BPiCK jest najprężniej działającą instytucją kultury w regionie, realizującą potrzeby mieszkańców powiatu w zakresie dostępu do szeroko rozumianej kultury. Placówka prowadzi różnorodną działalność kulturalną, popularyzuje i promuje twórczość literacką, artystyczną we wszystkich dziedzinach sztuki, prowadzi sekcje i zespoły artystyczne, koordynuje działania w zakresie organizacji imprez kulturalnych, rozrywkowych i sportowych.
Trzcianecka Biblioteka jest miejscem podlegającym nieustannej ewolucji, stale dostosowującym się do nowoczesnego środowiska i współczesnych wyzwań. Oferta biblioteki jest dopasowana do oczekiwań użytkowników, które kształtują zarówno produkty, jak i nasze usługi. Nieprzerwanie od 2021 r. zajmujemy I miejsce w Polsce oraz tytuł najlepszej biblioteki w województwie wielkopolskim w „Rankingu Bibliotek”.
Swoją ofertę kieruje do szerokiego grona odbiorców począwszy od najmłodszych kilkunastomiesięcznych czytelników, poprzez uczniów , młodzież, osoby w średnim wieku, skończywszy na seniorach. W Bibliotece działają liczne kluby czytelnicze: DKK, MDKK,, CzytaMisie, KCR, Kreatywne Soboty z książką oraz inne np. Orkiestra Dęta, Chór „Małolaty” i „Pasjonata”, koła wokalne dla dzieci i młodzieży, klub miłośników gier planszowych, brydża, Szydełkowy Art. Kącik, grupy taneczne, grupa miłośników fotografii, pracownia malarska.

12.00-20.00

PROGRAM DZIAŁAŃ - NOC BIBLIOTEK 2023
 SOBOTA 7 PAŹDZIERNIKA godz. 12:00-20:00
"MOC JEST W KSIĄŻKACH - ABSURD NIE CZYTAĆ"

prezentacja Fan Wars Gwiezdna Wystawa;
szkolenie Jedi jasna strona mocy oraz szkolenie Klonów Republiki,
quiz wiedzy o Star Wars
wyścigi droidów RC ;
konkurs kostiumowy – drużyny budują kostiumy z dostępnych materiałów (ocena i wyniki po zakończeniu konkursu);
Szkolenie Łowców Nagród;
Opowieści z odległej galaktyki. Prezentacja ekspozycji i ciekawostki z wszechświata Gwiezdnych wojen oraz wspólne czytanie książek z cyklu "Star Wars" ze zbiorów biblioteki.
Gwiezdna Strzelnica,
I kto to mówi quiz dźwiękowy, rozpoznawanie dźwięków z Gwiezdnych wojen
Szkolenie Sith; ciemna strona mocy;
wspólna sesja zdjęciowa z bohaterami Gwiezdnych wojen dla wszystkich uczestników;
zakończenie działań, skok w nadprzestrzeń – pożegnanie uczestników imprezy wspólnym zawołaniem:

NIECH MOC BĘDZIE Z NAMI NA ZAWSZE!

BPiCK w Trzciance chętnie przyjmie bestsellerowe wydania literatury współczesnej dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych czytelników.

Trzcianka

Gen. Władysława Sikorskiego 22

Dawno, dawno, temu w odległej Bibliotece
Noc Bibliotek w Trzciance przeniosła nas do międzygalaktycznego świata Gwiezdnych Wojen.
W tym dniu, Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance wspólnie z FAN WARS Gwiezdną Wystawą zaprosiła wszystkich odwiedzających na wyprawę do odległych zakątków kosmicznej galaktyki. Wszyscy uczestnicy mieli okazję wcielić się w role bohaterów Gwiezdnych Wojen, poznać tajemnice Jedi i Sithów, uczestniczyć w kosmicznych bitwach. Już 46 lat ten fascynujący świat obecny jest w popkulturze, łącząc pokolenia. Gwiezdne Wojny to nie tylko znane wszystkim filmy i seriale, ale również dziesiątki książek, setki komiksów i opowiadań.
W ramach imprezy odbyło się wiele interaktywnych atrakcji, takich jak quizy, wyścigi droidów, szkolenia w duchu Jedi, Sith, Kadetów Republiki i Łowców Nagród, a także konkurs kostiumowy. Chętni mogli skorzystać ze strefy gier wirtualnej rzeczywistości, strzelnicy gwiezdnej oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia z bohaterami sagi, takimi jak Darth Vader, Kylo Ren, Darth Maul, Boba Fett, Chewbacca, Szturmowiec, Admirał Piett, grupą Jawów.
Głównym punktem wydarzenia była prezentacja imponującej kolekcji, która składała się z kilkuset eksponatów, takich jak kostiumy, albumy, książki, komiksy, przedmioty codziennego użytku, zabawki, modele, repliki broni i wiele innych. Na miejscu można było wziąć udział w quizie wiedzy z nagrodami lub wysłuchać fascynujących opowieści z odległej galaktyki.
Wspólnie udowodniliśmy, że moc jest w książkach i absurd nie czytać!