Informacje o bibliotece

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy prowadzi działalność kulturalną, oświatową i wydawniczą. Organizuje spotkania autorskie, wystawy malarstwa, grafiki i fotografii, warsztaty dla dzieci i młodzieży, lekcje biblioteczne i stałe zajęcia dla różnych grup wiekowych.

Znajdziecie u nas oprócz księgozbiorów również dzienniki, dwutygodniki, miesięczniki i kwartalniki. Nasze filie wyposażone są w nowoczesny sprzęt komputerowy ze stałym dostępem do Internetu.

Biblioteka publikuje kwartalnik „Między nami Aninianinami” i prace promujące historię Wawra. Podejmuje również współpracę z warszawskimi organizacjami pozarządowymi.

Organizuje Dzień Sąsiada w ramach inicjatywy QRuchu Sąsiedzkiego i włącza się w ogólnopolską akcję Odjazdowego Bibliotekarza, czyli rajdu rowerowego czytelników i sympatyków biblioteki.

Działamy nieszablonowo. Na naszym koncie są m.in. takie projekty jak Bibliobus, Poczytaj mi Wisło czy Wawerski Komiks Historyczny.

Czytelnikiem może zostać każdy mieszkaniec Warszawy. Katalog biblioteki dostępny jest na naszej stronie internetowej.

Godziny wydarzenia

10.00 - 13.00 oraz 16.00-22.00

Plan wydarzeń

Noc Bibliotek w Południe 10.10.2020:

Przenieś się z nami do magicznego świata Hogwartu!

Wspólnie z Wypożyczalnią dla Dorosłych i Młodzieży Nr 26 w Wawrze zapraszamy dzieci i młodzież na grę RPG osadzoną w świecie Harry'ego Pottera.
Znajomość serii Harry Potter ani doświadczenie w grach fabularnych nie jest warunkiem koniecznym do udziału w zabawie.
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: anin@wck-wawer.pl lub www.facebook.com/ZgranyWawer
Gra odbędzie się w Kulturotece na Błękitnej 32 w godzinach 10.00-12.00.

Godz. 12.00-13.00 pokaz Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego:

Snape, sowy i siarka – prawdziwa magia z Hogwartu.

Zielony ogień, znikający tusz czy proszek fiuu. Nie cała magia w „Harrym Potterze” wymaga efektów komputerowych. Część z nich jesteśmy w stanie powtórzyć, ulepszyć i dostosować do naszych czasów! Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie gdzie nauka będzie się przeplatać ze sztuką i… magią.

oraz

Noc Bibliotek w Falenicy
KLIMAT NA CZYTANIE

Program:
16.00 – "Kocham Cię zwieże"- spotkanie autorskie i warsztacik poprawnego pisania                 z autorem książek dla dzieci Marcinem Przewoźniakiem
16.30 - "Otuszki" – biblioteka prezentuje książki do poduszki dodające otuchy (oferta na czas pandemii)
17.00 – Roślinny „Targ Sąsiedzki" – wymiana roślin i porad ogrodniczych, wspólne sadzenie roślinek, biblioteczka ogrodnika (zapraszamy małych i dużych pasjonatów i ogrodników)
18.00 – Bajki na Dobrą Noc – wspólnie czytamy i polecamy Rodzicom bajki terapeutyczne dla dzieci (biblioterapia)
18.30 – pokaz filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy” 2019, Laureata nagrody jury dziennikarzy Kwiat Paproci na Festiwalu Kino Dzieci 2019
20.00 - POZYCJE OBOWIĄZKOWE czyli książki na dobranoc tylko dla dorosłych (wystawa książek z pieprzykiem i pogadanka z ekspertką) - w Kawiarni

a także:

"Napisz liść!" - wspólnie tworzymy literackie drzewo.

Pokaz filmów edukacyjnych o lesie Centrum Edukacji Leśnej.

Otwieramy Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki – zbiórka o 18.00 przed Kulturoteką!

Kulturoteka w Falenicy, ul. Walcownicza 4/6, Warszawa

Typ biblioteki
Dane podstawowe
 • Miejscowość

  Warszawa

 • Kod pocztowy

  04-618

 • Adres

  Trawiasta 10

 • Strona

  http://bibliotekawawer.pl/nowa/

Relacja z wydarzenia

W sobotę, 10.10.2020 r. odbyła się w Dzielnicy Wawer m.st Warszawy Noc Bibliotek.

Pod hasłem „Klimat na czytanie” przygotowaliśmy dla małych i dużych Czytelników wiele atrakcji, spotkań i aktywności.

