Biblioteka na Osiedlu to miejsce dobrze znane mieszkańcom Ozorkowa.
Pod tą zwyczajową nazwą kryła się siedziba dwóch filii bibliotecznych – jednej
z księgozbiorem dla dzieci i młodzieży, drugiej dla dorosłych. Każda z filii miała własną wypożyczalnię i czytelnię. Od roku 2021 biblioteka proponuje ozorkowianom to samo miejsce z nowym pomysłem na funkcjonowanie. Biblioteczny ogródek to  Letnia Czytelnia - miejsce spotkań i  różnych działań otwarte dla wszystkich chętnych. W budynku stworzono wspólną dla wszystkich grup wiekowych wypożyczalnię z księgozbiorem, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. W nowej odsłonie biblioteki bardzo ważną funkcję pełni Strefa Relaksu i Nauki, czyli publicznie dostępne miejsce, w którym mieszkańcy, niezależnie   od wieku, mogą spotkać się, dzielić swoimi pasjami, umiejętnościami, doświadczeniem, wspólnie tworzyć czy po prostu spędzać czas. W bibliotece można nie tylko wypożyczać książki, czytać czy uczyć się, ale także bawić, grać   w gry planszowe, ćwiczyć jogę czy być częścią ruchu DIY.

godz. 15.00 - 22.00

Do księgozbioru chętnie przyjmiemy książki dla dzieci do lat 3 oraz gry planszowe.

Ozorków

ul. R. Mielczarskiego 17

Noc Bibliotek 2021 w Ozorkowie zaczęła się wczesnym popołudniem . Pierwsi do biblioteki przyszli najmłodsi mieszkańcy miasta. Dla nich przygotowano „wzmacniające” czytanie i zabawy. Dzieci, choć w różnym wieku, szybko zrozumiały i z przejęciem interpretowały hasło „Czytanie wzmacnia”. Szczególnie spodobała im się  myśl, że w trudnych sytuacjach czytanie książek i słuchanie historii „daje taaaaką supermoc”. Maluchy z uwagą wysłuchały historii o wilczku, który odnalazł siłę w przyjaźni i w rodzinie, a potem z przejęciem poszukiwały między regałami postaci bohaterów opowieści, odkrywając jednocześnie inne książki. Dużo frajdy małym uczestnikom Nocy Bibliotek sprawiło także rozwiązywanie zagadek i kolorowanie rysunków. Miłym zaskoczeniem były również „wzmacniające” ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem książek. Niespodziankę przygotowano także dla opiekunów najmłodszych uczestników Nocy. W czasie gdy dzieci  pochłonięte były przygodą wilczka, ich rodzice, w innym pomieszczeniu bawili się swoim towarzystwem i ...kredkami, kolorując przygotowane przez graficzkę akcji panią Martę Przybył. Niektóre z dzieci były w bibliotece po raz pierwszy, inne to stali bywalcy. Większość z nich, w następnym tygodniu, przyszła do biblioteki ponownie i. „ …będzie przychodzić już zawsze, nawet jak będzie baaaaaaaardzoooo duża”
Kolejne zajęcia przygotowano z myślą o dzieciach w wieku 7–9 lat. Do ich realizacji wykorzystano udostępnione na stronie akcji pomysły i opracowano warsztaty pisania „kryminału bibliotecznego”. Uczestnicy dość szybko wcielili się w rolę autora książek i z ogromną łatwością poruszali się po wymyślonej przez siebie rzeczywistości. Dzieci przerzucały się pomysłami, zaśmiewając się gromko z niektórych z nich. Stworzyły zabawnych bohaterów i ciekawe fabuły. Ale przede wszystkim doskonale się bawiły i odkrywały nie tylko swoje talenty, ale i to, że biblioteka to bardzo ciekawe miejsce. W równie rozbawionych bibliotekarskich sercach, duże emocje wzbudziły natomiast, nie tylko liczne pomysły na kradzież książek, ale przed wszystkim opisy przebranych za typowe (!?) bibliotekarki złodziei. Niektórzy młodzi uczestnicy Nocy Bibliotek poczuli się tak wzmocnieni własną pomysłowością i radością z tworzenia, że w przyszłości zamierzają wrócić do biblioteki jako sławni autorzy książek.
Po warsztatach tworzenia kryminału, w bibliotecznej Strefie Relaksu, w scenografii nawiązującej do miejsca przestępstwa, miłośnicy kina obejrzeli film „Operacja: Człowiek w czerni”. Na projekcję przyszły głownie dzieci w wieku wczesnoszkolnym, niektórym z nich towarzyszyli rodzice, inne chwile napięcia przeżywały z przyjaciółmi. Część dzieci znała już ze swoich wcześniejszych lektur, parę młodych detektywów, Tiril i Oliviera, inni dopiero po projekcji rozpoczęli przygodę z książkami serii „Operacja” stworzoną przez Jorna L. Horsta.
Młodzieży i dorosłym mieszkańcom miasta, na tegoroczną odsłonę Nocy Bibliotek zaproponowano integrację i zabawę przy grach planszowych. Niestety, choć Wieczory Gier w bibliotece, to popularna wśród czytelników, forma spędzania czasu, to 9. października nie było wielu chętnych.