Moduł zajęć dla najmłodszych:

Mój sąsiad jest Chińczykiem.

1. Spotkanie z chińską rodziną mieszkającą w naszym mieście – opowieści o życiu codziennym w Chinach.
  2. Warsztaty chińskiej kaligrafii, jemy pałeczkami, liczymy po chińsku, układamy chińskie horoskopy
  3. Czytamy chińską bajkę
  4. Warsztaty plastyczne: wykonujemy tradycyjne noworoczne chińskie bębenki

Moduł zajęć dla młodzieży szkolnej

Poznaj język sztuki – bądź jak… Vincent van Gogh.

1. Prezentacja zbiorów bibliotecznych dotyczących malarstwa
  2. Kilka słów o van Goghu (elementy wykładu i prezentacja)
  3. Tworzymy jak van Gogh (malujemy w stylu Mistrza, kolorujemy bądź układamy puzzle)
  4. Zwiedzamy wirtualną wystawę Vincenta van Gogha z wykorzystaniem gogli WR

Moduł otwarty

Łączy nas taniec – nie dzieli muzyka.

Silent party wśród książek. W trakcie silent party uczestnicy bawią się przy zastosowaniu bezprzewodowych słuchawek na uszach, słuchając muzyki puszczanej przez DJ'a. Mogą wybierać spośród trzech kanałów i trzech rodzajów muzyki. Miłośnicy różnych stylów bawią się wspólnie.

literaturę piękną dla różnych grup wiekowych.

Wąbrzeźno

Matejki 11 B

Tygodnie przygotowań do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek i oto już relacjonujemy to co było, jak było i czy się udało? W wąbrzeskiej bibliotece dostosowaliśmy się do tegorocznego hasła akcji „znajdźmy wspólny język” zapraszając najmłodszych  na spotkanie z chińską rodziną. Wspólnie z panią Liu Xinyi i jej dziećmi Joyce i Alexem poznaliśmy zwyczaje związane z chińskim Nowym Rokiem, uprawialiśmy tai chi i ćwiczyliśmy chińską kaligrafię. Zrobiliśmy noworoczne bębenki i kosztowaliśmy ciasteczek z wróżbą, które jak się okazało wcale nie są chińską tradycją! ;-) Wszystko to pod wiele mówiącym hasłem: "mój sąsiad jest Chińczykiem".

Po krótkiej „technicznej’ przerwie kolejna grupa uczestników Nocy Bibliotek przystąpiła do warsztatów plastycznych zatytułowanych "Być jak van Gogh". Poznaliśmy życiorys malarza Vincenta van Gogha, a następnie kto odważny stanął przed sztalugą i spróbował stworzyć coś w stylu Mistrza lub pokazać to co mu w duszy gra. Kto nie czuł się na siłach malować, kolorował lub układał puzzle - słynne Słoneczniki. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się też wirtualna wystawa, którą oglądaliśmy w trójwymiarze przez gogle VR.
Ekspozycja dzieł uczestników naszych warsztatów do obejrzenia już od 7 października w Bibliotece, przy ul. Matejki 11 B.

Zaś późnym wieczorem zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców na silent disco, czyli tańce w słuchawkach. Ta impreza również świetnie wpisała się w tegoroczne hasło Nocy Bibliotek „znajdźmy wspólny język”. Bawiliśmy się międzypokoleniowo, nie dzieliły nas gusta muzyczne a połączył taniec i ... śpiew.

Co nam się nie udało? Zabrakło czasu na „Ptysia i Billa” :-(, prowadząca „chińskie” spotkanie zapomniała włożyć szpilki, a zamówiona pizza całkiem ostygła, bo w ogóle nie schodziłyśmy z parkietu. Ale to wszystko da się chyba naprawić w przyszłym roku!