Informacje o bibliotece

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach jest rozpoznawalną,
nowoczesną, i stale rozwijającą się instytucją kultury z ugruntowaną marką i jej
wizerunkiem, otwartą na wyzwania przyszłości, która adaptuje się do przemian
kulturowych i technologicznych, jednocześnie pozostając wierną tradycjom i potrzebom
lokalnej społeczności.
Biblioteką będącą nie tylko ulubionym miejscem spotkań mieszkańców ale przede
wszystkim przestrzenią, w której użytkownik znajdzie sprzyjające warunki, aby
realizować swoje zainteresowania: czytelnicze, informacyjne, edukacyjne oraz artystyczne,
a bibliotekarz będzie dla niego doradcą, przewodnikiem i partnerem. Instytucją przyjazną,
przeciwdziałającą wykluczeniu, otwartą na potrzeby lokalnej społeczności, rozwijającą
wiedzę i poszerzającą horyzonty swoich użytkowników. Oferującą usługi na najwyższym
poziomie, której niewątpliwym atutem jest kompetentna i zaangażowana kadra.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach to miejsce upowszechniania
czytelnictwa, wiedzy i kultury, w którym można się uczyć, spędzać wolny czas, zawierać
nowe znajomości, nawiązywać kontakty i rozwijać pasje. Miejsce otwarte na dialog oraz
współpracę ze społecznością lokalną i innymi instytucjami zarówno na poziomie
lokalnym, regionalnym, krajowym jak i międzynarodowym. Instytucja, która jako
organizacja ucząca się – jest otwarta na innowacje i stale doskonali swoje działania.

Godziny wydarzenia

11:00-21:00

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

„Podziel się książkami”

Prowadzimy nieustającą zbiórkę książek przeczytanych. Podaruj drugie życie książkom, które kurzą się na Twoich półkach. Zbiórkę prowadzimy w godzinach pracy Biblioteki, a w Noc Bibliotek wyjątkowo zapraszamy do godziny 21:00.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Polkowice

  • Kod pocztowy

    59-101

  • Adres

    Skalników 6

  • Strona

    https://mgbp.eu

Plan wydarzeń

1.       „Książka moim przyjacielem” – zabawy czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym.

2.       „Wesołe chwile małych czytelników” – spotkanie z teatrzykiem Kamishibai dla uczniów szkoły podstawowej.

3.       „Oddycham, myślę, działam. Metody radzenia sobie ze stresem” – Warsztat z psychologiem dla młodzieży.

4.       „Nakręceni pozytywnie” – gry i zabawy literackie dla Podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej.

5.       „SZTUKmistrz czyli malowanie akwarelą musi się powieść” – Spotkanie skierowane do osób zainteresowanych wzbogaceniem warsztatu akwarelisty.

6.       Popołudniowe spotkanie Klubu szaradzisty „Enigma” - Spotkanie dedykowane wszystkim tym, którzy uprawiają fitness mózgu, a więc osobom, które lubią łamigłówki, szarady, zadania logiczne, a przede wszystkim dobrą zabawę.

7.       „BLIŻEJ SZTUKI – ARTYSTYCZNIE O MITOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ” – Gala konkursu plastycznego nawiązującego do mitologii słowiańskiej, którego celem jest promowanie działalności kulturalnej polkowickiej Biblioteki, wspieranie działań twórczych osób dorosłych i dzieci, utrwalenie wizerunku Biblioteki jako miejsca przyjaznego wielu pokoleniom, a także promocja książki i czytelnictwa.

8.       „Podziel się książkami” – zbiórka książek przeczytanych.

9.       Kiermasz Taniej Książki – w ofercie lektury, słowniki, encyklopedie, bajki, baśnie, poradniki, literatura piękna i popularno-naukowa.

10.   „Kreatywny Kącik” – malowanie koszulek i zakładek, zabawy plastyczne.

11.   „Strefy Zagadek” – przestrzeń zabaw literackich i rozwiązywania zagadek.

12.   Akcja promująca wirtualną czytelnię Ibuk Libra – rozdawanie bezpłatnych ulotek oraz zachęcanie czytelników do skorzystania z oferty.

Relacja z wydarzenia

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach już po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która w niekonwencjonalny sposób zachęcała do korzystania z zasobów bibliotek, jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Hasło tegorocznego VIII wydania, które odbyło się w polkowickiej Bibliotece 30 września 2022 r., w godz. 11:00 – 21:00 brzmiało „To się musi powieść”. Dziękujemy Wszystkim, którzy tak licznie wzięli udział
w wydarzeniach przygotowanych przez naszą Bibliotekę, a działo się bardzo dużo i bardzo pozytywnie!! Zapraszamy na podsumowanie.

Rozpoczęliśmy o godz. 11:20 w Dziale Multimedialnym zabawą czytelniczą:  „Książka moim przyjacielem” dla dzieci z przedszkola Magic School. Przedszkolaki - grupa Czarodzieje słuchały bajek, rozwiązywały zagadki literackie a także brały udział w ćwiczeniach rytmicznych z muzyką. Zabawę poprowadziła Urszula Przychodzeń – bibliotekarka.

