Informacje o bibliotece

Biblioteka naukowa o profilu transportowym- szeroki zakres tematyki w dziedzinie logistyki, spedycji, kolejnictwa, lotnictwa cywilnego, żeglugi morskiej i śródlądowej. Zbiory szacowane na około 160 tysięcy woluminów (zwarte i czasopiśmiennictwo). Biblioteka działa w strukturach organizacyjnych Ministerstwa Infrastruktury.

Godziny wydarzenia

11:00-18:00

Typ biblioteki
Dane podstawowe
 • Miejscowość

  Warszawa

 • Kod pocztowy

  00-928

 • Adres

  Tytusa Chałubińskiego 4/6

 • Strona

  https://www.gov.pl/web/glowna-biblioteka-komunikacyjna

Podziel się
Plan wydarzeń

Plan NOCY BIBLIOTEK 2022 w GŁOWNEJ BIBLIOTECE KOMUNIKACYJNEJ

Hasło tegorocznej Nocy Bibliotek „To się musi powieść”

Głowna Biblioteka Komunikacyjna jest placówką naukową, w której zbiorach znajdują się książki, dokumenty, akty prawne związane z transportem: kolejowym, drogowy, morskim, lotniczym, żeglugą śródlądową a także spedycją, logistyką, budownictwem. W związku ze specyfiką GBK postanowiliśmy nieco zmodyfikować hasło przewodnie na: „To się musi powieźć”. [SW1] Wyjaśnienie tej drobnej zmiany znajduje się w naszym programie imprezy (pkt.2):

 

1.    Rozpoczęcie godzina 11:00

 

2.    Gawęda/prezentacja historii Głównej Biblioteki Komunikacyjnej i jej najciekawszych zbiorów.

 

3.     Prezentacja/ wystawa książek wraz z ich ekranizacjami filmowymi (fotosy z filmów, być może projekcja fragmentów filmów, lub jednego wybranego przez nas w całości), w których cała akcja, bądź jej część osadzona jest/ odbywa się w środkach masowego transportu: pociąg, statek, samolot, samochód, autobus, tramwaj (literatura dla dorosłych i literatura dla dzieci i młodzieży) - stąd niewielka modyfikacja hasła imprezy.

 

4.  Prezentacja życiorysu i twórczości Stefana Grabińskiego  - polskiego pisarza, przedstawiciela nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej. Największą fascynacją autora była kolej i postęp techniczny, co też stanowi główny motyw wszystkich tekstów. Duchy i groza czają się tu w bardzo nietypowych miejscach: w parowozach, na bocznicach kolejowych, w kominach, a nawet w…wagonach sypialnych. Klasyk noweli fantastycznej, twórca horroru kolejowego, określany czasem mianem „polski Poe” lub „polski Lovecraft”. (prezentacja audiooboka z wybranym opowiadaniem)

 

5.       Organizacja kącika zabaw dla dzieci. Zagadki, rebusy, kolorowanki „transportowe”

 

6.       Zwiedzanie pomieszczeń bibliotecznych.

 

7.       Prezentacja stanowisk pracy bibliotekarzy – możliwość wcielenia się w rolę pracownika GBK (próba wykonania opracowania książki w systemie bibliotecznym).

 

8.       Osoby, które zechcą zostać naszymi czytelnikami, zostaną obdarowane kartą czytelnika GBK.

 

9. 18:00 Zakończenie imprezy.

 

Relacja z wydarzenia

Noc Bibliotek w Głównej Bibliotece Komunikacyjnej. Podsumowanie.

W sobotę pierwszego października 2022 roku Główna Biblioteka Komunikacyjna po raz drugi w swej historii uczestniczyła w Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Według założeń organizatorów Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i lokalnej integracji.

W tym roku odbyła się VIII edycja tego wydarzenia.

Ponieważ GBK jest częścią Ministerstwa Infrastruktury, naszą „NOC” mogliśmy rozpocząć od godziny 11:00. Trwała do godziny 18:00.

Goście, którzy odwiedzili mury GBK mogli zwiedzić magazyny książek, wcielić się w rolę bibliotekarza. Zapewniamy, że praca ta wcale nie jest taka nudna! Pozwala na bliskie obcowanie z literaturą w jej tradycyjnej drukowanej formie, a także z nowoczesnymi technologiami informatycznymi zaimplementowanymi w bibliotece. Jeśli ktoś chciał zostać naszym czytelnikiem, obdarowaliśmy go kartą biblioteczną, zakładając jednocześnie konto internetowe.

Hasło tegorocznej NOCY BIBLIOTEK brzmiało: TO SIĘ MUSI POWIEŚĆ. Główna Biblioteka Komunikacyjna jest instytucją naukową gromadzącą zbiory o tematyce transportowej, technicznej i infrastrukturalnej. W związku z tym postanowiliśmy nieco zmodyfikować przewodnie hasło. W naszej wersji przybrało ono formę: TO SIĘ MUSI POWIEŹĆ!

Zgodnie z taką modyfikacją przygotowaliśmy ekspozycję złożoną ze zekranizowanych dzieł literatury polskiej i światowej, których akcja toczy się w pociągach, samochodach, samolotach oraz na pokładach statków morskich.

Co więcej, czytelnia GBK przekształciła się nie tylko w salę wystawową, ale zarazem także kinową. Wyświetlaliśmy dla gości wybrane filmy z prezentowanej ekspozycji, między innymi: CZŁOWIEK NA TORZE, SPRAWA PILOTA MARESZA, 07 ZGŁOŚ SIĘ – ODCINEK WAGON POCZTOWY, PODRÓŻ ZA JEDEN USMIECH.

Dla wszystkich, którzy lubią się bać zorganizowano „pokój grozy” poświęcony twórczości Stefana Grabińskiego. Pisarz ów tworzył w dwudziestoleciu międzywojennym, a jego ulubionym gatunkiem literackim był horror kolejowy. Nasi goście mieli okazję wsłuchać się w audiobooki prezentujące charakterystyczną twórczość tego „polskiego Poe”.

Najmłodsi korzystali ze specjalnego pokoju zabaw, gdzie poza rozwiązywaniem zagadek transportowych, czy kolorowaniem obrazków mogli obejrzeć szwedzki film o przygodach dziecięcych detektywów Lassego i Mai (film udostępniony przez organizatorów NOCY BIBLIOTEK).

Na głodnych i spragnionych czekał poczęstunek: słodkości i napoje.

Relacja wideo