Godziny wydarzenia
od godziny 16
Niewątpliwym atutem MPBP jest kreatywność bibliotekarzy, różnorodność proponowanych wydarzeń, a także bogaty księgozbiór. Biblioteka wraz z filiami służy potrzebom i zainteresowaniom mieszkańcom miasta. Wszyscy użytkownicy, także osoby z niepełnosprawnością, mogą korzystać z bogatej oferty działań przygotowanej przez bibliotekarzy, ale również ją kreować i realizować korzystając z dostępnych i przyjaznych przestrzeni. Biblioteka jest partnerem do wspólnych działań z regionalnymi twórcami, animatorami i organizacjami. W bibliotecznej przestrzeni organizowane są wystawy, wernisaże, spotkania autorskie, głośne czytanie, wykłady, lekcje biblioteczne, Noc Bibliotek :) i wiele innych działań kulturalnych. Przedsięwzięcia skierowane są do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. W naszej placówce mają miejsce działania na rzecz uchodźców z Ukrainy, a jedna z uchodźczyń znalazła pracę w naszej bibliotece i jej melodyjną mowę słyszymy na co dzień.
od godziny 16
Chętnie przygarniemy poczytne książki, które przeczytane w domu czekają na kolejnego czytelnika...
Świdnik
21-040
Niepodległości 13
https://bibliotekaswidnik.pl/
Plan wydarzeń:
1 października włączamy się w ogólnopolską Noc Bibliotek! W związku z tym przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji przez cały wieczór…
Biblioteka główna, ul. Niepodległości 13
od godz. 16 – warsztaty bębniarskie „wciąganie w czytanie” dla dzieci i rodziców z Sylwią Lasok, miłośniczką muzyki, wsi i kur!
od godz. 16 – odkryj tajemnice safari (wirtualna rzeczywistość). Spotkanie dla wszystkich. To się musi powieś(ź)ć!
od godz. 17 – spróbuj rozwikłać zagadkę zniknięcia starożytnej księgi. Specjalny seans filmowy dla dzieci i młodzieży.
od godz. 18.30 – przeczytaj fragment powieści podróżniczej w swojej interpretacji i wygraj RUBINOWĄ OPONKĘ! Konkurs dla młodzieży i dorosłych.
Filia nr 1 ul. Ratajczaka 7
od godz. 18 – spotkanie z japońskim komiksem typu manga. Gościem specjalnym będzie Yatta oraz Fiołek. Zapraszamy młodzież.
Filia nr 2 ul. Piłsudskiego 6A
od godz. 18 – „Tej nocy się powiedzie…” warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.
od godz. 19 – „Czerwony Kapturek”- spektakl dla młodzieży teatru KTO TAM?
Filia nr 3 ul. Kosynierów 6 (budynek przy parafii Chrystusa Odkupiciela)
30.09 od godz. 17 – „Cudowna moc książki”. Przyjdź i opowiedz nam jak i jaka książka wpłynęła na twoje życie. Spotkanie dla wszystkich.
Relacja z Noc Bibliotek 2022 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku. To musiało się powieść!
Filia nr 3 MPBP w Świdniku zaprosiła swoich czytelników już 30 września do uczestniczenia w Nocy Bibliotek. Dla czytelników przygotowano:
„Cudowną moc książki”: to się musi powieść (udać)! Przyjdź i opowiedz nam jak i jaka książka wpłynęła na Twoje życie - tak było zatytułowane spotkanie organizowane podczas Nocy Bibliotek 2022. Tematem przewodnim spotkania były powieści, których przeczytanie wpłynęło w jakiś szczególny sposób na nasze życie. Dzięki spotkaniu goście uświadomili sobie jak ważna jest literatura, którą czytamy, docenili jej cudowną moc wspierania w codziennych trudach i kształtowaniu życiowych celów.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto czytać, bo książka daje mnóstwo satysfakcji. Była to bardzo udana próba wymiany własnych doświadczeń związanych z literaturą, okazało się, że każdy miał do opowiedzenia bardzo inspirujące historie. Zaplanowano kolejne spotkanie, ponieważ jesteśmy dla siebie wielką, wzajemną inspiracją. Teraz już wiemy, że to się musi powieść! W akcji wzięły osoby dorosłe.
1 października w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku
od godz. 16 – warsztaty bębniarskie „wciąganie w czytanie” dla dzieci i rodziców z Sylwią Lasok, miłośniczką muzyki, wsi i kur!
Ta Noc Bibliotek na długo zapadnie w pamięci! I nie chodzi o to, że było głośno, wesoło i energicznie. Wspaniałe było to, że pokazaliśmy jak pięknie muzyka współgra z poezją. Nikt się nie spodziewał, że nasze świętowanie z wierszem Joanny Mueller przyjmie formę śpiewaną.
