Działalność biblioteki szkolnej jest ściśle związana z dziejami szkoły. Istnieje już od 1948 roku. Początkowo jej zbiory były bardzo skromne, bo liczyły około 100 woluminów, głównie lektur i książek dla nauczycieli. Z roku na rok zasoby biblioteki zwiększały się i w ciągu pierwszych dziesięciu lat wzrosły do 1120 woluminów. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy około 4200 tomów. Rozwój biblioteki to nie tylko wzrost liczby woluminów. Nowy etap w historii wiąże się z komputeryzacją i otrzymaniem centrum multimedialnego oraz  programów multimedialnych. Znacząco warunki pracy biblioteki poprawiły się, gdy biblioteka otrzymała nowe pomieszczenia w nowopowstałej części szkoły. Biblioteka składa się z wypożyczalni, czytelni, centrum multimedialnego.

Komputery znajdujące się w czytelni służą uczniom do celów edukacyjnych – wyszukiwania w Internecie informacji potrzebnych do lekcji. Uczniowie chętnie korzystają również z programów edukacyjnych dostępnych w bibliotece.

Nasza  nowoczesna biblioteka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszych czasów, w których technologia informacyjna towarzyszy uczniom od najmłodszych lat.

Książki dla dzieci, szczególnie brakuje nam komiksów.

Łuków

Świdry 99

W dniu 8 października odbyły się szkolne obchody ogólnopolskiej Akcji Noc Bibliotek pod hasłem  ,,Czytanie wzmacnia”. W tegorocznej akcji uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. W młodszych klasach odbyła się projekcja filmu i warsztaty. Starsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach i zajęciach dotyczących najciekawszych przeczytanych książek, były również kalambury, gry dramowe, pantomimy oraz quizy.

Uczniowie podczas literackich pogadanek stwierdzili, że czytam to – myślę, poznaję świat, uczę się, odpoczywam wzbogacam wyobraźnię. . .

I właśnie podczas tej akcji zwrócono uwagę na kształtowanie w świadomości młodego pokolenia przekonania, że czytanie, szczególnie w dobie Internetu, wzmacnianie ludzkie relacje, naszą wrażliwość, uczy dokonywać wyboru. Podczas gier darmowych i pantomimy nasi uczniowie przywoływali ulubione postaci literackie, doskonale wcielając się w ich rolę i uzasadniając swój wybór. Wielkim zainteresowaniem cieszył się również film „Operacja Człowiek w czerni”, który przenosił uczniów w świat marzeń i fikcji. Quiz, który rozwiązywali po obejrzeniu filmu, sprawiał wiele satysfakcji i okazał się pomysłową  literacką zabawą. Propagowanie dobrej książki i filmu wśród dzieci i młodzieży jest czytelnym przesłaniem, że moda na czytanie jest ponadczasowa.

Koordynatorem szkolnej Akcji „Noc Bibliotek” była p. Marzena Szczygielska we współpracy z p. Elżbietą Goławską.