Informacje o bibliotece

W sierpniu 2016 r. zbiory biblioteki składały się z 75 580 woluminów oraz zbiorów specjalnych (audiobooki, filmy). W zbiorach Biblioteki znajdują się także gry na konsole oraz gry planszowe. W 2016 r. w bibliotece było zarejestrowanych 7339 czytelników, którzy odwiedzili placówki 38 026 razy wypożyczając 81 396 książek.
Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie łączy obecnie działalność biblioteczną i kulturalno-animacyjną. Oprócz udostępniania bibliotecznych zbiorów czytelnikom (oddziały dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży, trzy filie), zajmuje się promocją czytelnictwa oraz współtworzy życie kulturalne miasta. Oferta w tym zakresie obejmuje prowadzenie lekcji bibliotecznych, tematycznych, spotkania z ciekawymi ludźmi ze środowiska lokalnego, wystawy i wernisaże, spotkania autorskie, promocje książek, zajęcia dla dzieci i młodzieży umożliwiające rozwijanie zainteresowań twórczych, spektakle teatralne dla dzieci, konkursy literackie, fotograficzne i plastyczne. Biblioteka bierze udział w dorocznych akcjach, jak Tydzień Bibliotek, Noc Bibliotek, Narodowe Czytanie. Za organizację wyjątkowych wydarzeń była wielokrotnie wyróżniania przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Biblioteka ubiega się również o granty na realizację projektów i przedsięwzięć promujących zarówno czytelnictwo, jak i kulturę w ogólnym tego słowa znaczeniu. Od początku 2020 roku rozwija się Biblioteka Roślin dofinansowana przez Fundusz Naturalnej Energii. W ramach projektu „Niknące obrazy” finansowanego z Programu Dotacyjnego „Niepodległa” tworzone jest mówione archiwum legionowskie. Z kolei Zinoteka dofinansowana z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma zachęcić młodszych i starszych do odkrywania nowych zainteresowań oraz tworzenia na tej podstawie małych amatorskich form, zinów. Bibliotekarze starają się, aby wszystkie działania pozostawiały po sobie ślad i oddziaływały na czytelników długofalowo.
Od momentu przeprowadzki do Centrum Komunikacyjnego liczba użytkowników Biblioteki stale rośnie. Powiększa się też księgozbiór. Na koniec 2019 roku liczba woluminów wynosiła 77 091, natomiast zbiorów specjalnych odnotowano 4596. Liczba użytkowników wyniosła 15 096, a więc od momentu przeniesienia na dworzec wzrosła ponad dwukrotnie. W ciągu jednego roku zarejestrowano 100 752 odwiedzin, a ogólna liczba wypożyczeń wyniosła 142 312.
Biblioteka promuje swoją działalność w mediach społecznościowych – Facebook Biblioteka Legionowo i Poczytalnia Legionowo, Instagram bibliotekalegionowo. Coraz popularniejszy staje się również kanał na Tiktoku Poczytalnia/Biblioteka Legionowo.

Godziny wydarzenia

16.00-20.00

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Legionowo

  • Kod pocztowy

    05-120

  • Adres

    Kościuszki 8A

  • Strona

    https://www.bibliotekalegionowo.pl/

Plan wydarzeń

Wydarzenie zostanie zainaugurowane o godzinie 16.00 odsłonięciem tablicy sąsiedzkiej, umiejscowionej na klatce schodowej biblioteki. Każdy będzie mógł umieszczać na niej swoje ogłoszenia czy komunikaty, tablica ma stanowić sposób na wymianę informacji także dla tych osób, które nie korzystają z internetu, albo ten kanał komunikacyjny jest dla nich niewystarczający.

Od godziny 16 do 18, na II piętrze Poczytalni, będzie trwała wymiana książek, roślin i zabawek – każdy będzie mógł przy tej okazji pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i znaleźć coś dla siebie. Przynoszone na wymianę przedmioty powinny być w dobrym stanie, nie można będzie też wymieniać słowników, encyklopedii, podręczników, katalogów itp. W tym samym czasie prowadzone będą animacje dla dzieci, tak aby rodzice mogli wziąć swobodny udział w tym i innych punktach programu.

