Godziny wydarzenia
11:00-18:00
Biblioteka naukowa o profilu transportowym- szeroki zakres tematyki w dziedzinie logistyki, spedycji, kolejnictwa, lotnictwa cywilnego, żeglugi morskiej i śródlądowej. Zbiory szacowane na około 160 tysięcy woluminów (zwarte i czasopiśmiennictwo). Biblioteka działa w strukturach organizacyjnych Ministerstwa Infrastruktury.
11:00-18:00
Warszawa
00-928
Tytusa Chałubińskiego 4/6
https://www.gov.pl/web/glowna-biblioteka-komunikacyjna
Plan NOCY BIBLIOTEK 2022 w GŁOWNEJ BIBLIOTECE KOMUNIKACYJNEJ
Hasło tegorocznej Nocy Bibliotek „To się musi powieść”
Głowna Biblioteka Komunikacyjna jest placówką naukową, w której zbiorach znajdują się książki, dokumenty, akty prawne związane z transportem: kolejowym, drogowy, morskim, lotniczym, żeglugą śródlądową a także spedycją, logistyką, budownictwem. W związku ze specyfiką GBK postanowiliśmy nieco zmodyfikować hasło przewodnie na: „To się musi powieźć”. [SW1] Wyjaśnienie tej drobnej zmiany znajduje się w naszym programie imprezy (pkt.2):
1. Rozpoczęcie godzina 11:00
2. Gawęda/prezentacja historii Głównej Biblioteki Komunikacyjnej i jej najciekawszych zbiorów.
3. Prezentacja/ wystawa książek wraz z ich ekranizacjami filmowymi (fotosy z filmów, być może projekcja fragmentów filmów, lub jednego wybranego przez nas w całości), w których cała akcja, bądź jej część osadzona jest/ odbywa się w środkach masowego transportu: pociąg, statek, samolot, samochód, autobus, tramwaj (literatura dla dorosłych i literatura dla dzieci i młodzieży) - stąd niewielka modyfikacja hasła imprezy.
4. Prezentacja życiorysu i twórczości Stefana Grabińskiego - polskiego pisarza, przedstawiciela nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej. Największą fascynacją autora była kolej i postęp techniczny, co też stanowi główny motyw wszystkich tekstów. Duchy i groza czają się tu w bardzo nietypowych miejscach: w parowozach, na bocznicach kolejowych, w kominach, a nawet w…wagonach sypialnych. Klasyk noweli fantastycznej, twórca horroru kolejowego, określany czasem mianem „polski Poe” lub „polski Lovecraft”. (prezentacja audiooboka z wybranym opowiadaniem)
5. Organizacja kącika zabaw dla dzieci. Zagadki, rebusy, kolorowanki „transportowe”
6. Zwiedzanie pomieszczeń bibliotecznych.
7. Prezentacja stanowisk pracy bibliotekarzy – możliwość wcielenia się w rolę pracownika GBK (próba wykonania opracowania książki w systemie bibliotecznym).
8. Osoby, które zechcą zostać naszymi czytelnikami, zostaną obdarowane kartą czytelnika GBK.
9. 18:00 Zakończenie imprezy.
Noc Bibliotek w Głównej Bibliotece Komunikacyjnej. Podsumowanie.
W sobotę pierwszego października 2022 roku Główna Biblioteka Komunikacyjna po raz drugi w swej historii uczestniczyła w Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Według założeń organizatorów Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i lokalnej integracji.
W tym roku odbyła się VIII edycja tego wydarzenia.
Ponieważ GBK jest częścią Ministerstwa Infrastruktury, naszą „NOC” mogliśmy rozpocząć od godziny 11:00. Trwała do godziny 18:00.
Goście, którzy odwiedzili mury GBK mogli zwiedzić magazyny książek, wcielić się w rolę bibliotekarza. Zapewniamy, że praca ta wcale nie jest taka nudna! Pozwala na bliskie obcowanie z literaturą w jej tradycyjnej drukowanej formie, a także z nowoczesnymi technologiami informatycznymi zaimplementowanymi w bibliotece. Jeśli ktoś chciał zostać naszym czytelnikiem, obdarowaliśmy go kartą biblioteczną, zakładając jednocześnie konto internetowe.
Hasło tegorocznej NOCY BIBLIOTEK brzmiało: TO SIĘ MUSI POWIEŚĆ. Główna Biblioteka Komunikacyjna jest instytucją naukową gromadzącą zbiory o tematyce transportowej, technicznej i infrastrukturalnej. W związku z tym postanowiliśmy nieco zmodyfikować przewodnie hasło. W naszej wersji przybrało ono formę: TO SIĘ MUSI POWIEŹĆ!
Zgodnie z taką modyfikacją przygotowaliśmy ekspozycję złożoną ze zekranizowanych dzieł literatury polskiej i światowej, których akcja toczy się w pociągach, samochodach, samolotach oraz na pokładach statków morskich.
Co więcej, czytelnia GBK przekształciła się nie tylko w salę wystawową, ale zarazem także kinową. Wyświetlaliśmy dla gości wybrane filmy z prezentowanej ekspozycji, między innymi: CZŁOWIEK NA TORZE, SPRAWA PILOTA MARESZA, 07 ZGŁOŚ SIĘ – ODCINEK WAGON POCZTOWY, PODRÓŻ ZA JEDEN USMIECH.
Dla wszystkich, którzy lubią się bać zorganizowano „pokój grozy” poświęcony twórczości Stefana Grabińskiego. Pisarz ów tworzył w dwudziestoleciu międzywojennym, a jego ulubionym gatunkiem literackim był horror kolejowy. Nasi goście mieli okazję wsłuchać się w audiobooki prezentujące charakterystyczną twórczość tego „polskiego Poe”.
Najmłodsi korzystali ze specjalnego pokoju zabaw, gdzie poza rozwiązywaniem zagadek transportowych, czy kolorowaniem obrazków mogli obejrzeć szwedzki film o przygodach dziecięcych detektywów Lassego i Mai (film udostępniony przez organizatorów NOCY BIBLIOTEK).
Na głodnych i spragnionych czekał poczęstunek: słodkości i napoje.