Informacje o bibliotece

Księgozbiór biblioteki szkolnej liczy około 8 tysięcy woluminów.

- lektury szkolne

- literaturę piękną (prozę, poezję, dramat)

- literaturę popularnonaukową ze wszystkich dziedzin wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem profili kształcenia w naszej szkole

- księgozbiór podręczny (encyklopedie, słowniki, albumy)

- czasopisma („Cogito”, „Mój piękny ogród”, „Emocje”, „Charaktery” i inne)

- zbiory specjalne (audiobooki, płyty CD)

Księgozbiór jest udostępniany poprzez wypożyczenia do domu oraz na miejscu (księgozbiór podręczny – encyklopedie i słowniki).

Godziny wydarzenia

10.00 - 19.00

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Książki Stanisława Lema

Typ biblioteki
Dane podstawowe
 • Miejscowość

  Ostrołęka

 • Kod pocztowy

  07-409

 • Adres

  ul. Jaracza 5

 • Strona

  https://zsz3.ostroleka.edu.pl/nasza-szkola/biblioteka/

Relacja z wydarzenia

Noc Bibliotek 2021 pod hasłem „Czytanie wzmacnia”

Noc Bibliotek 2021 pod hasłem „Czytanie wzmacnia” już za nami. Biblioteka szkolna w Zespole Szkół Zawodowych Nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaprosiła czytelników do wzięcia udziału w tej ogólnopolskiej akcji, przygotowując szereg propozycji.

Od wczesnych godzin porannych można było zwiedzić wystawę pt.: „Liberatura– wystawa książki niekonwencjonalnej” do której wykłady poprowadziła Barbara Zakrzewska – emerytowana nauczycielka a zarazem poetka i fascynatka „liberatury” – nietypowej formy książki. Wspólnie podjęliśmy próbę zdefiniowania i określenia cech liberatury, jednego z najciekawszych zjawisk w literaturze światowej ostatniego dwudziestolecia. Oglądaliśmy przykłady dzieł literackich: książka – butelka, trójksiąg, pudełka, tuleja, księgi drzew, szklane pojemniki, woreczki itp.

Międzyczasie biblioteka otworzyła swoje podwoje i najciemniejsze zakamarki dla uczestników konkursu fotograficznego „Sleeveface – ubierz się w książkę”.

Czytaliśmy również wiersze, w tym ten napisany, specjalnie dla Nocy Bibliotek przez poetkę Joannę Mueller pt. „Co to za tuba, co to za wzmacniacz”. Zagłębialiśmy się w twórczości Stanisława Lema i kadry z filmowych adaptacji jego prozy.

Dużą popularnością cieszyły się kreatywne warsztaty „Zielone Ściany” – dla miłośników tworzenia niepowtarzalnych dekoracji obrazów z mchu.

Odbyły się również warsztaty kurpiowskiego śpiewu białego na podstawie prowadzonych przez Adama Struga spotkań śpiewaczych. Śpiewaliśmy również do repertuaru jego piosenek do wierszy poetów międzywojnia: Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta i Stanisława Balińskiego.

 

Po obejrzeniu filmu AGONIA (2020) – który przedstawia niezwykłą wyprawę w świat muzyki tradycyjnej widzianej oczami charyzmatycznego narratora Adama Struga.Rozpoczął się panel dyskusyjny na temat zmierzchu rodzimych narracji muzycznych.

Każdy miłośnik literatury mógł w tym dniu przeczytać głośno fragment swojej ulubionej książki lub też fragment własnych tekstów.

Noc Bibliotek w ZSZ Nr 3 trwała do późnych godzin wieczornych i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Wydarzeniem zainteresowały się również lokalne media.

https://www.moja-ostroleka.pl/art/1634131297/noc-bibliotek-w-zsz-nr-3-nie-tylko-dla-moli-ksiazkowych-zdjecia