Biblioteka im. Ignacego Łyskowskiego rozpoczęła swoją działalność w 1945 r. w swojej historii kilkakrotnie zmieniła nazwę. Od sierpnia 2000 r. Miejska Biblioteka Publiczna została przekształcona w Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną. Od 1969 r. mieści się w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach Pałacu Anny Wazówny przy ul. Zamkowej 1. Posiada również swoje filie. W bibliotece mieszczą się przestronne pomieszczenia magazynowe, sale do wypożyczania i czytelnie, a także założona w 2002 roku sieć komputerowa, dostęp do internetu, kserokopiarkę itp., zapewniają sprawną obsługę i wygodę czytelnikom. Prowadzi informację bibliograficzną, regionalną, biznesową i biblioteczną. Udostępnia kartoteki: wycinki prasowe Brodnicy i powiatu dot. brodnickiego zasłużeni dla regionu brodnickiego formy pracy bibliotecznej. Organizuje różne formy pracy kulturalno-oświatowej i promocyjnej. Wykonuje usługi kserograficzne (odpłatnie), tylko z materiałów bibliotecznych. Biblioteka gromadzi zbiory uniwersalne ze wszystkich dziedzin. Poziom kompletności w każdej z dziedzin jest uzależniony od potrzeb środowiska. Biblioteka gromadzi literaturę: naukową i popularnonaukową; głównie z zakresu: ekonomii, historii, informatyki, pedagogiki, prawa, psychologii, socjologii i zarządzania; literaturę piękną - polską i obcą (poezję i prozę), zarówno dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Zbiory biblioteczne wypożyczane są na zewnątrz, jak i udostępniane na miejscu.

3,5h-4h

MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA
PUBLICZNA im. IGNACEGO ŁYSKOWSKIEGO
W BRODNICY zaprasza 6 PAŹDZIERNIKA 2023 godz. 18.00-21.30 Na Noc BIBLIOTEK
PROGRAM:
KIERMASZ KSIĄŻĘK
AMNESTIA DLA ZAPOMINALSKICH
18.00 Magik show - pokazy iluzji Roberta Szablewskiego
19.00 Wieczór z Wisławą Szymborską - prelekcja
oraz kącik artystyczny, Gra Mistrzowie Szyfrów
20.00 Projekcja filmu “Moja Mama Gorylica”

Brodnica

Zamkowa 1

Magiczna Noc w bibliotece
6 października 2023 MiPBP zamieniła się w magiczną bibliotekę. Miało to miejsce podczas wyjątkowego wydarzenia w ramach ogólnopolskiej Nocy bibliotek. Tegoroczne hasło przyświecające akcji to „Absurd nie czytać”. O godzinie 18.00 uczestnicy Nocy zebrali się w naszej bibliotece i z uwagą oczekiwali na rozwój wydarzeń. Gość specjalny p. Robert Szablewski- Magick show urzekł wszystkich magicznymi sztuczkami co okazało się ciekawą rozrywką dla dzieci i dorosłych.
Podczas Nocy Bibliotek w Czytelni zaproszone zostały dzieci do magicznego świata Wisławy Szymborskiej. Po wysłuchaniu krótkiej prezentacji wzorem noblistki dzieci przystąpiły do robienia wyklejanek z elementów przygotowanych przez bibliotekarzy. Kolejnym etapem był konkurs wiedzy o W.S. , gdzie po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi na uczestników czekały nagrody w postaci „czytelnianych” jeżyków. Na koniec młodzi ludzie uczestniczyli w tworzeniu opowiastki (zabawy, którą wymyśliła poetka), polegała ona na podaniu dziwacznych i śmiesznych przymiotników i wpisaniu ich w kolejności w tekst, którego przedtem nie znały. Można też było obejrzeć wystawę „Wisława Szymborska na wesoło".
Kolejnym punktem wieczoru byłaGra Mistrzowie Szyfrów polegajaca na rozszyfrowaniu 6 różnych szyfrów a dzieciom po zakończeniu zabawy zostały rozdane certyfikaty Mistrza Szyfrów. Na zakończenie nocnego spotkania został wyświetlony film pt.: „Moja mama Gorylica” na podstawie książki uznanej szwedzkiej pisarki Fridy Nilsson.