Informacje o bibliotece

Biblioteka Publiczna działa jako samodzielna instytucja kultury, która realizuje swoje cele statutowe poprzez trzy placówki - w siedzibie głównej w Ożarowie Mazowieckim (Wypożyczalnia dla dorosłych oraz Oddział dla dzieci i młodzieży), Filii Nr 1 w Józefowie i Filii Nr 2 w Święcicach. Biblioteka, oprócz funkcji książnicy miejskiej, na mocy porozumienia pełni zadania biblioteki powiatowej dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego, co oznacza opiekę merytoryczną nad pracą bibliotek publicznych w gminach Błonie, Izabelin, Kampinos, Łomianki, Stare Babice i Leszno.
W Bibliotece funkcjonuje elektroniczny system biblioteczny Mateusz. Zbiory wszystkich placówek liczą 48 745 woluminów książek, 2 468 szt. multimediów (audiobooki i filmy), 400 e-booków oraz 249 gier planszowych. Lokale biblioteczne zajmują odpowiednio powierzchnię: Ożarów Mazowiecki - 300 m², Józefów - 82 m² i Święcice - 42 m². Do obsługi osób z niepełnosprawnością ruchową zaadaptowana jest jedynie Filia nr 1 w Józefowie, we wszystkich placówkach znajdują się piktogramy pomagające w orientacji w pomieszczeniach osobom z autyzmem oraz pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących. Pełen raport o stanie dostępności opublikowany jest na stronie internetowej Biblioteki http://biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl.
Działalność kulturalna ożarowskich placówek bibliotecznych jest różnorodna i nie pomija żadnej z grup wiekowych. Oprócz spotkań autorskich, czytania dzieciom i konkursów regularnie odbywają się np. warsztaty „Zręczne ręce”, spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki dla dorosłych i młodzieży, projekcje filmowe, kursy i szkolenia. Biblioteka corocznie bierze czynny udział w dużych wydarzeniach promujących kulturę i czytelnictwo, jak: Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie, Ogólnopolska Noc Bibliotek, Ogólnopolskie Czytanie „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Akcja edukacyjna Muzeum POLIN „Żonkile”, Mądrzy Cyfrowi, OcaliMY Świat, akcja bookstartowa Instytutu Książki „Mała książka - Wielki człowiek” i in. Stoiska Biblioteki obecne są na dużych miejskich imprezach plenerowych, placówka włącza się także chętnie w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, organizując rodzinny happening czytelniczy „Wielkie Granie przez Czytanie”.
Działania Biblioteki od wielu lat wychodzą poza siedziby, organizowane są m.in. w miejskich przestrzeniach zielonych (biblioteki podwórkowe, Książka i Róża, Narodowe Czytanie, gry plenerowe wykorzystujące aplikacje mobilne) oraz w żłobkach, przedszkolach i szkołach (Wypożyczalnia Dobrej Zabawy). Pracownicy Wypożyczalni dla dorosłych w Ożarowie stale dbają też o ogólnodostępną bibliobudkę znajdującą się na placu zabaw przy ul. Poznańskiej 288, raz w tygodniu zapełniając ją książkami pochodzącymi z darów.
Od kilku lat Biblioteka prowadzi także działalność wydawniczą i wystawienniczą. 

Godziny wydarzenia

20.00-23.00

Plan wydarzeń

W przygotowaniu

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Ksiązki dla dzieci i młodzieży, W dobrym stanie.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
 • Miejscowość

  Ożarów Mazowiecki

 • Kod pocztowy

  05-850

 • Adres

  Szkolna 2

 • Strona

  http://biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl/

Podziel się
foterdziecko