90 min.

Toruńskie pierniki zamknięte w lapbooku
Biblioteka Pedagogiczna w Jędrzejowie w ramach Nocy Bibliotek zaprasza na zajęcia czytelnicze w oparciu o legendę "Toruńskie pierniki". W trakcie imprezy  dzieci wezmą udział w warsztatach polegających na samodzielnym przygotowaniu lapbooków na podstawie poznanego tekstu podania. Uczestnicy Nocy Bibliotek będą mieli także okazję ozdobić i spróbować miodowych toruńskich pierników.

Belletrystyka dla dzieci i dorosłych.

Jędrzejów

ul. 11 Listopada 37

Absurd nie czytać - 9. edycja Nocy Bibliotek

Noc Bibliotek, czyli ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo i korzystanie z lokalnych bibliotek, cieszy się w naszej filii dużym zainteresowaniem wśród czytelników, uczniów i nauczycieli. I choć oficjalnie Noc Bibliotek 2023 pod hasłem: Absurd nie czytać oficjalnie została zainaugurowana w sobotę, 7 października 2023 r., to jędrzejowska Filia PBW w Kielcach obchody rozpoczęła nieco wcześniej.

W czwartek, 5 października, uczniowie klasy 3c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie uczestniczyli w seansie filmu towarzyszącemu akcji Noc Bibliotek. “Moja mama Gorylica” (2021, reż. Linda Hambäck, Szwecja, Norwegia, Dania) to animowana adaptacja znanej w Polsce książki Fridy Nilsson. Film o miłości, inności, empatii i trosce o słabszych bardzo wzruszył młodych kinomanów. Bardzo miło było nam usłyszeć od jednego z uczniów: “To był seans za milion złotych!”

Natomiast w piętek starsi uczniowie jędrzejowskiej “trójki”, z klasy 5c, uczestniczyli w zajęciach “Toruńskie pierniki zamknięte w lapbooku”. Piątoklasiści mieli za zadanie własnoręcznie przygotować lapbook, czyli tzw. “książkę na kolanie” na podstawie poznanego tekstu legendy “Toruńskie pierniki”.  Technika lapbooka , jako forma notatki, bardzo zainteresowała dzieci i była dla nich innowacją, którą na pewno wykorzystają na lekcjach języka polskiego.

Ostatnią grupą uczestniczącą w jędrzejowskiej Nocy Bibliotek byli uczniowie klasy 1b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jędrzejowie. Dzieci zostały zaproszone na animację lalkową „Pamiętniki Tatusia Muminka” (reż. Ira Carpelan, Finlandia/Polska 2021). Polska koprodukcja na podstawie książek Tove Janssona także była filmem dedykowanym najmłodszym uczestnikom Nocy Bibliotek.

Bajka okazała się wzruszająca, widzowie zadowoleni, a popcorn chrupiący.

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami”, w której zachęcamy naszych czytelników do przynoszenia do biblioteki przeczytanych książek.  Serdeczni im dziękujemy - w tym roku także nie zawiedli, a ofiarowane książki trafią na półkę bookcrossingową.