Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy jest nie tylko miejscem wypożyczania bogatych zbiorów, ale również ważnym kulturalnym punktem na mapie Wilanowa. Stale rozbudowywany księgozbiór obejmuje literaturę popularnonaukową, beletrystykę, komiksy oraz literaturę obcojęzyczną dla dorosłych i dzieci. Posiadamy książki w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim. Na osoby z problemami ze wzrokiem czekają pozycje z dużą czcionką tzw. „Duże litery” oraz szeroki wybór audiobooków (także w języku angielskim). Biblioteka posiada w swoich zbiorach również filmy i seriale a także gry planszowe. Na aktywnych czytelników czekają kody Legimi, dzięki którym można cieszyć się literaturą w postaci ebooków.

Nasza aktywność nie skupia się jedynie na wypożyczaniu zbiorów. Prowadzimy również działalność edukacyjną i kulturalną. We wszystkich placówkach Biblioteki odbywają się autorskie zajęcia dla przedszkolaków oraz lekcje biblioteczne wykorzystujące najnowsze metody przekazu. Biblioteka Główna oraz filia w Powsinie prowadzą Galerię Biblioteki, w której prezentujemy wystawy malarstwa, rysunku, fotografii, ilustracji, ekspozycje o tematyce historycznej, podróżniczej, muzycznej, literackiej. Na miłośników kina czekają w Bibliotece Głównej „Filmowe wtorki”. Kładziemy również nacisk na doskonalenie umiejętności dyskusji podczas spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, „Rozmów przy wspólnym stole” czy spotkań Młodzieżowego Klubu Książki. Prowadzimy spotkania autorskie dla dorosłych i dzieci, warsztaty plastyczne, warsztaty druku 3D, zajęcia Klubu Małego Czytelnika, zajęcia muzyczno-literackie. W naszych placówkach można również bawić się na „Magicznym dywanie” wykorzystywanym w wielu placówkach edukacyjnych.

Z uśmiechem i życzliwością pomagamy w dobrze lektur czy odnajdywaniu poszukiwanych zbiorów. Dbamy, by biblioteczna przestrzeń była przyjazna do lektury w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, jak i do pracy czy zabawy.

10 października o godz. 16:00 w ramach Nocy Bibliotek 2020 zapraszamy na ul. Kolegiacką 3 na klimatyczne spotkanie z Justyną Bednarek. Autorka „Babcochy”, „Pana Kardana i przygody z vetustasem”, „W to mi graj. Bajek muzycznych” zabierze nas do pełnego przygód świata skarpetek.

Wszystkich Czytelników z zacięciem detektywistycznym zapraszamy na „Literacką wyspę skarbów” czyli do naszego tajemniczego pokoju zagadek. Pełna emocji gra potrwa od godz. 18:00 do 22:00. Grupy do 6 osób prosimy o wcześniejsze zgłaszanie chęci do udziału w zabawie.

Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy pod nr tel. 22 423 57 55. Uczestników prosimy o dezynfekcję rąk, zachowanie dystansu społecznego oraz przebywanie w maseczkach ochronnych.

Długi jesienny wieczór, ciepła herbata, gruby koc, dobra lektura. Dużo ruchu, trening i świetny, podnoszący adrenalinę audiobook. Plastyczna i rozwijająca się w czasie drogi historia. Lekka, romantyczna komedia na wakacyjnym urlopie. Rozgrzewająca świąteczna powieść w mroźne zimowe poranki. Eteryczna poezja czytana podczas wiosennych wieczorów. Leniwy, niedzielny poranek z beletrystyką, zarwana piątkowa noc przy dobrym kryminale, sobotnie popołudnie z reportażem. Każdy czas jest dobry na czytanie i każda pogoda. Wypożyczamy książki, kochamy je, czytamy i polecamy. Naszą działalnością nieustannie tworzymy klimat na czytanie zarówno literatury popularnonaukowej jak i beletrystyki w różnych formach - książek tradycyjnych, ebooków czy audiobooków, bo "kto czyta, żyje podwójnie". Z tym większą radością bierzemy udział w kolejnej Nocy Bibliotek odbywającej się pod hasłem "Klimat na czytanie".

Kolegiacka 3

Tegoroczną Noc Bibliotek odbywającą się pod hasłem „Klimat na czytanie” rozpoczęliśmy od spotkania autorskiego z Justyną Bednarek, autorką poczytnych książek dla dzieci. Wspólnie ze skarpetkami przeżywaliśmy wspaniałe przygody, przekonaliśmy się, że nawet pojedyncze skarpetki mogą wiele zrobić i są w stanie podołać licznym wyzwaniom. Pisarka zaprezentowała również inne swoje dzieła „Pana Kardana i przygodę z vetustasem”, publikacje wydawane w serii „Czytam sobie” oraz swoją ulubioną książkę „Pięć sprytnych kun”.

Następnie trafiliśmy na Wyspę, na której Wilasówka ukryła skarb przeznaczony dla miłośników książek. By go odnaleźć musieli oni rozwiązać szereg zagadek, które układały się w hasło do komputera. W nim na odkrywców czekała mapa prowadząca do dziennika Kapitana Wilasówki, który krył klucz do tajemniczej skrzyni pełnej skarbów. Z detektywistycznym zacięciem oraz wielkim zapałem grupy przystąpiły do rozwiązywania łamigłówek, zagadek, krzyżówki, wykreślanki, rebusów, układanki z kamieni. Jedne zadania okazały się prostsze, inne wymagały więcej skupienia i pracy. Wszystkie sprawdzały nie tylko wiedzę uczestników, ale umiejętność znajdywania informacji, poruszania się po katalogu bibliotecznym, samej bibliotece oraz kojarzenia faktów. Zabawa pełna humoru i ciekawych ćwiczeń zakończyła się wręczeniem nagród.