Gminna Biblioteka Publiczna w Kowalkach oraz jej filie w Sadłowie i Borzyminie to biblioteki publiczne, które mieszczą się w lokalach w budynkach szkół podstawowych. Naszymi głównymi czytelnikami zatem są uczniowie tych placówek. Jednak nie brakuje nam dorosłych czytelników, którzy regularnie i chętnie korzystają z naszych księgozbiorów. Na bieżąco aktualizujemy ofertę, poszerzamy o nowości wydawnicze, mając na uwadze potrzeby i preferencje czytelnicze użytkowników. Nasze biblioteki tętnią życiem - organizujemy wiele wydarzeń oraz zajęć literackich i edukacyjnych dla czytelników.

Powitanie gości. Przybliżenie informacji o akcji Noc Bibliotek.
Nocne rozmowy między regałami, czyli dyskusje czytelnicze.
Gry literackie.
Czytelnicze zabawy plastyczne i łamigłówki.
Wspólne czytanie wybranych pozycji książkowych.
Bookcrossing.
Wystawka nowości wydawniczych.

Kowalki

Kowalki 29

7 października 2023 roku odbyła się już IX edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmiało Absurd nie czytać! Gminna Biblioteka Publiczna w Kowalkach po raz kolejny zaangażowała się w organizację akcji w swojej placówce.

Spotkanie rozpoczęła Dyrektor GBP w Kowalkach, pani Dorota Grudzińska, która opowiedziała kilka słów o Nocy Bibliotek. Następnie odczytano wiersz Wisławy Szymborskiej pt. Nieczytanie. Kolejnym punktem spotkania była projekcja filmu animowanego pt. Moja mama gorylica (2021, reż. Linda Hambäck; Szwecja, Norwegia, Dania), który powstał na podstawie książki Fridy Nilsson. Film poruszał tematykę miłości, inności, empatii i trosce o słabszych. Po filmowej uczcie nadszedł czas na rozmowy. Uczestnicy brali udział w dyskusji czytelniczej Nocne rozmowy między regałami na temat ulubionych książek i postaci literackich.
Następnie nadszedł czas na gry i zabawy literackie oraz zabawy plastyczne i łamigłówki, a także klocki i gry komputerowe. W zaciszu biblioteki można było również poczytać wybrane przez siebie pozycje wydawnicze. Przygotowano wystawkę nowości wydawniczych dla czytelników. Wydarzeniom towarzyszył bookcrossing, czyli idea uwalniania książek.