookpoint BIBLIO, który jest internetową biblioteką e-booków, audiobooków i videokursów.
Na terenie biblioteki prowadzone są zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej, konkursy dla dzieci i młodzieży, organizowane są szkolenia i zespoły samokształceniowe dla nauczycieli.
Filia PBW w Zakopanem posiada ok. 20 tys. książek i broszur. Gromadzi zbiory z wszystkich dziedzin wiedzy. Struktura gromadzenia odzwierciedla potrzeby środowiska edukacyjnego. 70% nabytków stanowią publikacje z zakresu pedagogiki, 30% to książki z innych dziedzin wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem psychologii i socjologii. Na księgozbiór biblioteki składają się w dużej części publikacje prezentujące najnowsze teorie, innowacje i osiągnięcia pedagogiczne, a także opracowania metodyczne dla nauczycieli i wychowawców (programy, scenariusze). Placówka posiada również literaturę piękną, aktualny kanon lektur do szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz księgozbiór dla młodszych dzieci.

Zakopane

ul. Gimnazjalna 14