Informacje o bibliotece

Biblioteka szkolna, funkcjonująca w małej wiejskiej szkole liczącej 99 uczniów. Bibliotekarz pracuje w wymiarze 10 godzin tygodniowo. Biblioteka posiada dość skromne zasoby.  W tym roku wzbogacona zostanie po raz pierwszy dzięki wsparciu z funduszu  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nasza  biblioteka jest przyjazna dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz  pracowników szkoły. Tutaj można wypożyczyć ciekawe książki oraz znaleźć ważne informacje. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek i sami wybierają interesujące ich lektury i książki. Nikt tutaj nikogo nie ocenia. W kąciku czytelniczym można skorzystać z księgozbioru podręcznego  i czasopism. Można też spokojnie odrabiać lekcje, poczytać książki,  pouczyć się oraz miło spędzić czas.

Zasadniczym celem pracy biblioteki jest propagowanie zainteresowań czytelniczych, które bibliotekarz realizuje w różnoraki sposób, prowadząc wiele akcji, działań między innymi: organizacja „Narodowego Czytania”, „Dnia dobrej wiadomości „Ogólnopolskego dnia Głośnego Czytania” , „Przerwy na czytanie”, „Dnia Postaci z Bajek”, „CodeWeek” w bibliotece, „Dnia Pluszowego Misia” – gry i zabawy, wykonanie fotobudek, organizacja bibliotecznych Mikołajek, bibliotecznych Walentynek, „Pasowania na Czytelnika”,„Światowego Dnia Czytania Tolkiena”, „Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci” – czytanie fragmentów ciekawych książek, wykonanie zakładek do książki, Majowe Święta w bibliotece – rozwiązywanie rebusów, krzyżówek, organizacja „Tygodnia Bibliotek” – pokaz mody, gry biblioteczne itp.

Zostały też utworzone Padlety biblioteczne, z których chętnie korzystają uczniowie:

https://padlet.com/belferstefka1/Bookmarks

https://padlet.com/belferstefka1/79l9es4y53l2xwpj

Godziny wydarzenia

7- 8 października 2022, 17.00 - 8.00

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Chętnie przyjmiemy do biblioteki każdą literaturę dziecięcą i młodzieżową, zwłaszcza lektury szkolne.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Żabnica

  • Kod pocztowy

    74-100

  • Adres

    Długa 20

  • Strona

    https://spzabnica.edupage.org/

Plan wydarzeń

Zaproszony gość - pracownik Biblioteki Publicznej w Gryfinie (przybliżenie twórczości - Brandon Mull).

Maraton czytania "Baśniobór" B. Mull

Warsztaty tech. - plast. ( własnoręczne wykonanie strojów, ilustracja do książki, konkurs na plakat NB).

Gry i zabawy biblioteczne.

Gry terenowe: nocne podchody - literackie kalambury.

Magia zjawisk chemicznych - doświadczenia i pokaz (zaproszony gość).

Relacja z wydarzenia

W dniach 7 – 8 października odbyła się w naszej szkole po raz pierwszy Noc Bibliotek. W tym roku ta ogólnopolska akcja organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej odbyła się pod hasłem „To się musi powieść” i nam się powiodło, zgodnie z hasłem VIII Nocy Bibliotek.

Udało nam się stworzyć niepowtarzalny i wyjątkowy klimat, tego święta książki. Motywem przewodnim imprezy był świat fantasy na podstawie „Baśnioboru” Bernarda Mulla i Bestiariuszu autorstwa Witolda Vargasa.

Całe wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 17:00 przywitaniem uczestników, zaproszonych gości i trwało całą noc do godziny 8:00 rano, z niewielką ilością snu, w kolaboracji z nauczycielką języka polskiego,  Barbarą Wilczyńską , pracownikiem Biblioteki Publicznej w Gryfinie Barbarą Fuks, nauczycielką chemii  Anną Kwaśnicą i koordynatorem akcji - bibliotekarką szkolną  Ewą Stefańską.

Dwudziestu ośmiu uczniów i uczennic z naszej szkoły zebrało się punktualnie o godzinie 17:00 w świetlicy, w sąsiedztwie biblioteki szkolnej.

Na początku wysłuchali krótkiego wykładu pani Barbary Fuks o autorze lektury, z którą mieli się zapoznać tego wieczoru, a następnie utworzyli krzyżówkę, której hasło stanowiło imię i nazwisko autora serii fantastyki dla młodzieży.

