Informacje o bibliotece

Biblioteka gminna, o trochę sielskim klimacie, w dwuosobowej obsłudze jednak zawsze może liczyć na pomoc GOK. Znamy wszystkich czytelników i ich preferencje czytelnicze. Obok takich wydarzeń, jak spotkania autorskie czy lekcje biblioteczne, organizujemy podwieczorki biblioteczne, spotkania rodzinne przy kawie lub herbacie , raz w miesiącu. Najmłodsi czytelnicy spotykają się regularnie w naszej Poczytajce, gdzie do wspólnego czytania i zabawy zapraszane są znane osoby z terenu naszej gminy. Bierzemy udział w wielu projektach i programach.

Godziny wydarzenia

16:00-20:30

Typ biblioteki
Dane podstawowe
 • Miejscowość

  Zawonia

 • Kod pocztowy

  55-106

 • Adres

  Trzebnicka 11

 • Strona

  https://gokzawonia.pl

Plan wydarzeń

16:00-16:30 Powitanie uczestników i zabawy integracyjne

17:30-18:30 Konkursy i zabawy

20:45-21:00 Zakończenie

Relacja z wydarzenia

NOC BIBLIOTEK 2022 W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ZAWONI

"Noc Bibliotek 2022" odbyła się 1 października 2022 roku, w godzinach 16:00-20:30. Tegorocznym tematem przewodnim było hasło "To się musi powieść". Czy nam się udało urealnić zaplanowane zamierzenia? Czy nam się to powiodło? Przekonajcie się sami :)

Rodzajów powieści mamy całkiem sporo i bez wchodzenia w zbytnie szczegóły, wymienię zaledwie kilka z nich: powieść przygodowa, kryminalna, historyczna, biograficzna, obyczajowa, romantyczna, fantastyczna, s-fi... Nie ma lepszego poznawania gatunków powieści niż wspólna zabawa i wspólna przygoda. I na tym opierała się agenda naszego spotkania:

16:00-16:10 Powitanie Uczestników, wytłumaczenie hasła przewodniego „To się musi powieść!”, wprowadzenie w świat powieści, rozdanie kart do zdobywania medali za kolejne poprawnie wykonane zadania (grupa wiekowa dzieci uczestniczących w wydarzeniu 9-13 lat)

16:10-16:35 "Powieść przygodowa" – Po krótkim wprowadzeniu, do tego gatunku literackiego przygotowaliśmy przygodową grę terenową rozłożoną w pomieszczeniach bibliotecznych, w której część dzieci była żywymi pionkami, a część dzieci trzymała pieczę nad dużą kostką do gry. Dzieci przeżywały prawdziwe przygody skacząc po polach, rozwiązując liczne zagadki, rebusy, kalambury, gimnastykując swoje języki, wymyślając wierszyki.

16:35-17:00 "Powieść romantyczna" – po krótkim ustaleniu, co jest powieścią romantyczną i podzieleniu się na kilka grup, dzieci grały w "Romantyczne memory", w którym zadaniem ich było połączyć znane pary postaci bajkowych z książek lat dzieciństwa.

17:00-17:40 "Powieść kryminalna" – formą prawdziwej uczty dla zmysłów był "Kryminalny Escape room" - prawdziwa bomba zagadek i łamigłówek. Nie było czasu na nudę, nie było czasu na marudzenie, liczyła się każda sekunda, bowiem Złodzieje Frapujących Powieści Kryminalnych ukradli książki z biblioteki i gdzieś je ukryli :) Naszym zadaniem było je odnaleźć. Przy okazji poszukiwań poznaliśmy tajniki klucza w ułożeniu księgozbioru w Bibliotece, różnorodne klucze i szyfry, tytuły książek i pisarzy godnych zapamiętania. Misja zakończyła się sukcesem. Książki się odnalazły, a Łamacze szyfrów po wysiłku umysłowym uraczyli się pizzą (17:40-18:00) :)

18:00-18:15 "Powieść fantastyczna" - po krótkim wprowadzeniu w świat powieści fantastycznych Uczestnicy mieli za zadanie przyporządkować rekwizyty do danej powieści fantastycznej. Było przy tym wiele śmiechu, wiele radości i wzruszeń, które wzbudziły konkretne wspaniałe tytuły z tego gatunku ujęte w grze.

18:15-18:40 "Powieść obyczajowa" – Tradycyjnie było krótkie wprowadzenie, w którym to Uczestnicy tłumaczyli nam, czym tak naprawdę są powieści obyczajowe :) A zabawa polegała na ustaleniu czy losowane w grze tytuły powieści obyczajowych są pomylone czy poprawne. Prawda czy fałsz okazały się sporym wyzwaniem, ale towarzyszyło zabawie sporo śmiechu i intensywnego dumania :)

18:40-19:15 "Powieść historyczna" - To było ciekawe wyzwanie! Po wspólnym ustaleniu, czym są powieści historyczne podzieliliśmy się na dwie grupy "Egipcjan" i "Dinozaurów", które rywalizowały w "Historycznym show". Quiz dotyczył historii biblioteki, książki i piśmiennictwa. A dzieci poradziły sobie wyśmienicie ze stawianymi im trudnymi pytaniami.

19:15-19:45 "Powieść biograficzna" – Nie było czasu na nudę, bowiem po krótkim zdefiniowaniu gatunku powieści biograficznej graliśmy w "Zgadnij, kto to? 20 pytań do...". Kategorie były różnorodne: wielcy malarze, politycy, pisarze czy aktorzy. Każdy wcielił się bezbłędnie w wylosowaną postać i wszystkie sławne osobistości zostały odtajnione :)

19:45-20:15 "Powieść s-fi" – Po ciekawym ustaleniu, co to są powieści s-fi, Uczestnicy usadowili się wygodnie w kółku i wspólnie układali opowiadanie z gatunku s-fi z wylosowanymi słowami. Było dużo śmiechu i radości, ale też i chwile grozy, bowiem nie wiedzieliśmy, czy naszym bohaterom uda się bezpiecznie wylądować na planecie M18c758U0. Pojemniki z liofilizowanym jedzeniem okazały się nieszczelne, a sterowniki zniszczyła pędząca w stronę statku asteroida. Na pokładzie zapanował chaos, bowiem prezydent Galaktyki Si zamknął się w windzie trzymając relingów, a butle z tlenem wyparowały. Na szczęście po wielu perypetiach wylądowaliśmy na Księżycu, którego niski pułap atmosfery okazał się serem szwajcarskim ;)

20:15-20:30 Zakończenie spotkania. Zwieńczeniem i ukoronowaniem wspólnie aktywnie spędzonego czasu było rozdanie dyplomów, zakładek i upominków za udział Prawdziwym Znawcom Powieści. Nie obyło się bez wspólnego okrzyku "To się musiało powieść!".