O godzinie 17.00 rozpocznie się spotkanie organizacyjne klubu czytelniczego „Pogaduchy o książkach”. Grupa ta jest skierowana do osób, które chcą porozmawiać o czytanej literaturze, ale nie odnajdują się w formule tradycyjnego klubu książki, ze z góry narzuconą pozycją do omawiania.

Na godzinę 18.00 przewidziane jest otwarcie wernisażu prac artystów z Pracowni Sztuka Tworzenia „Mam oko na sztukę”, a między 18 a 20 odbędą się warsztaty kreatywne. Miejscowi artyści podzielą się swoimi umiejętnościami i zaproszą uczestników do wspólnej pracy - będzie można spróbować swoich sił w rysunku, ceramice, zrobić swój własny breloczek z makramy i wiele innych ciekawych niespodzianek.

Także między 18 a 20 w przestrzeni biblioteki na I piętrze będzie można wziąć udział w grze terenowej - przy zgaszonych światłach na uczestników będzie czekał szereg zagadek i wyzwań związanych z literaturą.

Zaplanowaliśmy także warsztaty pod hasłem "To się musi powieść" - będzie można zrobić drewniany brelok z postacią z ulubionej powieści.

Tego dnia biblioteka będzie wyjątkowo otwarta w godzinach 12.00-20.00.

Relacja z wydarzenia

Tegorocznej edycji Nocy Bibliotek przyświecało hasło „To się musi powieść”, które także dla nas było wyznacznikiem tematyki organizowanych tego dnia działań. Powieści wplataliśmy we wszystkie działania: można było się nimi wymieniać, rozwiązywać związane z nimi zadania, zagadki, przygotować drewniany brelok z wizerunkiem powieściowej postaci, porozmawiać o nich na spotkaniu dyskusyjnym...

W trakcie „Sąsiedzkiej Nocy Bibliotek”, która miała miejsce 1.10. w godzinach 16.00-20.00 staraliśmy się nawiązywać zarówno do działań lokalnych i wspólnotowych, jak i literatury. Ponieważ społeczność naszego miasta jest dosyć specyficzna, w większości napływowa, pracująca na co dzień w Warszawie i nie odczuwa większego poczucia więzi ze swoim miejscem zamieszkania i innymi mieszkańcami, chcieliśmy by biblioteka tego dnia stała się prawdziwym „trzecim miejscem”, a także ośrodkiem podtrzymującym relacje międzyludzkie, nadwątlone dodatkowo okresem pandemii.

Noc Bibliotek rozpoczęliśmy o godzinie 16.00 odsłonięciem tablicy sąsiedzkiej. Jest to przygotowana przez nas tablica, umieszczona w ogólnodostępnej przestrzeni klatki schodowej biblioteki, na której mieszkańcy miasta mogą swobodnie umieszczać swoje ogłoszenia, komunikaty, a nawet pozdrowienia dla sąsiadów. Tablica została podzielona na kilka sekcji: potrzebuję pomocy, pomogę, oddam, wymienię, sprzedam, usługi i ma być kanałem wymiany informacji przede wszystkim dla osób w mniejszym stopniu korzystającym z internetu, albo takich, dla których nie jest do wystarczająca forma komunikacji. Ma ona sprzyjać budowaniu relacji w świecie rzeczywistym, zwłaszcza tych międzypokoleniowych, a także upowszechniać ideę spółdzielczości i wzajemnej wymiany zasobów, zarówno materialnych, jak i umiejętności. Mamy nadzieję, że będzie ona także wsparciem dla lokalnych przedsiębiorców, którzy zyskają w ten sposób nową możliwość przedstawiania swojej oferty. Cała idea tablicy związana jest także z postawą proekologiczną. Nie tylko została ona wykonana z naturalnych materiałów, a służące do umieszczania na niej ogłoszeń kartki zostały przygotowane z bibliotecznej makulatury – starych plakatów itp., ale także ma prowokować do refleksji, czy powinniśmy wyrzucać zbędne nam rzeczy, czy potrzebujemy kupić kolejny przedmiot, a może wystarczy, że będziemy go współdzielić z sąsiadem.