O 11:40 w obyło się spotkanie z teatrzykiem Kamishibai:  „Wesołe chwile małych czytelników”. Uczniom klasy I szkoły podstawowej zaprezentowana została znana baśń Braci Grimm „Czerwony Kapturek” w zupełnie nowej odsłonie. W kameralnej atmosferze dzieci miały okazję poznać niezwykłą formę teatru obrazkowego Kamishibai. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii
za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny. Po baśniowej opowieści był czas na zabawy sensoryczne i plastyczne. Spotkanie odbyło się w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym. Całość przygotowała i poprowadziła Monika Tarnowska – bibliotekarka.

Punktualnie o 13:00 – rozpoczął się warsztat dla młodzieży z klasy II licealnej  „Oddycham, myślę, działam. Metody radzenia sobie ze stresem”. Warsztat z wykorzystaniem metod radzenia sobie

ze stresem w oparciu o regulację oddechu, skupienie uwagi na celu oraz wdrażaniu skutecznego działania poprowadziła Agata Jakubowska-Syta psycholog, psychoterapeuta i socjoterapeuta.

Warsztat odbył się w Dziale Multimedialnym a jego koordynatorem była Anna Przychodzeń
– bibliotekarka.

 

W niecałe dwie godziny później, o 15:00 w Dziale Multimedialnym, wystartowali: „Nakręceni pozytywnie” czyli  gry literackie i zabawy integracyjne  dla Podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach. W programie były min. rzeźby tematyczne, tworzenie dialogów, zawody
w szeregowaniu tytułów, kreatywni projektanci a także wizyta w strefach zagadek. Spotkanie przygotowała i poprowadziła Anna Przychodzeń – bibliotekarka.

O 16:30 ruszył warsztat: „SZTUKmistrz czyli malowanie akwarelą musi się powieść”. Spotkanie skierowane do osób zainteresowanych techniką malowania akwarelą poprowadziła Agnieszka Kujawa-Bartosik, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu i malarstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim. Tematem były jesienne liście, „wycinane” kolejnymi warstwami kolorów z tła poszycia oraz krzewinka jagodowa pięknie oświetlona letnim słońcem. Takie małe drobiazgi, ale akwarela jest wprost stworzona do takich tematów i utrwalania ulotnego nastroju subtelnymi barwami i światłem.  Koordynatorem owocnego warsztatu była Lucyna Mostkowska – bibliotekarka. Spotkanie odbyło się w Sali Audiowizualnej naszej biblioteki i trwało od godziny 16:30 do 20:30.

W Czytelni  o godzinie 17:00 - swoje popołudniowe spotkanie rozpoczął Klub szaradzisty „Enigma” - Spotkanie dedykowane było wszystkim tym, którzy uprawiają fitness mózgu, a więc osobom, które lubią łamigłówki, szarady, zadania logiczne, a także  lubią spędzać czas w świetnej i bardzo twórczej atmosferze. Koordynatorem spotkania, które trwało od godziny 17:00 do 20:00, była Barbara Grabowska – bibliotekarka.

O 18:00 – w Holu Biblioteki – poziom I rozpoczęła się Gala XIII  konkursu plastycznego – edycja dolnośląska - „BLIŻEJ SZTUKI – ARTYSTYCZNIE O MITOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ” zrealizowanego
w projekcie Narodowego Centrum Kultury w ramach konkursu BLISKO (2021-2022). nawiązującego do mitologii słowiańskiej. Na Gali mieliśmy przyjemność gościć laureatów konkursu. Na uroczystości nie zabrakło również bliskich i przyjaciół zwycięzców. Gali towarzyszyła  wystawa prac laureatów Konkursu, którą obejrzeć będzie można w Bibliotece do 31 października 2022 roku. Koordynatorem była Anna Bocian – bibliotekarka.

 

W naszej Bibliotece, przez cały czas trwania Nocy Bibliotek towarzyszyły dodatkowe akcje:

„Podziel się książkami” – zbiórka książek przeczytanych - Jak co roku Nocy Bibliotek towarzyszyła akcja "Podziel się książkami". 30 września zaprosiliśmy wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi, do przynoszenia przeczytanych nowości wydawniczych - dzieliliśmy się książkami, dając im drugie życie. Odzew był pozytywny! Koordynatorem była Beata Sokalska – bibliotekarka.

Kiermasz Taniej Książki – w ofercie znalazły się lektury, słowniki, encyklopedie, bajki, baśnie, poradniki, literatura piękna i popularno-naukowa. Jak zawsze cieszył się powodzeniem! Koordynatorem była Beata Sokalska – bibliotekarka.

„Kreatywny Kącik” – od godziny 11:00 do 21:00 w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym, chętne osoby miały możliwość zaprojektowania, pomalowania oraz wykonania koszulek i zakładek, a także uczestniczyć

w zabawach  plastycznych. Bardzo nas cieszy liczny odzew!  Koordynatorem „Kreatywnego Kącika” była Anna Szafran – bibliotekarka.

 

„Strefy Zagadek” – 4 strefy utworzone w  Dziale Dziecięco-Młodzieżowym, w Czytelni,
w Dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów oraz w Dziale Multimedialnym. Specjalnie przygotowane przestrzenie służyły kreatywnej zabawie i cieszyły się dużym powodzeniem.

Koordynatorem „Stref Zagadek” była Anna Przychodzeń – bibliotekarka.

 

Akcja promująca wirtualną czytelnię Ibuk Libra – rozdawano bezpłatne ulotki oraz zachęcano czytelników do skorzystania z oferty. Koordynatorem była Barbara Grabowska – bibliotekarka.