Plan wydarzeń

Podczas Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, adekwatnie do hasła "Znajdźmy wspólny język", zaprosimy na spotkanie z nauczycielem języka migowego, który zaprezentuje tajniki komunikacji bez używania narządu słuchu. W programie znajdą się również warsztaty plastyczne dla najmłodszych i migane zabawy. Tradycyjnie podczas 'nocej zmiany' będzie można skorzystać ze zbiorów biblioteki.  

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Wołomin

  • Kod pocztowy

    05-200

  • Adres

    Wileńska 32

Relacja z wydarzenia

Czy można porozumieć się bez słów? Czy wystarczy gest, wyraz twarzy, spojrzenie aby zostać zrozumianym? Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć podczas V ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, której hasło „Znajdźmy wspólny język”, idealnie wpisało się w warsztaty z języka migowego, które poprowadziła Pani Wacława Sumara. W warsztatach wzięli udział m.in. uczestnicy projektu Liga Niezwykłych Wolontariuszy, dla których była to dobra okazja do zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń, pomocnych przy pracy wolontaryjnej. Oprócz języka migowego Pani Wacława, pokazała elementy polskiego alfabetu palcowego oraz aparaty słuchowe. Podczas nocnego czytania, dzięki współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry, mogliśmy usłyszeć fragmenty książki pt.: „Powiedz to w mig”, która wprowadza w świat głuchych i języka migowego. O tym jak wiele można przekazać za pomocą gestu, udowodniły dzieci podczas pantomimy, inscenizując najbardziej znane bajki i baśnie. Oprócz hasła Nocy Bibliotek „Znajdźmy wspólny język”, dodatkowym przesłaniem niech będzie zdanie, które powstało podczas bibliotecznych podchodów: uśmiech to najkrótsza droga do wszelkiego porozumienia.

Podczas Nocy Bibliotek, powstał film, który doskonale obrazuje jak przez zabawę, można też zdobyć wiele przydatnych w codziennym życiu umiejętności. Dobra komunikacja i zrozumienie drugiego człowieka, jest kluczowe w relacjach międzyludzkich -----> https://www.youtube.com/watch?v=lYHViA3yhec&fbclid=IwAR3Aggz5XPZckMA2m3tiCQ7K3A7PE8vSIG9vMG7yYxgJzlOdglU0wHTWZkc