Informacje o bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach to miejsce, gdzie rodzą się pasje i realizują marzenia. Nowa przestrzeń przyciąga swoją nowoczesnością, niebanalnymi wnętrzami i bogactwem możliwości. Biblioteka w Żorach to instytucja dostosowana do standardów europejskich, przyjazna osobom z niepełnosprawnościami, posiadająca szeroką i konkurencyjną ofertę działalności kulturalnej i edukacyjnej o charakterze nie tylko regionalnym, ale i ponadregionalnym, a nawet międzynarodowym. Dążymy do tego, aby wszyscy mogli skorzystać nie tylko z bogatych zbiorów bibliotecznych, ale by równocześnie uczestniczyli w procesie indywidualnego rozwoju i samorealizacji. Jesteśmy propagatorem idei uczenia się przez całe życie! Obszarem działania obejmujemy dzieci, młodzież, pracujących, bezrobotnych i seniorów. Promujemy czytelnictwo, organizujemy spotkania z ludźmi kultury i warsztaty z różnych dziedzin. Organizujemy wystawy prac artystów amatorów jak i profesjonalistów.
Uważnie słuchamy czytelników, angażujemy się w działania na rzecz społeczności, realizujemy wiele projektów i wydarzeń tematycznych, o których na bieżąco informujemy w aktualnościach. Nieustannie uczymy się i jesteśmy gotowi pomóc każdemu, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.

Godziny wydarzenia

16:30 - 24:00

Typ biblioteki
Dane podstawowe
 • Miejscowość

  Żory

 • Kod pocztowy

  44-240

 • Adres

  ul. Rybnicka 6-8

 • Strona

  https://mbpzory.pl

Relacja z wydarzenia

Tegoroczne hasło VII Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek brzmiało: "CZYTANIE WZMACNIA". Potrzeba było nie lada siły, by móc wziąć udział we wszystkich zaplanowanych na tą noc wydarzeniach. Każdy mógł skorzystać z siły płynącej z książek, znaleźć swoją wewnętrzną moc i z nową energią wejść w nadchodzący dzień, tydzień, miesiąc, rok bo CZYTANIE WZMACNIA!

Przygotowaliśmy ponad 30 "mocnych" aktywności, a ostatni odwiedzający opuszczali bibliotekę nawet po północy. Gości witał punkt PRZEPIS NA POWER, gdzie mieli okazję zrobić dla siebie zdrowy napój izotoniczny, pomocny w wytrwaniu do końca wydarzenia.
Najmłodsi czytelnicy uczestniczyli w energetycznych zajęciach ZGADUJ-ZGADULA, MOCNO ZACZYTANI, TURBODOŁADOWANIE NA MAGICZNYM DYWANIE, ZA CHINY LUDOWE TEGO NIE UŁÓŻĘ i CUDAWIANKI WYCINANKI. Na wytrwałych czekała gra JENGA, a na koniec do snu tuliły ich książki podczas zajęć "ALE NOC! CZYTAMY BRZĄDCOM NA DOBRAMOC".
Nieco starsi rywalizowali w turnieju MOC DOBLE oraz w MISJI ZWIADOWCÓW. Mogli również popisać się swoimi umiejętnościami w ZONA XBOX oraz w TERYTORIUM GIER. Dla całych rodzin i grup znajomych przygotowaliśmy zabawy zespołowe BĄDŹ BYSTRZAKIEM, NIE MIĘCZAKIEM, TROLLOWANIE NA EKRANIE, ZOSTAŃ FILMOWYM GÓRU BEZ BÓLU!, POKAŻ GEST - ZDAJ NASZ TEST, MUZYCZNY MISTRZ. W bibliotece można było skorzystać z propozycji wypożyczenia książek przygotowanych według tematów: COŚ DLA CIAŁA COŚ DLA DUSZY, CZYTANIE WZMACNIA WYOBRAŹNIE i CZYTANIE WZMACNIA WIĘZI. Dodatkowo na śmiałków czekała rozsypanka wyrazowa oraz krzyżówka wzmacniająca. A Ci z największym zapasem sił mogli sprawdzić swoje siły na ROWERKACH STACJONARNYCH, podczas GIMNASTYKI HADU i PRANAJAMA JOGA. Zaprosiliśmy czytelników do udziału w warsztatach ZDRAPKI-ZAKŁADKI oraz ŻYCZENIA Z ENERGIĄ. Wszyscy odwiedzający bibliotekę (a było ich blisko 770) otrzymywali pamiątkowe breloki, przypinki, magnesy i zakładki do książek. Czekały na nich również tatuaże wodne, okulary VR, roboty PHOTON i DZIURAWY KOCIOŁ czyli komnata tajemnic Harrego Pottera z wróżbami, grami i malowaniem twarzy. Nie obyło się bez tradycyjnego spotkania autorskiego, tym razem podróżnikiem i pisarzem Krzysztofem Nowakowkim, który przyjechał z Henią, psem rasy alaskan husky, z którym wspólnie podróżuje po śnieżnych krainach psimi zaprzęgami.

Relacja wideo
Linki do relacji