Do takich refleksji miała skłonić uczestników wydarzenia także trwająca od 16.00 do 18.00 wymiana książek, zabawek i roślin. W trakcie jej trwania każdy mógł wymienić przyniesione przez siebie przedmioty w dowolny sposób – zabawka za książkę, książka za roślinę, czy roślinę za zabawkę. Wymianie towarzyszyły animacje dla dzieci, a także ekspozycja książek dotyczących życia w mieście, jego organizacji, ruchom oddolnym. Chcieliśmy, aby cała akcja służyła nie tylko doraźnej potrzebie mieszkańców, ale aby towarzyszyła jej przynajmniej powierzchowna refleksja nad współczesnymi ośrodkami miejskimi i promocja księgozbioru popularnonaukowego biblioteki.

O godzinie 17.00 zaprosiliśmy zainteresowane osoby na spotkanie organizacyjne klubu czytelniczego „Pogaduchy o książkach”. Zakładaliśmy, że nie będzie to typowy klub książki, ze z góry narzuconymi lekturami, należącymi do kanonu literatury, czy aktualnych bestsellerów, zależało nam raczej, by w wąskim gronie porozmawiać o tym, co czytamy, o książkach, które szczególnie na nas wpłynęły, albo pomogły się zrelaksować. Podczas rozmowy z uczestnikami ustaliliśmy, że będziemy starali się jednak omawiać także takie pozycje, które przeczytają wszyscy lub większość członków klubu, tak, żeby móc porównać, jak jeden tekst może oddziaływać w różny sposób na różne osoby. Udało nam się również wybrać pierwszą z książek, które omówimy, będzie to „Cud, miód, malina” Anety Jadowskiej, którą poleciła jedna z uczestniczek, jako swoją książkę „na dobry nastrój”. Przy organizacji klubu zależało nam, żeby był on prowadzony w sposób partycypacyjny, gdzie każdy ma prawo do swojego zdania, a bibliotekarz nie stanowi wyroczni, żeby był on oparty na swobodnych rozmowach i luźnej atmosferze, która sprawi, że czytanie nie będzie się kojarzyło z przykrym obowiązkiem. Nowo powstały klub ma już swoją grupę dyskusyjną online – gdzie członkinie mogą wymieniać się informacjami i poleceniami lekturowymi, a dwie z nich miały okazję zostać zrekrutowane do badania Biblioteki Narodowej nad funkcjonowaniem mediatek. Tym samym luźne spotkanie w bibliotece pozwoliło nie tylko zawrzeć nowe znajomości, ale także wyłonić grupę aktywnych czytelników, otwartych na udział w przedsięwzięciach animacyjnych i badawczych. Wierzymy, że „to się musi powieść’, a ustalone na listopad kolejne spotkanie klubu pozwala nam patrzeć z optymizmem na przyszłość zapoczątkowanej w Noc Bibliotek inicjatywy.

O godzinie 18.00 na II piętrze biblioteki rozpoczęły się warsztaty kreatywne prowadzone przez legionowskich artystów, połączone z wystawą prac Pracowni „Sztuka Tworzenia”. W zajęciach mogli wziąć udział zarówno dorośli, jak i dzieci, a uczestnicy mogli przygotować własną makramę, świeczki z wosku pszczelego, spróbować swoich sił w szydełkowaniu, quillingu czy ceramice. Z drewnianych pionków mogli też przygotować z bibliotekarzami figurkę przedstawiającą ulubioną postać z powieści, a wśród powstałych w ten sposób zabawek nie mogło zabraknąć m. in. uwielbianego przez dzieci Harry'go Pottera. Chociaż trwanie warsztatów przewidziane było do godziny 20.00, to jeszcze po 21.00 nie brakowało chętnych do wzięcia w nich udziału. Istotne dla nas było poczucie, że mieszkańcy mają szansę przekonać się, że nie muszą jechać do Warszawy, żeby wziąć udział w wartościowych zajęciach oraz to, że podczas wydarzenia mogli poznać lokalnych artystów, działających po sąsiedzku, którzy tego dnia postanowili nieodpłatnie podzielić się ze społecznością swoimi umiejętnością i materiałami.

