brak

Wernisaż wystawy malarskiej Anny Bandyra młodej artystki pochodzącej z Bań Mazurskich, na stałe mieszkającej w Warszawie. Anna w 2005 roku ukończyła Wydział Budownictwa na Politechnice Białostockiej. Uzyskane wykształcenie techniczne miało znaczący wpływ na jej podejście do malarstwa. Inspiracją dla jej twórczości jest miasto oraz stosunki międzyludzkie.
Spotkanie autorskie z Iwoną Kienzler. Pisze  reportaże z podróży oraz artykuły dotyczące spraw gospodarczych i historii Polski, a także odwiedzanych przez nią krajów i regionów. Pasjonuje się historią, a zwłaszcza rolą kobiet i ich często zapomnianemu lub niedocenianemu wpływowi na losy i decyzje mężczyzn rządzących państwami, czy też będącymi wpływowymi politykami lub mężami stanu. Autorka ponad osiemdziesięciu książek – publikacji non-fiction z zakresu historii, jak również leksykonów i słowników.
Występ zespołu Sursum Corda zespół działa przy parafii NMP w Żabinie. Zespół wykona kilka utworów o tematyce lirycznej.

brak

Banie Mazurskie

Co to był za wieczór .... Noc Bibliotek! 7 października 2023 r. #NocBibliotek2023

ABSURD NIECZYTAĆ ... nie oglądać, nie słuchać

Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek mieliśmy okazję obejrzeć wystawę "TO SIĘ SKLEI". Podczas wernisażu wystawy osobiście mogliśmy porozmawiać z Anną Bandyra - autorką tych wspaniałych prac. Anna to była mieszkanka naszej gminy. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się jak powstają kolaże i co było inspiracją. Jednym z kluczowych aspektów kolażu jest jego zdolność do tworzenia nowych znaczeń poprzez połączenie różnych elementów. To tworzenie dialogu między różnymi fragmentami, które razem przekazują coś więcej niż pojedynczo. Kolaże powstały na IV roku studiów Anny Bandyra na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w VI Pracownia Rysunku dr hab. Michała Borysa i mgr Aleksandry Jaxa-Chamiec.
Wieczór z okazji ogólnopolskiego święta Noc Bibliotek w GBP Banie Mazurskie nie kończył się. Zaplanowane spotkanie z pisarką Iwona Kienzler poświęcone było również tematyce obrazów. Poznaliśmy kobiety ze słynnych polskich obrazów. Boskie, natchnione a może przeklęte. Iwona Kienzler, zabrała nas w krainę polskiego malarstwa. Dowiedzieliśmy się min., że za kobietami ze znanych polskich obrazów kryją się często dramatyczne, ale zawsze ciekawe i warte poznania historie. To właśnie paniom widniejącym na najsłynniejszych płótnach Matejki, Wyspiańskiego, Malczewskiego czy Styki poświęcone było spotkanie. Dowiedzieliśmy się kim była nieszczęśliwa dziewczyna z portretów Wyspiańskiego, poznaliśmy twórczość Jana Matejki i dlaczego królowa Jadwiga na jego obrazach wygląda tak, a nie inaczej. A większość mitycznych postaci na obrazach Malczewskiego ma twarz jednej i tej samej kobiety o niepokojącej urodzie. To ciekawe informacje nie tylko dla wielbicieli malarstwa.
Wieczór z okazji Noc Bibliotek zakończył się sentymentalnym, nostalgicznym koncertem zespołu Sursum Corda działającym przy parafii NMP w Żabinie.