Biblioteka szkolna jest szczególnym miejscem w naszej szkole i chętnie odwiedzanym zarówno przez dzieci, młodzież, jak i rodziców. Włączamy uczniów w różne akcje czytelnicze o charakterze ogólnopolskim oraz lokalnym.  Jesteśmy organizatorem  Powiatowej Olimpiady Czytelniczej „LEKTURY? OK” (5 edycji).  Inicjujemy  szereg drobnych akcji, które budują przyjazny wizerunek biblioteki oraz zachęcają do czytania. Zapraszamy na nasz profil na Fb ‘Czytaj z Jedynką –PSP nr 1 Ryki”.

1. Informacja promująca wydarzenie czytelnicze za pomocą różnych form kontaktu w szkole.

2. Prezentacja multimedialna w formie genially (nawiązanie do ochrony środowiska naturalnego, quizy).

3. Przygotowanie "Eko półki" z nowościami o tematyce ochrony środowiska.

4. Projekcja filmu udostępnionego w ramach Nocy Bibliotek.

5. Spotkanie autorskie z p. Agatą Karpińską autorką przewodnika turystycznego dla dzieci "Z Rykusiem po Rykach".

Ryki

Słowackiego, 2

VI edycja Nocy Bibliotek w naszej szkole odbyła się nietypowo.  Akcję rozłożyliśmy na kilka dni, co sprawiło, że w nasze przedsięwzięcia  zaangażowało się więcej czytelników.  Dzieci brały udział w kilku aktywnościach, wspomagali nas wychowawcy i nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego, języka angielskiego, informatyki  oraz rodzice.  Staraliśmy się stworzyć  klimat na czytanie zarówno w bibliotece, jak i  w przestrzeni klasowej oraz  zachęcaliśmy do czytania w domu.  Poniżej prezentujemy obszary, w jakich odbyły się działania:

1. Czytamy w języku polskim:

·         Zorganizowano spotkanie autorskie z autorką Przewodnika turystycznego dla  dzieci „Z Rykusiem po Rykach”  (projekt realizowany w ramach Programu dotacyjnego Niepodległa). Uczestnikami były  dzieci z oddziału przedszkolnego „Mróweczki’ oraz uczniowie klasy 1a i 1b.

·         Uczniowie z klasy 3 oraz 1 obejrzeli film  „Jakub, Mimmi i gadające psy”.

·         W bibliotece i w holu szkolnym przygotowano wystawę książek popularnonaukowych nawiązujących do klimatu, ekologii  oraz książek z  literatury pięknej, gdzie pojawiają się wątki o ochronie przyrody oraz o przyjaźni ze światem zwierząt. Tytuł ekspozycji: Klimat na czytanie - Co możecie wypożyczyć?. W zajęciach wzięły udział kl. 1 - 4 i 7. Książki z wystawy zostały wypożyczone do domu.

·         Młodsi czytelnicy, na podstawie wypożyczonych publikacji, przygotowali krótkie informacje tekstowo-ilustracyjne. Twórcze prace dzieci zostały zaprezentowane na wystawkach w klasach.

·         W grze literackiej online „Klimat na czytanie” certyfikaty zdobyło indywidualnie 25 uczniów (z kl. 6, 7, 8), cała klasa 2c oraz biblioteka szkolna.

·         Podczas zajęć w klasach oraz na zajęciach Koła ekologicznego  wykorzystywano we fragmentach  prezentację na portalu Genial.ly „Jak dbać o ochronę klimatu i środowiska?” (E. Tarapata)

2. Czytamy w języku angielskim:

·         Dla najmłodszych klas (oddział przedszkolny klasy 1a, 1b, 2a, 2b, 2c, 3a, 3b)  odbyło się głośne czytanie pod hasłem  „Klimat na czytanie książek w języku angielskim”.

·         Zorganizowano kącik książek z propozycjami literatury anglojęzycznej dla najmłodszych (współpraca nauczyciela języka angielskiego z biblioteką).

·         W klasach 6. zainicjowano pracę z czasopismem dwujęzycznym (Odkrywca)  pod hasłem:  „Czytamy po angielsku i recenzujemy artykuły z »National  Geographic«”.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom (czytelnikom, rodzicom oraz nauczycielom) za duże zaangażowanie i zapraszamy do systematycznego korzystania z naszych zbiorów.

Nauczyciele biblioteki PSP nr 1 Ryki