Jednocześnie z warsztatami, od godziny 18.00, na I piętrze biblioteki, w przestrzeni przeznaczonej na księgozbiór odbywała się gra terenowa przy zgaszonych światłach. Wszyscy jej uczestnicy na początku zmagań usłyszeli: „Biblioteka. Regały pełne książek. Pracownicy i czytelnicy kręcący się dookoła. Cisza, która z rzadka bywa zakłócona wybuchem śmiechu, czy cichą rozmową. Dookoła rośliny, słońce wpadające przez duże okna... Brzmi jak sielanka, prawda? Tak właśnie było w Poczytalni. Do czasu... do czasu aż światło zgasło, pomiędzy regałami przemknął zimny wiatr, słońce zaszło za chmury a wszyscy czytelnicy wyszli czując na sobie baczny wzrok...czegoś. Czegoś czającego się w mroku, wśród książek.”. Zadaniem uczestników było odnalezienie, na podstawie przekazanych im wskazówek, 5 książek, wykonać przypisane do nich zadania, utworzyć kod i otworzyć walizkę z rozwiązaniem. Zagadki były nie lada wyzwaniem – trzeba było być pomysłowym, spostrzegawczym i kreatywnym a także znać podstawy kartografii, fotografii i… matematyki. A to wszystko przy zgaszonych lampach i światłach latarek. Pomimo trudnych warunków wszystkim udało się odczarować  pióra z „Harry'ego Pottera”, sfotografować świecącą filiżankę w salonie nowojorskiej elity, niczym z „Fotografki”, rozszyfrować hasło zakodowane przy pomocy kodu kurierów ze „Zwiadowców”, odnaleźć niepasujący element na obrazie Edgara z „Ręki mistrza” oraz znaleźć ukryty klucz z „Ostatnia chowa klucz”. Na końcu pozostało otworzyć kłódkę zabezpieczającą walizkę i odsłuchać nagrania, które było rozwiązaniem zagadki mrocznej biblioteki. W grze wzięły udział zarówno grupy nastolatków, jak i rodziny z dziećmi, łącznie około 60 osób. Bardzo cieszyło nas, że część grup utworzyła się spontanicznie, współpracę nad zagadkami podjęły osoby, które wcześniej się nie znały, a młodzież wymieniała się przy tym opowieściami na temat swoich szkół. W czasie zabawy mogliśmy obserwować też przykłady kooperacji między grupami – pomagały sobie zwłaszcza przy najtrudniejszym zadaniu, a ci, którym udało się wpaść na rozwiązanie, podpowiadali innym. Była to okazja nie tylko do współpracy między uczestnikami, ale także z biblioteką – nastolatki zwróciły się do nas przy tej okazją z prośbą o stworzenie im własnego klubu czytelniczego oraz zorganizowanie podobnej zabawy na Halloween.

Przebieg tegorocznej Nocy Bibliotek pokazał nam jeszcze raz, jak wielki potencjał integracyjny drzemie w tych instytucjach. Nasza biblioteka stała się tego wieczora miejscem wymiany zasobów i umiejętności, zawiązywania się nowych znajomości i spontanicznych sojuszy, a zapoczątkowane tego dnia inicjatywy, mają szansę wpisać się na stałe w ofertę biblioteki. Mamy również poczucie, że nasi użytkownicy zyskali przekonanie, że mogą mieć wpływ na to, co dzieję się w bibliotece. Świadczy o tym to, że nabrali śmiałości, żeby otwarcie zgłaszać swoje pomysły, co cieszy zwłaszcza w kontekście młodzieży, która jest jedną z najbardziej problematycznych grup użytkowników. Cieszymy się również z sąsiedzkiego i międzypokoleniowego charakteru wydarzenia. W czasie jego trwania niejednokrotnie byliśmy świadkami powitań, zarówno między osobami, które umówiły się, żeby wspólnie wziąć udział w Nocy Bibliotek, jak i znajomymi, którzy spotkali się przypadkowo, a wśród uczestników nie brakowało zarówno dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i seniorów.