Jesteśmy biblioteką w niewielkiej wiejskiej szkole, ale całkiem nieźle dofinansowaną i dbajacą o promocję czytelnictwa. Także od kilku lat bierzemy udział w Nocy Bibliotek, która cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem naszych uczniów.

06.09.2023r. 3 godziny od 17.00 do 20.00

Przedstawienie w wykonaniu szkolnego koła teatralnego przygotowanego specjalnie na noc bibliotek: " Kabaret na jednej nodze".
Kawiarenka literacka.
Czytanie przez uczestników fragmentów ulubionych książek.
" Pacynkowe kreacje" - przygotowanie i prezentacja krótkich scenek z ulubionych baśni z wykorzystaniem lalek pacynek.
Magiczna skrzynia - odgadywanie tytułów książek na podstawie wylosowanych rekwizytów.
Zabawa " Trening pamięci".
Gry i zabawy ruchowe ( hula-hop, chodzenie z książką na głowie, skakanie na skakance z recytacją alfabetu).
Poszukiwanie zagubionych tytułów książek.
Projekcja filmu o Muminkach.

3.

Najchętniej przyjmiemy komiksy ( manga) i książki dla dzieci rozpoczynających naukę czytania.

Policzna

ul. Stefana Żeromskiego 44

Nasza Noc Bibliotek odbyła się 06.10.2023r. w godz. 17-20. Chętnych do udziału w imprezie było wielu, niestety ze względów organizacyjnych musieliśmy ograniczyć liczbę uczestników. Tuż po godzinie 17.00 i krótkim powitaniu przez organizatorów rozpoczęła się wieczorna przygoda z czytaniem.                                                            - W tym roku spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia w wykonaniu członków Szkolnego Koła Teatralnego, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali spektakl pod tytułem: "Kabaret na Jednej Nodze". Przezabawne, humorystyczne teksty Wandy Chotomskiej wprawiły wszystkich w doskonały nastrój. Do obejrzenia przedstawienia zaprosiliśmy Rodziców naszych artystów - byli zachwyceni. Spektakl został sfilmowany i zamieszczony na naszej szkolnej stronie internetowej.                                                  - Po chwili wytchnienia po spektaklu nastąpił ciąg dalszy spotkania. Uczennica klasy 7, Basia, przeczytała fragment ksiązki " Miziołki kontratakują". Za interpretację właśnie tego fragmentu otrzymała tytuł wicemistrza czytania na Regionalnym Konkursie Pięknego Czytania. Nam też się bardzo podobało.                                                       W dalszej części spotkania na uczestników czekały liczne konkursy, zabawy i gry:         - " Trening pamięci"- uczestnicy musieli zapamiętać przez dwie minuty jak najwięcej tytułów przedstawionych im książek, a następnie je zapisać ( jeden z uczestników zapamiętał wszystkie tytuły).                                                                                             - " Magiczna skrzynia" - w skrzyni znajdowały się przeróżne przedmioty, a zadanie polegało na wylosowaniu jednego i skojarzeniu z nim tytułu książki lub bohatera. Zabawa była fantastyczna, a skojarzenia literackie bardzo trafne.                                     - "Poszukiwanie zagubionych tytułów książek" - zadanie uczestników polegało na odszukaniu ukrytych fragmentów tytułów książek i ułożenie ich w całość. Dodatkową atrakcją tego zadania była rywalizacja. Uczniowie podzieleni byli na dwie drużyny i zadanie wykonywali na czas.                                                                                             - Wielką atrakcją dla uczestników okazała się zabawa z lalkami pacynkami. Uczniowie podzieleni na grupy losowali tytuły bajek, a następnie po kilku minutach przygotowań mogli wykazać się kreatywnością i zaprezentować własną interpretację utworu. Było mnóstwo śmiechu i zabawy.                                                                                               - Nie zabrakło także gier i zabaw ruchowych. Uczestnicy podzieleni na drużyny rywalizowali w chodzeniu z książką na głowie, kręceniu hula-hop, czytaniu książki w tak zwanej pozycji" krzesełka", skakaniu na skakance przy jednoczesnym recytowaniu alfabetu, odpowiadali także na zagadki.                                                                          - Wspólnie obejrzeliśmy fragment filmu towarzyszącego tegorocznej Nocy Bibliotek    " Pamiętniki Tatusia Muminka" .                                                                                                 Po wysiłku zarówno fizycznym jak i umysłowym wszyscy mogliśmy posilić się w kawiarence.                                                                                                                         - Rozpoczęliśmy także kolejną edycję akcji podziel sie książkami, która w naszej szkole nasi nazwę" Podaruj książkę swojej bibliotece". Akcję będziemy kontynuowali do końca roku szkolnego.                                                                                                    Przez cały wieczór uczestników nie opuszczał dobry humor o czym mogły przekonać się nasze panie dyrektorki, które odwiedziły miłośników nocnego czytania. Po godzinie 20.00 nasze spotkanie dobiegło końca. Było jeszcze pamiątkowe zdjęcie i drobne upominki dla uczestników. Do zobaczenia na następnej Nocy Bibliotek.
 Organizatorkami akcji w naszej szkole były panie: Beata Wólczyńska - nauczycielka języka polskiego i jednocześnie opiekuna Szkolnego Koła Teatralnego i Anna Nowak-  bibliotekarka