Biblioteka w Węgrzcach działa od 1946 roku, od 2009 roku jako filia gminnej biblioteki publicznej w Zielonkach. Jest ważnym ośrodkiem życia kulturalnego Węgrzc – pełni funkcje nie tylko miejsca promocji książki i czytelnictwa, ale także integracyjne czy edukacyjne. Staramy się stworzyć dla swoich użytkowników „drugi dom”, w którym dobrze się czują, gdzie mogą ciekawie i pożytecznie spędzić wolny czas, spotkać interesujących ludzi.
Dysponujemy atrakcyjnym księgozbiorem dla dzieci, młodzieży i czytelników dorosłych, z dużą liczbą nowości wydawniczych, nierzadko trudnych do dostania w bibliotekach Krakowa, który jest z każdym rokiem systematycznie uzupełniany. Ponadto filia gromadzi zbiory regionalne dotyczące Węgrzc i okolicznych miejscowości – prace magisterskie i licencjackie, przewodniki, albumy, mapy turystyczne.
Posiadamy szeroki wachlarz działań dla lokalnej społeczności. W bibliotece funkcjonują Dyskusyjne Kluby Książki (dla seniorów, osób aktywnych zawodowo i dzieci przedszkolnych), odbywają się spotkania autorskie i wieczory poetyckie, organizowane są bezgotówkowe wymiany książkowe. Nasi mali czytelnicy regularnie biorą udział w kreatywnych spotkaniach z literaturą: lekcjach bibliotecznych, zajęciach literacko-plastycznych, akcjach i konkursach propagujących modę na czytanie. Aktywizujemy mieszkańców całej gminy Zielonki poprzez bogatą ofertę warsztatów artystycznych i rękodzielniczych dla wszystkich grup wiekowych. Propagujemy przyjazny dla środowiska tryb życia poprzez eko-spotkania w duchu filozofii Zero/Less Waste.

Biblioteka Publiczna w Węgrzcach zaprasza dzieci w wieku 8-13 lat na Wieczór w Bibliotece, organizowany w ramach ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2023, który odbędzie się w piątek 6 października w godz. 18:00-22:30. W programie: gry i zabawy integracyjne, kreatywne warsztaty mixmediowe pn. Kamieniczka-segregator (pod okiem instruktora ozdobimy technikami mieszanymi z elementami decoupage’u segregator-organizer przeznaczony do przechowywania książek, skoroszytów czy teczek na rysunki formatu A4), czytanie na dywanie, wieczorny seans filmowy, poczęstunek na słodko i słono.

Literatura dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza lektury szkolne oraz komiksy.

Węgrzce

A3 1