Informacje o bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej jest główną biblioteką publiczną miasta i powiatu. Prowadzi działalność służącą zaspokajaniu potrzeb oświatowych, kulturalnych, informacyjnych i samokształceniowych społeczności miasta i powiatu oraz uczestniczy w upowszechnianiu wiedzy i kultury. Zgodnie z formułą biblioteki publicznej, realizuje zadania w zakresie zaspokajania potrzeb czytelniczych i informacyjnych różnych grup wiekowych i zawodowych. Gromadzi , opracowuje i udostępnia zbiory biblioteczne z różnych dziedzin wiedzy. W ramach działalności informacyjnej umożliwia dostęp do wszelkich zasobów informacyjnych. Jest skarbnicą wiedzy o regionie południowo-wschodniego Podlasia. Prowadzi własną działalność wydawniczą, dokumentującą piśmiennictwo regionalne. W ramach edukacji czytelniczej i medialnej promuje czytelnictwo, literaturę, zapoznaje z zasobami i usługami bibliotecznymi. Sprawuje opiekę merytoryczną nad powiatową siecią bibliotek publicznych, udzielając pomocy instrukcyjno-metodycznej i szkoleniowej.

Godziny wydarzenia

16-22

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Nowości wydawnicze oraz lektury szkolne.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
 • Miejscowość

  Biała Podlaska

 • Kod pocztowy

  21-500

 • Adres

  Warszawska 12a

 • Strona

  https://mbp.org.pl

Podziel się
Relacja z wydarzenia

Ach cóż to była za Noc? Ciekawa, krzepiąca, tajemnicza, zaskakująca ale przede wszystkim WZMACNIAJĄCA, właśnie taka była VII Noc Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej.

Rozpoczęliśmy już na kilka dni przed oficjalną inauguracją. Akcją ,,Zgłoś Książkę” zaprosiliśmy czytelników, do wspólnego tworzenia księgozbioru. Listę książek można było wrzucić do specjalnie przygotowanych urn. Dzięki temu dział gromadzenia i opracowania zbiorów ma teraz ,,pełne ręce roboty”. Na specjalnych regałach czytelnicy ,,Dzielili się Książkami”. Mogli także wypożyczyć książkę w ciemno, co wzbudziło ekscytację szczególnie wśród najmłodszych czytelników. Dzieci z wypiekami na twarzy wybierały książki niespodzianki. Każdy chciał mieć swoją, jak to określiły ,,randomową” książkę. W holu budynku Biblioteki Głównej zorganizowana została wystawa pod hasłem bialskie kryminałki. Można było zapoznać się z artykułami prasowymi sprzed kilkudziesięciu lat, dotyczącymi zdarzeń kryminalnych z naszego regionu. W Miejskiej Bibliotece Publicznej obowiązywała ogłoszona przez Dyrektora dr Pawła Borka abolicja na zwrot książek. Dzięki temu wiele dawno zapomnianych tytułów wróciło na biblioteczne półki a nasi czytelnicy zaoszczędzili mnóstwo pieniędzy z tytułu niezapłaconych kar za ich przetrzymanie. Rekordzista oszczędził tego dnia kilkaset złotych.

