Biblioteka Publiczna im. Władysława Jana Grabskiego w Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy łącznie z 3 filiami, od wielu lat prowadzi różnorodną atrakcyjną działalność edukacyjno-kulturalną wykraczającą poza standardowe działania, skierowaną dla każdej grupy wiekowej – od maluchów aż po seniorów. Biblioteka istnieje od 1947 r. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników organizuje szereg działań i imprez.
Są wśród nich wypracowane w latach ubiegłych i nadal cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem akcje, jak np. Lato w Bibliotece, Zima w Bibliotece, Mikołajki w Bibliotece, Bal karnawałowy dla maluchów, Noc Bibliotek, Narodowe Czytanie, Światowy dzień Pluszowego Misia,  Pikniki i wiele innych. Ponadto konkursy:  „Słoneczna Zakładka”, „Czytelnik Roku”, „Herbatka u Grabskiego” działania te mają na celu zachęcenie do korzystania z biblioteki, czytania, integracji w środowisku lokalnym. Budzą uznanie i cieszą się dużym zainteresowaniem, użytkownicy doceniają naszą pasję i zaangażowanie. Podejmowane  akcje ocieplają wizerunek biblioteki i uatrakcyjniają jej ofertę, tworzą rodzinną atmosferę. Oprócz form znanych z wcześniejszych lat jak lekcje biblioteczne, zajęcia z przedszkolakami, konkursy, wystawy, zajęcia plastyczne, szachy, gry planszowe, Punkt Cyfrowego wsparcia dla seniorów. Biblioteka włączyła w 2019 nowe formy działań: „Supełek” zajęcia z dziergania, Flash Mob „Kolory Wolności”, Rower na Maxa – sportowa Biblioteka, warsztaty decoupage, spotkania z ciekawymi ludźmi, Wędrująca Biblioteka, Projekt „Mała książka – wielki człowiek”, „Wykaz Słów Wymyślonych „ i Dyskusyjny Klub Filmowy.

W każdej placówce działa Dyskusyjny Klub Książki - jesteśmy jedynymi w Warszawie mającymi aż 4 kluby w jednej małej dzielnicy. Nakreślone poniżej działania stanowią jedynie wycinek z podejmowanych przez nas projektów. Zasadniczo wszystkie podejmowane przez nas inicjatywy składają się na budowanie wartościowego wizerunku biblioteki i skojarzeń z nią związanych, zacieśnianie relacji w środowisku lokalnym przyczyniają się do promocji biblioteki, korzystania z jej zasobów oraz czytania jako takiego. Większość podejmowanych działań to własne pomysły popularyzacji czytelnictwa, ale też we współpracy z przedszkolami, szkołami i innymi instytucjami kultury. Misją biblioteki jest - wspierać człowieka w zdobywaniu wiedzy i umiejętności jej wykorzystywania, a to osiągnąć można tylko dzięki otwartości na potrzeby użytkowników. Biblioteka o wszystkich działaniach informuje na swojej stronie internetowej, na portalach społecznościowych oraz instytucjach partnerskich.

Biblioteka Publiczna im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy
na Noc Bibliotek 2020 przygotowała „Atrakcje w 3 aktach”.

Zapraszamy 10.10.2020 r. do  Oddziału „Czechowice” przy ul. Plutonu AK „Torpedy” 47 w godz. 18.00 – 22.00

Akt. 1 - „Wolontariuszowe różnorodności” – prezentacja działań wolontariuszy na rzecz Biblioteki, podziękowanie i wręczenie nagród dla Wolontariuszy za ich zaangażowanie i wsparcie dla działań bibliotekarzy na rzecz rozwoju czytelnictwa w dzielnicy Ursus. Kilka słów wsparcia od charyzmatycznego Jurka Owsiaka dla naszych wolontariuszy.

Akt. 2 - „Bajkowa niespodzianka” – przedstawienie Teatru Itakzagramy przygotowane specjalnie na tę Noc dla naszych najmłodszych Czytelników.

Akt.3 - „Animacyjne foyer” -  przez cały wieczór będą odbywały się prezentacje różnych działań animacyjnych, podczas których, przy życzliwym wsparciu bibliotekarzy, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach. Wśród propozycji wieczoru będzie można samodzielnie zrobić piękny
i wyjątkowy wachlarz, stworzyć niepowtarzalną, własną książkę lub wykonać inne swoje małe dzieło sztuki.

Zwieńczeniem działań tego wieczoru będzie spotkanie z dobrze już znaną Czytelnikom i przez wszystkich lubianą maskotką Biblioteki – Misiem Tadkiem. Pacynka Miś Tadek już od wielu miesięcy co piątek dzieli się w kanałach społecznościowych Biblioteki swoimi przeżyciami, myślami oraz ulubionymi książkami. A na wieczór Nocy Bibliotek przygotuje dla swoich fanów Coś Naprawdę Wyjątkowego.

Noc Bibliotek odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Jako alternatywę dla stacjonarnych działań, uwzględniającą aktualne okoliczności epidemiologiczne, Biblioteka przygotowała program on-line, na który zaprosi Czytelników do swoich kanałów społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z naszą Biblioteką, która jest miejscem przyjaznym osobom w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i pasjach oraz miejscem posiadającym szeroką ofertę propozycji dla różnych form czytelnictwa – od tradycyjnego do cyfrowego.

ul. Plutonu AK "Torpedy" 47