Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej jest główną publiczną biblioteką Gminy Łęczna. Służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców, upowszechnianiu wiedzy i nauki, rozwojowi kultury, dba o sprawne funkcjonowanie sieci bibliotecznej na terenie swojego działania. W jej skład wchodzi Biblioteka Główna, (w której znajduje się Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia, Oddział dla Dzieci) oraz 3 Filie biblioteczne.

Głośne czytanie
Kreatywne zabawy z klockami LEGO
Wiem, bo czytam! (Literackie koło fortuny, tak, czy nie - zabawa dydaktyczna, zabawa w skojarzenia)
Budowanie wieży z zubytkowanych książek'
Projekcja filmu "Moja mama Gorylica"

Nowości, książki dla dzieci.

Łęczna

Bożniczna 21

W dniu 7 października 2023 r. w Bibliotece przy ul. Bożnicznej 21 było gwarno i bardzo wesoło. Punktualnie o godzinie 17.00 do biblioteki przybyli uczestnicy wyjątkowego spotkania, jaką jest NOC BIBLIOTEK. Tegoroczna IX edycja tej ogólnopolskiej akcji obchodzona była pod hasłem "Absurd nie czytać". Na początku spotkania dyrektor Biblioteki Monika Mazurkiewicz powitała wszystkich uczestników „Nocy w Bibliotece” i zaprosiła do wspólnej zabawy. Następnie burmistrz Łęcznej – Leszek Włodarski przeczytał dzieciom książkę pt. „Nie lubię książek. Koniec. Kropka”. W dalszej części spotkania uczestnicy wspólnie rozwiązywali krzyżówkę z hasłem „Absurd nie czytać” oraz szukali odpowiedzi na pytanie - co to jest absurd?. Wkrótce potem dzieci tworzyły ciekawe absurdalne konstrukcje z klocków LEGO oraz zgłębiły tajniki sztucznej inteligencji pod kierunkiem pana Radosława Jóźwika z Firmy CyberSkill. Kolejnym punktem Nocy Bibliotek było głośne czytanie książki pt. „Najwyższa na świecie wieża z książek” przez dyrektor Biblioteki -Monikę Mazurkiewicz. Następnie dzieci stworzyły drużyny, które rywalizowały między sobą. Dużo frajdy było przy ustawianiu najwyższej wieży z zubytkowanych książek. Jak okazało się, nie było to takie proste zadanie. Wkrótce potem przyszedł czas na zajęcia „Wiem, bo czytam”. Dzieci brały udział w literackim kole fortuny, zabawie w skojarzenia, uzupełnianiu cytatów oraz pomylonych tytułów książek. Uczestnicy spotkania z łatwością odgadywali tytuły bajek, doskonale się przy tym bawiąc oraz zdobywając nagrody. Był też czas na zabawy ruchowo-muzyczne z chustą Klanzy oraz skaczącymi stópkami. Po wspólnej kolacji, nadszedł czas na projekcję filmu pt. „Moja mama Gorylica”. Brzmiący absurdalnie tytuł filmu, to historia małej Jonnie mieszkającej w domu dziecka, którą pewnego dnia adoptuje gorylica. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały ten wyjątkowy film, prezentujący inność, miłość, ogromną empatię i troskę o słabszych. Czas spędzony w Bibliotece minął bardzo szybko, większości uczestnikom za szybko. Na zakończenie imprezy, o godzinie 21, wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki z logo Nocy Bibliotek oraz balony w kształcie serca. Cieszymy się, że dzieci uwielbiają takie inicjatywy i bardzo chętnie biorą w nich udział. Mamy nadzieję, że Wszyscy dobrze się bawili i Noc w Bibliotece na długo pozostanie w ich pamięci.