Informacje o bibliotece

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna jest instytucją oferująca wiele wartości czytelnikom i społeczności. Ogromnym atutem placówki jest kreatywność bibliotekarzy, która pozwala im tworzyć unikalne i angażujące wydarzenia oraz programy edukacyjne, takie jak: warsztaty, spotkania autorskie, dyskusje czytelników, wystawy tematyczne i wiele innych. Biblioteka jest miejscem spotkań, wymiany myśli i interakcji społecznych. Bogaty księgozbiór i różnorodność wydarzeń wzbogacają życie czytelników, umożliwiając im rozwijanie zainteresowań, zdobywanie nowych umiejętności oraz poszerzanie horyzontów.

Godziny wydarzenia

od godziny 16 do godziny ok. 22

Plan wydarzeń

7 października włączamy się w ogólnopolską Noc Bibliotek! W związku z tym przygotowaliśmy dla Was w bibliotekach moc atrakcji przez cały wieczór…
Plan wydarzeń: Biblioteka główna, ul. Niepodległości 13
 
Od godziny 16 w MediaStrefie Morze absurdu:
- projekcja filmu animowanego „Yellow submarine” The  Beatles - dla dzieci i dorosłych, (prowadzi bibliotekarz przebrany za postać z filmu - Sierżanta Pepper’a)
- stworzenie podwodnego świata, a w nim ośmiornica stworzona z gazet i skrzynia skarbów!
- pokaz multimedialny z projektora: np. pływanie z płetwalem błękitnym oraz pokaz płynnego światła i kolorów,
Pomysł ma na celu przeniesienie uczestników w Morze absurdu, aby przybliżyć szalony świat multimediów. Pokaz będzie łączył się z projekcją filmu, dźwięku i niezależnych ze sobą obrazów, które razem stworzą niesamowite doznania wyobraźni. A także pokażemy książki Mccartney’a, serię „Przedziadku”.
 
Od godziny 16 Oddział dla dzieci i młodzieży zaprasza do zabawy:
- Most przez płot, czyli rodzinna zabawa w kalambury.
Zadaniem będzie odgadywanie znaczenia zdania, może tytułu fajnej książki? 🙂 prezentowanego w obcym języku przez obcojęzyczną rodzinę lub pokazywanego „na migi" lub w formie rysunków (rebusy).
 
Od godziny 17
„Z polskiego na nasze” - warsztaty literackie z młodzieżą. Czy da się tekst przetłumaczyć z polskiego na... polski??? Pierwsza myśl to - absurd! A jednak czasem nawet warto o tym pomyśleć!
 
Od godziny 18 Oddział dla dorosłych zaprasza czytelników, którzy mają obsesję na punkcie książek.
- będziemy dryfować w oparach absurdu! Konkurs, w którym uczestnicy będą mieli za zadanie przygotowanie fragmentu, bądź przykłady absurdu w literaturze. Wygra osoba, która znajdzie najbardziej niekonwencjonalny fragment oraz zaprezentuje go w oryginalny sposób. Przewidziany czas na prezentację : 3-5 minut. Nagrodą w konkursie na najbardziej absurdalny fragment literatury będzie tere-fere i trele-morele!
 
Od godziny 20 w galerii biblioteki będzie można posłuchać  suity na wiolonczelę solo Benjamina Brittena w wykonaniu młodego muzyka Sebastiana Kozuba.
 
Filia nr 1, ul. Ratajczaka 7 od godziny 19 zaprasza młodszą i starszą młodzież na spotkanie Absurd nie czytać mang. Spotkanie poprowadzą fani z Yatta Lublin, a gościem specjalnym będzie Fiołek i Azurro!
Filia nr 2, ul. Piłsudskiego 6 A od godziny 16 zaprasza na ABSURD NIE CZYTAĆ O ŚWIDNIKU. Spotkanie czytelników połączone z prezentacją starych zdjęć Świdnika.
Filia nr 3 i nr 4, ul. Gen. S. Maczka 3 od godz. 17 zaprasza:
- na warsztaty makramy w stylu boho! Warsztaty kreatywne dla dorosłych organizowane w miłej atmosferze w przestrzeni pełnej kolorowych sznurków.
Z warsztatów wyjdziesz ze swoją pierwszą makramą i głową pełną pomysłów na nowe dekoracje!
- Sztafeta czytelnicza, spotkanie dla miłośników książki. Każdy uczestnik będzie miał możliwość odczytać/zaprezentować w niebanalny sposób wybrany przez siebie fragment ulubionej książki.
Absurdalne jest nie przyjść do biblioteki na Noc Bibliotek.