Następnie uczniowie otrzymali list od Domowika - słowiańskiego skrzata opiekującego się domostwem, w którym stwór określił zasady współpracy oraz przygotował uczniom pierwsze zadania:

- rozpakować się
- przygotować przekąski w szkolnej kuchni (pieczenie czarodziejskich, wybuchowych ciasteczek, przygotowanie tostów)
- odgadnąć imię słowiańskiego stwora - złodziejaszka

Uczniowie sprawnie podzielili prace między siebie: część dmuchała materace i przygotowywała salę do spania, część piekła ciastka i robiła tosty w kuchni, a pozostali szukali imienia stwora w Bestiariuszu autorstwa Witolda Vargasa. W końcu udało się odgadnąć i chórem wykrzyknięto imię: “Kłobuk” - trzykrotnie (jak stało w liście).

Na korytarz wyleciał czarny stwór. Wystraszony krzykami dzieci upuścił kopertę z kolejnym listem i zniknął – tym razem do uczniów pisała Baba Jaga (kolejna postać z Bestiariusza, ale również jedna z bohaterek “Baśnioboru”).

Kolejne zadanie z listu dotyczyło odnalezienia Baba Jagi w ciszy i skupieniu, wejście do jej komnaty i przeczytaniu jej fragmentów “Baśnioboru” B. Mulla. Na koniec wiedźma sama przeczytała ulubiony jej fragment, obdarowała dzieci słodyczami i wręczyła zaszyfrowaną zagadkę (szyfr Pigpen).

Wiadomość od Jędzy słowiańskiej brzmiała: “Wybuch i dym, kwaśna a słodka”. Uczniowie szybko domyślili się, że chodzi o ich sympatyczną(słodką) nauczycielkę chemii - panią Annę Kwaśnicę. To ona właśnie, punktualnie o 21:00, rozpoczęła pokaz chemicznej magii. Potem najodważniejsi mogli stworzyć “lumos” z palącego się magnezium, a tym samym zapracować na ostatnią już zagadkę gry fabularnej.

 

Historia zatoczyła koło - napisała do nich Domowik. W liście przekazała, że będą oglądać “jakieś obrazki na ścianie”, ale najpierw muszą znaleźć 6 kopert w izbie, gdzie Winston Churchill nigdy nie poda ręki Karolowi Marksowi, a przyglądać się temu będzie życzliwie Ambroży Kleks. W tej samej izbie czekała na nich również strzelająca” przekąska.“ Wszystkie koperty i skrzynię z przekąskowym skarbem odnaleziono, a zaszyfrowane runami zagadki w mig odgadnięto. Uczniowie wydedukowali, że izba, w której należy szukać to klasa do języka polskiego i historii, a odszyfrowany tytuł “obrazka” - który nie pasował do pozostałych to Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda.

Młodzież współpracowała ze sobą przy organizacji nocnego seansu filmowego. Cichutkie trzaski prażonej w mikrofalówce kukurydzy w końcu umilkły, a na szkolnej ścianie poleciał z projektora uwielbiany przez potterhead’ów drugi z serii Fantastyczne zwierzęta film z 2018. Uczniowie z wielkim smutkiem przyjęli wiadomość, że nie powstała JESZCZE ekranizacja “Baśnioboru” - sporo jednak z nich zgłosiła chęć przeczytania lektury oraz wzięcia udziału w Nocy Bibliotek w przyszłym roku.

W przerwach między zadaniami chętni uczniowie wykonywali jeszcze szereg różnych zadań: rysowali plakaty, rozwiązywali krzyżówki i zagadki tworzyli magiczne stroje.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki z logo akcji za które serdecznie dziękujemy:)

Dziękujemy również sołtysowi wsi Żabnica, panu Jerzemu Piaseckiemu za wsparcie naszej akcji napojami i słodkim poczęstunkiem.

Była to magiczna noc która na długo zostanie w naszej pamięci:)

Na zakończenie uczniowie zostali zachęceni do wzięcia udziału w literackiej grze, przygotowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Gra na Noc Bibliotek 2022 pod hasłem “To się musi powieść” : https://nocbibliotek.ceo.org.pl/gra_tosiemusipowiesc/

Niech ta zabawa dalej trwa:)

Galeria zdjęć z wydarzenia

Film z wydarzenia