Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu jest instytucją kultury wpisaną już od 1947 roku w świadomość lokalnej społeczności i w swojej długiej historii przechodziła wiele zmian organizacyjnych. Obecnie główne działy mieszczą się w odrestaurowanych pomieszczeniach zabytkowego Ratusza (Czytelnia i Dział Informacyjno – Bibliograficzny z czytelnią internetową, Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, Oddział dla Dzieci, Wypożyczalnia dla Dorosłych, Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej). Biblioteka Główna posiada ponadto trzy filie rozmieszczone w różnych dzielnicach miasta: Filia Nr 2 (Łużyckie Centrum Medyczne), Filia Nr 3 (Osiedle Piast), Filia Nr 4 (Księginki). Terenem działania Biblioteki jest obszar obejmujący miasto Lubań i powiat lubański. Stanowi komunalną instytucję kultury wpisaną do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Gminę Miejską Lubań w dniu 1 lipca 1992 r. pod nr 3 i posiada osobowość prawną. Organizatorem Biblioteki jest Gmina Miejska Lubań.

piracka przygoda dla dzieci,
warsztaty Zero waste,
Rummikub,
warsztaty ZIN,
Lego Familijnie,
Manukultura

Lubań

Rynek-Ratusz 10

Noc Bibliotek 2023 już za nami. Ależ sie działo! Najmłodsi uczestnicy zabawy wraz z Kapitanem Łososiem i Kapitanem Krabem odbyli niebezpieczną podróż w poszukiwaniu skarbów. Niech nikt z Was nie myśli, że była to zwykła wyprawa. O nie! Młodzi adepci sztuki pirackiej musieli pokonać mnóstwo przeszkód by wreszcie trafić na skrzynie z wszelakimi precjozami. Wszyscy zdali egzamin celujaco. Mogli zatem złożyć pirackie ślubowanie i godnie wyśpiewać hymn. Nad młokosami czuwał Admirał Ośmiornica, który z nie jednego oceanu i morza zjadał skorupiaki, więc doświadczenie ma jak mało kto. Tymczasem miłośnicy dziergania w doborowym towarzystwie oddali się pracy twórczej. Równie kratywne i twórcze okazały sie warsztaty Zero Waste. Spod rąk rzemieślników wyszła przepiękna Pani Jesień.  A dla tych, którzy lubią rodzinne rozgrywki czekała znana gra Rummikub. Wspólnie dzieci i strasi mogli spedzić czas układając klocki LEGO ale nie było to zwyczajne układanie klocków. Najpierw gracze mieli za zadnie wymyśleć opowiesć i zgodnie z nią ułożyć klocki. To nie łatwe zadanie ale napewno niezwykle kreatywne. Noc Bibliotek przyciągnęła także młodzież, która to fenomenalnie odnalazła się wśród warsztatów z tworzenia ZINÓW. Tegoroczne hasło Nocy Bibliotek brzmiało: "Absurd nie czytać" a my dodajemy "Absurd nie chodzić do lubańskiej biblioteki:).