W bibliotece gościliśmy Sylwię Lasok, muzykoterapeutkę, miłośniczkę przyrody, która na co dzień pracuje z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi. Pani Sylwia poprowadziła dla czytelników warsztaty bębniarskie. Powstała okazjonalna orkiestra perkusyjna. Zajęcia miały charakter rodzinny i integracyjny. To dzięki Sylwii wiemy już co to jest djembe i shruti box. Więc to było wręcz pewne! Noc Bibliotek w naszej bibliotece musiała się powieść!
od godz. 16 – odkryj tajemnice safari (wirtualna rzeczywistość). Spotkanie dla wszystkich. To się musi powieś(ź)ć!
W tegoroczną Noc Bibliotek MediaStrefa powiodła swoich gości do Kenii. Wszystko za sprawą googli VR, które pozwoliły choć na chwilę wyrwać się z jesiennej rzeczywistości i poczuć afrykański klimat. Psotna małpka, piękna żyrafa imieniem Inditu, stado słoni czy groźny gepard to jedni z wielu niesamowitych mieszkańców safari, których poznali nasi uczestnicy. To się musiało powieść.
od godz. 18.30 – przeczytaj fragment powieści podróżniczej w swojej interpretacji i wygraj RUBINOWĄ OPONKĘ! Konkurs dla młodzieży i dorosłych.
Podczas bibliotecznej nocy zebrali się w naszej bibliotece zwolennicy wszelkich eskapad, weekendowych wypadów, ekstremalnych wypraw i miłośnicy pospolitej włóczęgi. To się musiało powieś(ź)ć. Literatura kołem się toczyła aż miło!!! Czytaliśmy fragmenty niesamowitych książek, (m.in. Busem przez świat Karola Lewandowskiego; Bike’owa podróż Daniela Kocuja; Na wiosłach przez Atlantyk Romualda Koperskiego) podróżowaliśmy rowerem, kajakiem, busem, kamperem itp. Dzięki kolorowym zdjęciom i czytelnym mapom, poczuliśmy się (mimo, że na kanapie) jak w centrum wydarzeń. Główną nagrodę „rubinową oponkę” wygrał najmłodszy uczestnik naszej zabawy.
Filia nr 1 ul. Ratajczaka 7
od godz. 18 – spotkanie z japońskim komiksem typu manga. Gościem specjalnym będzie Yatta oraz Fiołek. Zapraszamy młodzież.
W ramach Nocy Bibliotek 2022 „To musi się powieść” Filia nr 1 MPBP w Świdniku przy ul. Ratajczaka 7 przygotowała spotkanie skierowane do młodzieży oraz wszystkich miłośników japońskiego komiksu czyli mangi. Tej nocy musiało się udać. Młodzi i odważni, pod sztandarem japońskich komiksów zachwycili słuchających kolorem i różnorodnością literatury japońskiej. Spotkanie prowadzili pasjonaci z Yatta Lublin - największego sklepu dla fanów manga & anime. Gościem specjalnym był Fiołek-alpak, maskotka sklepu województwa lubelskiego. Atmosfera była ciepła: w otoczeniu książek, herbaty i ciastek młodzież chętnie słuchała i włączała się do rozmów o komiksach. Mangi stanowią odbicie i nazywają ówczesne problemy, dylematy i fascynacje. Pierwszy raz spotkaliśmy się z tak dużym zainteresowaniem. Spotkania wykroczyło po za granice lokalnej społeczności. Do biblioteki przyjechała młodzież z Lublina. Wydarzeniu towarzyszył kiermasz książek oraz gadżetów związanych z postaciami komiksów. Działanie w ramach NB pozyskało dla biblioteki nowych czytelników, którzy byli tu po raz pierwszy. Poprzez otwarcie się na problemy i zainteresowania Pokolenia Z staliśmy się miejscem integrującym społeczność.
Filia nr 2 ul. Piłsudskiego 6A
od godz. 18 – „Tej nocy się powiedzie…” warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.
od godz. 19 – „Czerwony Kapturek”- spektakl dla młodzieży teatru KTO TAM?
W bibliotece gościli aktorzy teatru Kto tam? Podczas warsztatów teatralnych „Tej nocy ci się powiedzie” uczestnicy (dzieci w wieku 2-13 lat i ich rodzice) nauczyli się emisji głosu, wyrażania emocji mimiką i ruchem. Wszyscy mogli dotknąć, poruszać, zagrać kukiełką. Uczestnicy obejrzeli też w ich wykonaniu spektakl „Czerwony Kapturek”. Panująca podczas warsztatów i przedstawienia rodzinna atmosfera potwierdziła , że biblioteka jest najbliższym miejscem spotkań z kulturą. To się musiało powieść!
