Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy jest główną biblioteką miasta Lublińca. Gromadzi i wypożycza książki, opracowuje je merytorycznie i dba o jakość księgozbioru. Zapewnia obsługę biblioteczną mieszkańcom miasta i powiatu. Służy rozwijaniu i zaspakajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców, upowszechnianiu wiedzy,nauki i rozwojowi kultury. Dba o sprawne funkcjonowanie sieci bibliotecznej i systemu informacyjnego na terenie miasta i powiatu. Biblioteka realizuje wiele przedsięwzięć kulturalnych i oświatowych służących popularyzowaniu literatury, sztuki, nauki ze szczególnym uwzględnieniem dorobku kulturalnego Powiatu. Prowadzi stałą współpracę z instytucjami i placówkami oświatowo- kulturalnymi na terenie miasta i powiatu. Wypełniając misję kulturotwórczą, nasza biblioteka organizuje wydarzenia kulturalne służące integracji mieszkańców oraz popularyzacji wiedzy i czytelnictwa. Sukcesem naszej Biblioteki było uzyskanie2020 roku wyróżnienia w konkursie „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2019”. W adresowanym do wszystkich bibliotek konkursie oceniane byłydziałania w zakresie wspierania i promowania czytelnictwa w Polsce z 2019 rok. Konkurs miał za zadanie wyróżniać „najlepsze praktyki biblioteczne” służące zwiększeniu zainteresowania książką, popularyzacji wiedzy i informacji oraz ułatwiające do nich dostęp. Przyznane wyróżnienie jest wyrazem uznania dla aktywności i kreatywności naszej Biblioteki w upowszechnianiu czytelnictwa i działalności edukacyjnej.Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy w Lublińcu z roku na rok oferuje mieszkańcom Lublińca i okolic coraz szerszą ofertę kulturalną stając się, obok Miejskiego Domu Kultury, drugim centrum kultury w mieście.

18.00-23.00

18
18.00  KODUJEMY NA LUDOWO dzieci w wieku 4-9 lat wraz z rodzicami: prowadzenie  Iwona Śledziona Plawgo;
18.00-19.30 (I spotkanie), 20.00-21.30 (II spotkanie)WYPLATANIE–ZAPLATANIE Z WIKLINY: warsztaty rękodzieła dla młodzieży i dorosłych, max. 10 osób; prowadzenie Mariusz Żymierski;
18.30  MAŁE ETNO NA SZYDEŁKU: warsztaty rękodzieła dla średniozaawansowanych, max. 10 osób: prowadzenie Sylwia Majowska;
18.30 BOHO: RAMKA NA ZDJĘCIA: warsztaty dla dzieci; prowadzenie Agata Kaczmarczyk;
19.00 POKAZ LUDOWYCH STROJÓW: Krystian Olszowski opowie o strojach ludowych;
19.30 FOLKOWE INSPIRACJE W MODZIE WSPÓŁCZESNEJ I W TWOJEJ GARDEROBIE: prowadzenie Arletta Szymanek-Kopiec;
20.00 WIERNA PIOSENKO ŚLĄSKA, JAK DOBRZE Z TOBĄ IŚĆ..: koncert muzyczny pod batutą Stefanii Bieli i Wojciecha Poprawy z występem Zespołu Piesni i Tańca “Halka”;
21.30 NA LUDOWĄ NUTĘ: wernisaż wystawy Czesławy Włuka i uczestników warsztatów fotograficznych;
18.00-21.00 MALOWANIE TWARZY;
18.00-23.00  NOCNE WYPOŻYCZANIE KSIĄŻEK;