I przyszedł piątek, 8 października na zegarach wybiła godzina 18:00.
Spotkaniem w Dziale Wiedzy o Regionie zainaugurowaliśmy tegoroczną Noc Bibliotek objętą Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka, który zaszczycił nas tego dnia swoją obecnością. Rozpoczęliśmy od tematyki sportowej, w myśl zasady, że czytanie wzmacnia i krzepi tak jak dobry mecz, tego wieczoru wyruszyliśmy w podróż szlakiem piłkarskich rozgrywek toczonych na historycznym terenie byłego województwa bialskopodlaskiego. Niecodzienną rozmowę z Cezarym Hince, autorem książki pt. ,,Piłkarskim szlakiem północnej Lubelszczyzny. Kluby, mecze i rozgrywki ligowe sezon po sezonie 1975-2021” przeprowadził w naszym imieniu Maciej Szupiluk.
Pozostałe liczne wydarzenia odbyły się w sobotę 9 października. Biblioteka Główna oraz wszystkie podległe jej agendy tego dnia rozpoczęły pracę od wczesnych godzin porannych. Dzień zapowiadał się długi, a program wydarzeń bardzo bogaty.
Wyruszając w podróż po naszych Filiach, kierowaliśmy pierwsze kroki do Filii nr 6. O godzinie 16:00 odbyło się tam spotkanie z Ryszardem Modelewskim, na którym pisarz, były funkcjonariusz policji, opowiadał o sprawach kryminalnych sprzed lat. Podczas gdy trwało spotkanie, przenieśliśmy się do Filii nr 3, bo tam rozpoczynała się zabawa dla dzieci pt. ,,Książka to mnie krzepi”. Młodzi czytelnicy „Trójki” musieli się wykazać nie lada zdolnościami aby sprostać poszczególnym zadaniom stawianym przez bibliotekarzy. Podczas rozwiązywania quizu sprawdzono wiedzę o literaturze kryminalnej dla dzieci, a układając najwyższą na świecie górę z książek, dzieci ćwiczyły umiejętność współpracy w  grupie. Jednak to gwóźdź programu, czyli poszukiwanie wskazówek do miejsca ukrycia skarbu w ciemnych pomieszczeniach biblioteki, stanowiło prawdziwą detektywistyczną przygodę. Tu trzeba było wykazać się sprytem i dedukcją godną prawdziwego Sherlocka Holmesa. Na koniec wydarzenia, młodzi czytelnicy podzielili się przemyśleniami na temat „Co daje mi czytanie?” i wspólnie stworzyli „Wieczorne niebo pogodnych myśli”. Ostatnim punktem programu było stworzenie Top Listy ulubionych książek. Tymczasem w Barwnej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie z Panią Sylwią, funkcjonariuszką policji,  technikiem kryminalistyki, która w ciekawy sposób opowiedziała o swojej pracy. Mówiła o tym, jak zabezpieczyć ślady, co robi i gdzie mieszka pies policyjny, dlaczego proszek do pobierania odcisków palców jest w różnych kolorach? Dzieci chętnie zadawały pytania, bo przecież wielu marzy o tym, aby w dorosłym życiu zostać stróżem prawa. Po wprowadzeniu przez panią technik w arkana sztuki super śledczego przed uczestnikami Nocy Bibliotek stanęło nie lada wyzwanie. Panie bibliotekarki zgłosiły zaginięcie książki.  Rozpoczęło się ,,Mocne śledztwo”. Pięć detektywistycznych drużyn zaangażowało się w poszukiwania ,,zaginionej”. Dzieci miały do rozwiązania 4 zagadki, które po połączeniu w całość stanowiły „mocną” wskazówkę. Zabawa była przednia. Oczywiście finalnie książka odnalazła się wraz ze sprawcą całego zamieszania. Po wszystkich ekscytujących wydarzeniach zaprosiliśmy uczestników do wzmacniającego kina na pokaz fantastycznego filmu.
Podczas gdy dzieci bawiły się w najlepsze ich rodzice oraz inni zainteresowani, w Dziale Wiedzy o Regionie uczestniczyli w spotkaniu z policyjnymi technikami, gdzie podjęto próbę odpowiedzi na pytanie ,,Czy istnieje zbrodnia doskonała?” Na bazie zgromadzonych argumentów i dowodów wspólnie doszliśmy do wniosku, że zbrodnia doskonała nie istnieje, jednakże faktem jest, że niestety niektórym przestępcom udaje się uniknąć kary. Wszystko zapewne do czasu, a świadczą o tym zagadki rozwikłane nawet po kilkunastu, kilkudziesięciu latach. Ta rozmowa okazała się doskonałym wstępem do kolejnego punktu programu – spotkania ze szczególnym gościem, znanym w Polsce autorem kryminałów Robertem Małeckim.  Była to niezwykła rozmowa nie tylko o kryminałach. Pisarz opowiedział jaki wpływ na jego drogę twórczą miały warsztaty kreatywnego pisania, jak wygląda jego zwykły dzień pracy i czy w ogóle warto pisać.Zapytaliśmy naszego gościa również o plany na przyszłość i rady dla początkujących pisarzy, których chętnie udzielił czytelnikom przybyłym na spotkanie i zgromadzonym przed ekranami komputerów. Bowiem rozmowa była również transmitowana on-line i jest wciąż dostępna do obejrzenia za pośrednictwem naszego fanpage'a . https://www.facebook.com/mbpbialapodlaska/videos/300522831526954
Spotkanie poprowadzone przez naszą koleżankę, redaktor naczelną wydawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną ,,Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego” zapadnie na długo w naszej pamięci.
Dziękujemy wszystkim! Za moc wrażeń, za uśmiechy, uczestnictwo w wydarzeniach, gościom za przyjęcie zaproszeń. Było świetnie. Pokazaliśmy, że czytanie wzmacnia, że czytając jesteś mocny w każdej z dziedzin życia.

Do zobaczenia za rok!