Naszym działaniom patronatu medialnego udzielił Głos Świdnika. Biblioteka otwarta była do późnych godzin nocnych:)
Filia nr 1 MPBP w Świdniku zaprosiła „nocnych Marków” już 8 października do uczestniczenia w Nocy Bibliotek. Dla czytelników przygotowano:
· warsztat "Rodzina wzmacnia" – etapy tworzenia drzewa genealogicznego. Piotr Glądała z Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego przedstawił źródła, z których możemy korzystać przy budowaniu rodzinnej genealogii. Piękna opowieść jak ważne są rodzinne „korzenie”.
· Dr hab. Mariusz Ausz, prezes Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego, wystąpił z wykładem na temat „Służba mieszkańców Lubelszczyzny w armii carskiej”.
· Akcja podziel się książkami, grami i puzzlami. W tym dniu czytelnicy oraz mieszkańcy Świdnika mogli przynieść i podarować bibliotece dary w postaci: książek, puzzli oraz gier planszowych.
· Dla młodzieży i dzieci przygotowano zajęcia plastyczne i ruchowe. Wraz z wolontariuszami z Klubu Niewidzialne Ręce poprowadzono zajęcia plastyczne: motylki z origami, różyczki z liści klonowych, kolorowano postacie z bajek, grano w klasy oraz w gry planszowe.
· Dla najmłodszych czytelników „Zaczytane Polesie”. Rozpoczęto cykl spotkań "Zaczytane Polesie". Wspólnie czytano fragmenty książek J. Bednarek "Niesamowite Przygody Dziesięciu Skarpetek", G. Kasdepke "Detektyw Pozytywka", A. Stelmaszczyk "Kamień Przeznaczenia" oraz „Operacja Człowiek w Czerni” J.L. Horst.
· „Biblioteka Wzmacnia” rodzinne rozgrywki w planszówki, gra w klasy, zajęcia plastyczne, quizy i łamigłówki.
Łącznie Filię nr 1 odwiedziło 98 „nocnych Marków”.
9 października
W Bibliotece Głównej:
· Spotkanie z seniorami ph. "Apetyt na lekturę, czyli o tym co wspólnego ma kuchnia z literaturą". Na spotkaniu stworzono przewodnik kulinarny po literaturze polskiej. Jak się okazało napisać o jedzeniu w pasjonujący i apetyczny sposób to prawdziwa sztuka, której podejmują się tylko prawdziwi mistrzowie słowa. Każdy z uczestników spotkania przygotował danie zainspirowane bogatą historią literatury pięknej.
· „Konkurs Pysznego Czytania”, zaprezentowano fragmenty książek. Uczestnicy, niczym sprawni kucharze podczas czytania zaserwowali publiczności esencję aromatycznych przypraw, słodkich żartów i pikantnych opowieści. Zwycięzca opowiedział o historii kawy oraz zdradził tajniki jej przyrządzania.
· Dyktanda Lema - wyzwanie dla czytelników i sprawdzenie swoich umiejętności ortograficznych. Była to również okazja do poznania "absurdalnego dowcipu" oraz aspiracji pedagogicznych Stanisława Lema.
· Rodzinny turniej „Wiedza to potęga” rozgrywany na Ps4 – duża dawka humoru i emocji przy odpowiedziach z różnych dziedzin życia.
· Ponadwymiarowe przygody dzięki goglom VR – min. nurkowanie w głębinach oceanu i spotkania z jego mieszkańcami. Dla całych rodzin.
· Seans filmowy w MediaStrefie „Operacja człowiek w czerni”- ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2” dzięki uprzejmości Noc Bibliotek.
Filia nr 2
· Wzmocnij się słowem” – dyktando dla uczestników w wieku 8-12 lat oraz towarzyszących im dorosłych czytelników. Kolejnym zadaniem było jak najszybsze odczytanie „łamańca językowego”.
· „Wzmocnij obraz słowem” - zawody w czytaniu pisma obrazkowego. Uczestnicy na rozgrzewkę wspólnie ułożyli za pomocą piktogramów hasło: „Wspólne czytanie wzmacnia. To jest super!”, a następnie w grupach wiekowych obrazowali piktogramami wersy tekstu.
· „Czytanie instrukcji wzmacnia” - tworzenie instrukcji obkładania książki
w papier. Jedna grupa, (rodzice młodszych uczestników) tworzyła instrukcję, druga grupa wg niej obkładała książki.
Filia nr 3
· turniej łamigłówek literackich ph. „Czytanie wzmacnia rodzinne więzi”
· spotkanie z literaturą dla dorosłych – czas na integrację przy książkach.
W dniu Nocy Bibliotek uczestniczyło 81 osób (razem 179 osób), naszym działaniom patronatu medialnego udzielił Głos Świdnika. Biblioteka otwarta była do późnych godzin nocnych:)