Jesteśmy podzespołem bibliotecznym z kilkudziesięcioletnią tradycją istnienia bibliotek publicznych i nowym zapałem do tworzenia trzeciego miejsca w naszej lokalnej społeczności. Nasza oferta trafia do dzieci, ich rodziców, osób aktywnych zawodowo i osób starszych. W nowym składzie zapoczątkowujemy zmiany w funkcjonalności biblioteki, w sposobie aranżowania przestrzeni oraz rodzaju prowadzonych zajęć. W tym roku urządziliśmy "Zieloną Czytelnię" dedykowaną dzieciom i i ch rodzicom, gdzie można poczytać, spędzić czas i zapoznać się z aktualnym księgozbiorem. Zapraszamy wszystkie chętne osoby do współpracy w tworzeniu kreatywnej przestrzeni, jaką możemy zaoferować w naszej małej gminie, jako jedyne minicentrum kultury.

Tegoroczna Noc Bibliotek to wspólne działania. Stawiamy na łączenie sił. Do współorganizowania wydarzenia zaprosiliśmy bibliotekę szkolną Zespołu Szkół w Wąsoszu. Szkolny aktyw biblioteczny oraz młodzi czytelnicy Biblioteki Publicznej w Wąsoszu oraz naszej Filii Bibliotecznej w Kamieniu Górowskim spotkają się we wspólnym korowodzie zjawiskowych postaci. 07.10 o godz. 15:00 przebrani pomaszerujemy spod budynku Zespołu Placówek Kultury w Wąsoszu ulicami naszego miasteczka do biblioteki, gdzie będziemy szukać ukrytych pomiędzy półkami niespodzianek. Podejmiemy różne aktywności dotyczące nietypowych książek, pełnych absurdów i nonsensów.
Przeczytamy wspólnie "Książkę bez obrazków" B.J. Novak, a nasza koleżanka bibliotekarka podzieli się wyjątkowym darem czytania i mówienia słów od tyłu. Tym sposobem przeczytamy "Lokomotywę" Juliana Tuwima.
W planie mamy wieczorny seans, poczęstunek pizzą, śpiewanie karaoke i planszówki. Razem spędzimy czas do godziny 21:00.

W bibliotece jesteście mile widziani!
W Noc Bibliotek przedłużymy dla Was godziny pracy, będziecie mogli odwiedzić nas w późnych godzinach nocnych (nie mylić z porannymi) i przekonać się jak absurdalnie zjawiskowe i przezabawne postacie pojawią się w bibliotece.
Zapraszamy!

Wąsosz

Krzywa 11

Wydarzenie Noc Bibliotek rozpoczęliśmy już w piątek: podczas spotkania bibliotecznego, w ramach zajęć "Budzimy KsiążkoTwory" obejrzeliśmy z dziećmi seans "Moja mama Gorylica".
W sobotę, 07 października, spotkaliśmy się w umówionym miejscu pod naszą macierzystą instytucją Zespołem Placówek Kultury. Młodzież i panie bibliotekarki z biblioteki publicznej i szkolnej, stworzyli barwny korowód, który radośnie przemaszerował do oddalonego, klimatycznego budynku biblioteki. Na miejscu na dzieciaki czekało już pierwsze zadanie, polegające na odszukaniu ukrytych na półkach kopert. Prezentowaliśmy sobie niewiarygodne dokonania wydawnicze i ciekawostki ze świata książek. Dzieci dowiedziały się o istnieniu książek, wykorzystujących nowe technologie, np. czujniki sensoryczne, jak i książek, będących swoistym kuriozum wydawniczym (oprawiane w skórę zwierząt, książki śmiercionośne, książki o przedziwnych okładkach, książki jadalne itd.).
Następnie przeczytaliśmy wspólnie z dziećmi "Książkę bez obrazków", pełną absurdalnego humoru, a nasza koleżanka przeczytała na żywo "Lokomotywę", od tyłu.
Uczestnicy musieli odgadnąć w jakim języku pani Monika czyta wiersz. Było przy tym dużo zabawy, zanim zorientowaliśmy się jaki jest kod. Następnie, aby przekonać się o autentyczności tego daru, dzieci prosiły bibliotekarkę o wymówienie swoich imion lub nawet trudniejszych łamańców językowych.
Od zabawy słowem przeszliśmy do wspólnego śpiewania karaoke. W przerwie zjedliśmy pyszną pizzę, aby następnie nasycić oczy animacją lalkową "Pamiętniki Tatusia Muminka". Wieczorny klimat nam sprzyjał.
Czas z koleżankami i kolegami upłynął na grach planszowych - niektórzy po raz pierwszy mieli okazję zapoznać się z ofertą wypożyczenia gier do domu. Tym samym zaakcentowaliśmy Dzień Gier Planszowych (10.10).
Młodzież mogła zainstalować się w naszej odmalowanej wypożyczalni, w "Zielonej Czytelni" oraz odświeżonym kąciku z literaturą młodzieżową i Young Adult. Skorzystaliśmy z cennych uwag na temat zapotrzebowań na książki i formułę spędzania wolnego czasu w bibliotece.