"Kocham Cię zwieże" czyli spotkanie autorskie i warsztacik poprawnego pisania                 z autorem książek dla dzieci Marcinem Przewoźniakiem,  "Otuszki" –  książki do poduszki dodające otuchy (oferta na czas pandemii) czy "Roślinny Targ Sąsiedzki" – wymiana roślin i porad ogrodniczych, wspólne sadzenie roślinek, biblioteczka ogrodnika dla małych i dużych pasjonatów to wybrane pozycje z naszej listy aktywności integrujących mieszkańców Wawra, wspierających ich twórczy rozwój i w nietypowy sposób promujących czytelnictwo. W planach mieliśmy również wspólne czytanie i zaprezentowanie bajek terapeutycznych dla dzieci (biblioterapia).
Pokaz filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy” 2019 miał się odbyć w nowoczesnych przestrzeniach sali widowiskowej naszej nowej Kulturoteki. Wieczorem, specjalnie dla naszych licznych Czytelników i Czytelniczek pasjonujących się powieściami obyczajowymi przygotowaliśmy "POZYCJE OBOWIĄZKOWE " czyli książki na dobranoc tylko dla dorosłych (wystawa książek z pieprzykiem i pogadanka z ekspertką). Na naszej liście wspólnych aktywności znalazły się również: inauguracja Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, pokaz filmów edukacyjnych o lesie Lasów Państwowych, udostępnionych przez Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Celestynów oraz wspólne  tworzenie literackiego drzewa "Napisz liść!".

Niestety z powodu wykrycia przypadku COVID-19 u jednego z pracowników biblioteki,  w trosce o nasze wspólne zdrowie i bezpieczeństwo, podjęliśmy decyzję o tymczasowym zamknięciu placówek i zrealizowaniu wydarzenia on-line.

Zapraszamy na facebook i Youtube Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wawer. Można tam obejrzeć  filmiki nakręcone podczas Nocy Bibliotek, prezentujące m.in. „Bajki na Dobrą Noc” czyli biblioterapię, wesołe warsztaty ortografii dla najmłodszych w wykonaniu Smoka Falentego (pisarza Marcina Przewoźniaka) czy „Otuszki” – książki do poduszki dodające otuchy. W zielonym otoczeniu Kulturoteki w Falenicy przeczytaliśmy hymn Nocy Bibliotek autorstwa Jacka Cygana, zaprezentowaliśmy naszą półkę ogrodnika i podaliśmy niezwykłe przepisy kulinarne na potrawy z naszych lokalnych drzew i krzewów. Mieliśmy nadzieję, że wprowadzą Czytelników w dobry klimat.

Z uwagi na nawiązujący  również do ekologii  temat tegorocznej imprezy planowaliśmy zaprezentowanie na naszym ekranie multimedialnym cyklu wspaniałych filmów przyrodniczych Lasów Państwowych. Ponieważ z powyższych względów nie mogliśmy wspólnie obejrzeć tych małych dzieł sztuki filmowej, cały czas zachęcamy do wejścia na stronę Youtube  https://www.youtube.com/channel/UCJ64kgsc0thZq_6GFUnC5Pg i obejrzenia filmów z serii „Echa leśne”. Nam szczególnie podobała się „Magia sosnowego boru”. Stworzyliśmy również literackie, ekologiczne drzewko cytatów  i posadziliśmy biblioteczne kaktusy.

Z uwagi na brak możliwości zaproszenia małych gości na pokaz filmu "Jakub, Mimmi i gadające psy" zachęcaliśmy naszych Czytelników do odebrania linku i hasła do domowych projekcji filmowych.

Wieczorową porą, kiedy już najmłodsi poszli spać, odbyliśmy ciekawą rozmowę z panią Patrycją Wonatowską, psycholożką, pedagożką, terapeutką par. W kawiarnianym klimacie naszej  falenickiej Kulturoteki pogawędce z ekspertką towarzyszyły książki o szeroko pojętej miłości i emocjach. Na wystawie zatytułowanej „Pozycje obowiązkowe” znalazło się wiele publikacji, które czekają na Czytelników w naszych filiach.

W naszych działaniach wspierali nas:

Wawerskie Centrum Kultury - Filia w Aninie i Filia w Falenicy.

Wydawnictwo Zielona Sowa.

Nadwiślański Uniwersytet Dziecięcy.

Zgrany Wawer. RPG.

Nadleśnictwo Celestynów.

Serdecznie dziękujemy i do zobaczenia za rok!