Podczas Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, adekwatnie do hasła "Znajdźmy wspólny język", zaprosimy na spotkanie z nauczycielem języka migowego, który zaprezentuje tajniki komunikacji bez używania narządu słuchu. W programie znajdą się również warsztaty plastyczne dla najmłodszych i migane zabawy. Tradycyjnie podczas 'nocej zmiany' będzie można skorzystać ze zbiorów biblioteki.

Wołomin

Wileńska 32

Czy można porozumieć się bez słów? Czy wystarczy gest, wyraz twarzy, spojrzenie aby zostać zrozumianym? Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć podczas V ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, której hasło „Znajdźmy wspólny język”, idealnie wpisało się w warsztaty z języka migowego, które poprowadziła Pani Wacława Sumara. W warsztatach wzięli udział m.in. uczestnicy projektu Liga Niezwykłych Wolontariuszy, dla których była to dobra okazja do zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń, pomocnych przy pracy wolontaryjnej. Oprócz języka migowego Pani Wacława, pokazała elementy polskiego alfabetu palcowego oraz aparaty słuchowe. Podczas nocnego czytania, dzięki współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry, mogliśmy usłyszeć fragmenty książki pt.: „Powiedz to w mig”, która wprowadza w świat głuchych i języka migowego. O tym jak wiele można przekazać za pomocą gestu, udowodniły dzieci podczas pantomimy, inscenizując najbardziej znane bajki i baśnie. Oprócz hasła Nocy Bibliotek „Znajdźmy wspólny język”, dodatkowym przesłaniem niech będzie zdanie, które powstało podczas bibliotecznych podchodów: uśmiech to najkrótsza droga do wszelkiego porozumienia.

Podczas Nocy Bibliotek, powstał film, który doskonale obrazuje jak przez zabawę, można też zdobyć wiele przydatnych w codziennym życiu umiejętności. Dobra komunikacja i zrozumienie drugiego człowieka, jest kluczowe w relacjach międzyludzkich -----> https://www.youtube.com/watch?v=lYHViA3yhec&fbclid=IwAR3Aggz5XPZckMA2m3tiCQ7K3A7PE8vSIG9vMG7yYxgJzlOdglU0wHTWZkc