Informacje o bibliotece

MGBP w Nasielsku mieści się w zabytkowym, pięknym budynku wybudowanym w stylu historyzująco-secesyjnym. Posiadamy bogaty księgozbiór i organizujemy wiele wydarzeń kulturanych dla każdej grupy wiekowej z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Są to m.in. liczne lekcje biblioteczne, wykłady dla seniorów, zajęcia z psychologiem "Z emocjami za pan brat" dla dzieci, warsztaty literackie "Odpowiednie dać rzeczy słowo", zajęcia lata i zimy w mieście z biblioteką, liczne spotkania autorskie dla dorosłych i dla dzieci. Przy naszej placówce działają dwa Dyskusyjne Kluby Książki: dla dzieci i dla dorosłych. 

Godziny wydarzenia

18:00 - 22:00

Plan wydarzeń

Obejrzymy wspólnie film inspirujący do działań wokół tegorocznej idei "Absurd nie czytać".
Dyskusja wokół tegorocznego hasła Nocy Bibliotek.
Historia książki - prezentacja multimedialna.
Zaprojektuj własną okładkę do książki, na podstawie której powstał film - warsztaty plastyczne. 
Gry, zabawy i konkursy. 

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Kochani Czytelnicy!
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nasielsku włączyła się do akcji "Podaruj książki swojej bibliotece", dlatego też chętnie przyjmiemy książki od Państwa, w celu wzbogacenia naszego księgozbioru. 
Zapraszamy do współpracy!

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Nasielsk

  • Kod pocztowy

    05-190

  • Adres

    Marszałka Józefa Piłsudskiego 6

  • Strona

    http://biblioteka-nasielsk.2clicks.pl/

Podziel się
Relacja z wydarzenia

Noc Bibliotek 2023
 
                     W sobotę, 7 października br. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nasielsku włączyła się do IX Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem „Absurd nie czytać”. Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania, akcja ta w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.
             Noc Bibliotek w nasielskiej placówce rozpoczęliśmy o godzinie 18.00. Pierwszym punktem naszego spotkania było kodowanie z bohaterami książkowymi, które poprowadziła Pani Iwona Łyczkowska, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Nasielsku. Na wstępie spotkania Pani Iwona przeczytała uczestnikom bajkę „Jaś i Małgosia”, a zadaniem dzieci było złamanie kodu do domu Baby Jagi, dzięki czemu uwolnili Jasia i Małgosię. Łatwo przechytrzyli Babę Jagę, która zastosowała zbyt proste hasło. Następnie uczestnicy Nocy Bibliotek odkryli zakodowany obrazek, czyli pomalowali kolorowankę według załączonej instrukcji. Później przyszedł czas na zabawę z robotami, podczas której wspólnie odkryliśmy tajniki kodowania z wykorzystaniem pętli i sterowania gestami. A wszystko to za sprawą Zaktualizowanych przez Intel i Fundację ITgirls bajek dla dzieci.
           Drugim punktem naszego spotkania była projekcja filmu „Moja mama Gorylica” czyli ekranizacja książki szwedzkiej autorki młodego pokolenia, Fridy Nilsson przygotowanej tylko na tę okoliczność przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z innymi organizatorami.
Pewnego dnia przed domem dziecka Czysty Kąt, na starannie zagrabionej żwirowej alejce hamuje z piskiem opon rozklekotane auto. Wysiada z niego…Gorylica! Przyjechała by adoptować jedną z sierot. Niemal od razu wie, które to będzie dziecko. Jonna, sierota mieszkająca w tym domu dziecka tak marzyła, żeby jej mama była elegancka i pachniała perfumami. Gorylica jest wielka, niezgrabna i niechlujnie ubrana. W dodatku podobno pożera dzieci. Niestety, Jonna nie ma wyboru. Gorylica zabiera ją ze sobą. Jaki los czeka Jonnę? Czy spełnią się jej obawy? I czy wróci do domu dziecka, gdy tak postanowi urząd gminy? Odpowiedź na te pytania uzyskali uczestnicy nasielskiej Nocy Bibliotek. Książka Fridy Nilsson z humorem i dużą dozą absurdu przekonuje jak bardzo pozory mogą mylić. Niemieckie tłumaczenie nominowane było w 2011 roku do prestiżowej nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis, a francuskie znalazło się w finale nagrody Prix Tam-Tam – J’aime Lire 2012-2013.
       Potem przyszedł czas na nocne zwiedzanie biblioteki z dreszczykiem emocji oraz gry i zabawy wokół tegorocznego hasła Nocy Bibliotek „Absurd nie czytać”. Aby zregenerować siły przed drugim seansem filmowym „Pamiętniki Tatusia Muminka”, zaprosiliśmy naszych gości na coś dla ciała, czyli poczęstunek. Po obejrzeniu filmu długo trwała dyskusja na jego temat. Wszyscy byli zgodni, że jak każdy nie dorównuje książce. Jest to opowieść o dzieciństwie i młodości Tatusia Muminka, a także o tym, jak poznał Mamę Muminka. Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu Mamy i Tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, Mała Mi, Włóczykij, Ryjek czy straszna Buka tworzą galerię postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników. Naszą Noc Bibliotek zakończyliśmy po godzinie 22-giej.  W tym wydarzeniu kulturalnym udział wzięło 45 dzieci. Nasi uczestnicy już nie mogą doczekać się kolejnej odsłony Nocy Bibliotek.
     Z projekcji filmu skorzystali również uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 2 w Nasielsku oraz uczniowie klas pierwszych i  trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 w Nasielsku.

foterdziecko