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Przyjmiemy do księgozbioru książki juz przeczytane przez czytelników, a wydane w tym lub ubiegłym roku. Dziękujemy

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Świdnik

  • Kod pocztowy

    21-040

  • Adres

    Niepodległości 13

  • Strona

    https://bibliotekaswidnik.pl/

Relacja z wydarzenia

Relacja z Noc Bibliotek 2023 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku. Absurd nie czytać!

MediaStrefa stała się miejscem niezwykłego audiowizualnego spektaklu zatytułowanego „Morze Absurdu”. Sala została przemieniona w niekonwencjonalną przestrzeń, dekoracje imitujące morskie fale, meduzy, glony i inne elementy oceanicznej flory oraz fauny tworzyły atmosferę tajemniczego podwodnego świata. Za pomocą świateł udało się zwizualizować promienie słoneczne przenikające pod taflą wody, rzutnik i elementy dekoracyjne zobrazowały pływające wewnątrz „Morza Absurdu” morświny, walenie i żółwie. Równocześnie z otaczającą widzów wizualizacją odbył się pokaz filmu „Żółta Łódź Podwodna” z 1968 roku, z Beatlesami w rolach głównych. Przygotowano dużą ośmiornicę, która „strzegła” skarbu - drewnianej pirackiej skrzyni pełnej cukierków, łakoci oraz książek Paula McCartney’a z cyklu „Przedziadku”, przeznaczonych dla zebranych w sali dzieci i młodzieży. Przecież Absurd nie czytać! Bibliotekarz przebrał się w Lennonowski strój Sierżanta Pieprza, budując atmosferę przygody. Sprawił przy tym wrażenie, że widzowie faktycznie płyną przez Morze Absurdu pod dowództwem kapitana okrętu podwodnego. Dzieci i młodzież były pod ogromnym wrażeniem nietuzinkowej wizualizacji i filmu.

W Oddziale dla dorosłych było mega absurdalnie, zaskakująco i przezabawnie! Dryfowanie w oparach absurdu zakończyło się konkursem z absurdalnymi nagrodami: figa z makiem, trele morele i tere-fere kuku trafiły do osób, które zaprezentowały niekonwencjonalne fragmenty poezji, literatury oraz zaprezentowały go w oryginalny sposób.

Po Absurdalnym Salonie Literackim odbył się wspaniały koncert. Popis muzyczny zaprezentował Sebastian Kozub - wybitny wiolonczelista. Czytelnicy wypożyczali książki przy muzyce na żywo: suita na wiolonczelę solo Benjamina Brittena, i absurdem byłoby nie czytać!

W Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się rodzinnie kalambury językowe „Smok przez płot”. Zadaniem uczestników spotkania było pokazywanie, rysowanie i odgadywanie znaczeń słów, zwrotów nie tylko po polsku. Łamańce językowe po hiszpańsku i francusku wywołały mnóstwo śmiechu. Dla młodzieży Oddział dla dzieci i młodzieży zaproponował warsztaty językowe „Z polskiego na nasze”. Zadaniem młodych czytelników było napisanie tekstu, który będzie przekładem dawnego utworu, z wykorzystaniem słów młodzieżowych, memów i slangu.

Filia nr 1 MPBP przygotował dla młodzieży wydarzenie ph. ,,Absurd nie czytać mang”. Wydarzenie wyszło daleko po za mury biblioteki. Przyjechała młodzież z Zamościa, Puław i Lublina. Gościem specjalnym była Yatta Lublin – największy w Polsce sklep z mangami i anime. Młodzież piękna, kolorowa, pełna energii opowiadała o pasji do Japonii i czytania mang. Maskotki Fiołek, Azutto, Marian i Andrzej pozowali do selfi. Nasi goście Aleksandra i Dominika wprowadzili uczestników w świat komiksów, różnorodności i specyfiki azjatyckiej literatury. Specjalnie na to wydarzenie przygotowaliśmy przypinki – przedmiot pożądania młodych fanów mangi.

Filia nr 2 MPBP przygotowała wydarzenie ph. „Absurd nie czytać o Świdniku”. Spotkanie adresowane było do wielopokoleniowej grupy czytelników połączone z prezentacją starych i nowych zdjęć Świdnika oraz literatury dotyczącej Świdnika. Rozmowy, dzielenie się wspomnieniami i spostrzeżeniami na temat miasta – to wszystko sprawiło, że można było udać się w prawdziwą podróż w czasie.

Filii nr 3 i nr 4 MPBP przygotowała warsztaty makramy dla początkujących. Uczestnicy odbyli fascynującą podróż po świecie kreatywności i tradycji wyplatania. Warsztaty okazały się doskonałą metodą na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Praca nad makramowymi lampionami dała olbrzymią satysfakcję, a efekt pracy własnych rąk ucieszył nawet największych sceptyków robótek ręcznych.

Naszym działaniom patronatu medialnego udzielił Głos Świdnika. Biblioteka otwarta była do po godziny 22.

foterdziecko