Informacje o bibliotece

Jesteśmy biblioteką publiczną i zarazem jedyną instytucją kultury w naszej gminie. Pomimo niewielkich zasobów ludzkich, chętnie organizujemy oraz uczestniczymy w różnego rodzaju akcjach i projektach. Mamy szeroki wybór literatury dla dorosłych, dzieci i młodzieży - nasz księgozbiór jest systematycznie wzbogacany o nowości wydawnicze. Posiadamy oddział dla dorosłych oraz - otwarty w tym roku - oddział dla dzieci i młodzieży, który spełnia nowoczesne standardy (stanowisko komputerowe, PlayStation5, gry planszowe itp.). Chętnie działamy dla młodych czytelników, poprzez m.in. Cała Polska czyta dzieciom, Mała książka - wielki człowiek, konkursy, zajęcia na wakacje i ferie. 

Godziny wydarzenia

16:30-19:00

Typ biblioteki
Dane podstawowe
 • Miejscowość

  Szlichtyngowa

 • Kod pocztowy

  67-407

 • Adres

  Głogowska 1

 • Strona

  http://biblioteka.szlichtyngowa.pl/

Plan wydarzeń

I - Escape Room pt. "Alicja i Kleks pokażą, że czytanie ma sens!"

Wydarzenie dla uczniow klas III-VIII
Data i miejsce: 02.10.2023, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej
Forma: escape room, każda grupa ma 20 minut na rozwiązanie zadań
Celem wydarzenia, jest pokazanie dzieciom i młodzieży, że to "absurd nie czytać". 
Zadania związane z "Alicją w Krainie Czarów" i "Akademią Pana Kleksa". Wybrano te książki ze względu na pojawiające się w nich sytuacje, motywy pełne absurdu. Ponadto w tym roku przypadają pełne rocznice związane z autorami tych dzieł: 125. rocznica urodzin Jana Brzechwy oraz 125. rocznica smierci Lewisa Carrolla.

Każdy zadanie będzie wymagało najpierw przeczytania fragmentu z „Akademii…” lub „Alicji…”. Potem do danego fragmentu jest przypisane zadanie – do ich wykonania trzeba będzie skorzystać z m.in. słowników, atlasu czy innych powieści lub wykazać się znajomością klasycznych baśni.
Przykładowe zadanie: Uczestnicy czytają fragment, w którym Alicja przyznaje, że zna brzmienie wielu wyszukanych wyrazów, ale jednocześnie obawia się, że używa ich nieprawidłowo (podaje słowo „antypatyk” w niepoprawnym znaczeniu). Zadaniem uczniów będzie z pomocą „Wielkiego Słownika Języka Polskiego” wyjaśnić co oznaczają podane trudne wyrazy, np. kurtuazja.

II - Zabawy tematyczne
Gdy jedna grupa rozwiązuje zadanie w escape roomie, druga uczesticzy w przygotowanych specjalnie na tę okazję zabawach:

bajkowych kalamburach - zabawa inspirowana wizytami Adasia Niezgódki w różnych bajkach
grach karcianych - nawiązanie do "Alicji w Krainie Czarów"
układaniu hasla tegorocznej Nocy Bibliotek z rozsypanki

III - Projekcja filmu pt. "Moja mama gorylica"
Po rozstrzygnięciu rywalizacji i wręczeniu pamiątkowych dyplomów, dla wszystkich uczestnikow zostanie wyświetlony film pt. "Moja mama Gorylica"