Nasza historia w Nocy Bibliotek

Korzenie biblioteki sięgają już okresu międzywojennego, kiedy to na terenie Murowanej Gośliny działało Towarzystwo Czytelni Ludowych. Po wojnie w roku 1947 p. Mikołaj Siwak zaczął organizować Bibliotekę. Zaapelowano do mieszkańców o przekazywanie książek.Zebrane książki stały się zalążkiem Biblioteki, która została powołana 15 grudnia1948 roku jako Miejska Biblioteka Publiczna, której Kierownikiem został miejscowy nauczyciel i organizator p. Mikołaj Siwak. Biblioteka mieściła się początkowo w budynkach pp. Połczyńskich i Bielawskich przy PL. Powstańców WLKP, następnie została przeniesiona do budynku komunalnego przy ul. Jana Kochanowskiego. W 29.11.1975 r. w czasie zmian administracyjnych w kraju Biblioteka zmieniła nazwę na Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy. W roku 1977 oddano do użytku nowo wybudowany budynek przy ul. Poznańskiej w którym, znalazł siedzibę Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Sportu i na piętrze Biblioteka. W roku 2000 zapadła decyzja o przeniesieniu znów na Plac Powstańców. Tym razem do reprezentacyjnego miejsca w Ratuszu. W trakcie przygotowań do przeprowadzki 13 lutego 2003 roku w pomieszczeniach wybuchł pożar, który strawił prawie całkowicie książki z oddziału dla dzieci i młodzieży. Po przeprowadzce do Ratusza, czekała nas mozolna i trudna praca „odbudowy” oddziału dla dzieci. Dzięki ofiarności społeczeństwa, tym razem nie tylko z Murowanej Gośliny, ale również z Poznania, gdzie na apel w lokalnych gazetach, zaczęto zbierać dla nas książki. Dużym wsparciem były dary od Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. I tak już we wrześniu 2003 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Ratuszu, przy Placu Powstańców Wlkp. 9. W 2015 roku nastąpiła zmiana siedziby Biblioteki, zarządzeniem Burmistrza MiG Dariusza Urbańskiego powróciliśmy na ulicę Poznańską 16.

W krótce

Chętnie przyjmiemy książi z literatury blstrystycznej (kryminały, powieści obyczajowe) oraz ksiazki dla dzieci wydane po 2015 roku.

Murowana Goślina

Poznańska 16