Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz.

Rozpoczynamy o godz. 13:30.

Liczba miejsc jest ograniczona - obowiązują zapisy w Bibliotece lub telefoniczne (228390420)

- 13:30 - 15:00 Projekcja filmu dla dzieci "Jakub, Mimmi i gadające psy"

- 15:00-16:00 - Warsztaty artystyczno-ekologiczne – „Ogrody w szkle”

- 16:20-17:20 -  Warsztaty artystyczno-ekologiczne – „Ogrody w szkle”

- 1500:18:00 - dekoracje z piór - Warsztaty artystyczne podczas których wykonamy dekoracje z piór i koralików w stylu łapacza snów

- 16:00-18:00 - Wspólne czytanie bajek

- 15:00 - 18:00 - Każdy z uczestników Nocy Bibliotek będzie mógł wykonać okolicznościową przypinkę na ubranie lub plecak albo magnes na lodówkę

- 18:00-19:30 - Spotkanie autorskie z Panią Elżbietą Wichrowską-Janikowską, która opowie o swoich podróżach po Wyspach Galapagos

Chętnie przyjmiemy książki i komiksy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Śmiała 24

6 edycja Nocy Bibliotek już za nami. W tym roku wielkie święto Bibliotek obchodziliśmy pod hasłem „Klimat na Czytanie”. Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, której głównym celem jest pokazanie jak ważne na co dzień są biblioteki oraz dostęp do książek. Czytanie to najbardziej dostępna, przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki.
Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek chcieliśmy zwrócić uwagę naszych czytelników jak bardzo ważne jest rodzinne spędzanie czasu i czytanie z dziećmi co pomaga w budowaniu silnych więzi. Naszych najmłodszych czytelników oraz ich rodziców zaprosiliśmy na wspólne czytanie, podczas którego wykorzystaliśmy techniki czytania uczestniczącego. Pokazaliśmy, że może to być zarówno dla dziecka jaki i rodzica, niesamowita przygoda i atrakcyjna forma spędzania czasu oraz, że nie tylko tekst jest ważny w lekturze ale również zaangażowanie i pomysłowość czytającego. Nasi młodzi czytelnicy mogli też, biorąc udział w konkursie, sprawdzić swoją wiedzę na temat znajomości bajek. Każde dziecko, które poprawnie odpowiedziało na wylosowane pytanie otrzymywało w nagrodę zabawkę zrobioną z balona do modelowania.

Tegoroczna Noc Bibliotek miała też zwrócić uwagę na ochronę przyrody oraz zmiany klimatyczne zachodzące w świecie, w tym celu zaprosiliśmy uczestników na warsztaty ekologiczno-florystyczne. Podczas zajęć zakładaliśmy pustynne mini-ogródki, do wykonania których wykorzystaliśmy sukulenty. Powstała kompozycja została umieszczona w szklanych pojemnikach i ozdobiona kolorowym piaskiem. Własnoręcznie zrobiony i prosty w utrzymaniu mini-ogródek sprawdzi się jako element wystroju każdego wnętrza a pielęgnowanie go będzie ciekawą lekcją przyrody dla dorosłych i dzieci.

Każdy z uczestników Nocy Bibliotek mógł też własnoręcznie wykonać ozdobę inspirowaną indiańskimi łapaczami snów oraz dzwonkami wietrznymi. Do jej wykonania czytelnicy wykorzystali naturalne elementy takie jak patyki, sznurki z naturalnych włókien, pióra ptasie, różnokształtne ozdoby z drewna oraz wycięte z papieru liście i pióra pomalowane farbami akwarelowymi. Do zrobienia takiej ozdoby wykorzystano też plastikowe i metalowe koraliki ze starej biżuterii nadając niepotrzebnemu, przeznaczonemu do wyrzucenia przedmiotowi nowe zastosowanie.
Przygotowane przez nas warsztaty pokazały jak twórczo można spędzić czas własnoręcznie tworząc domowe dekoracje. Tworzenie rękodzieła cieszy się dużą popularnością. Rozwija kreatywność, zdolności manualne, zachęca do poznawania nowych kultur i form sztuki, z których czerpie inspiracje.

Jak co roku uczestnicy Nocy Bibliotek mogli też wykonać pamiątkową przypinkę na ubranie lub magnes na lodówkę. Czytelnicy mogli skorzystać z przygotowanych wcześniej przez bibliotekarzy wzorów lub stworzyć własny przy pomocy kredek i różnych małych elementów.

Noc Bibliotek zakończyliśmy spotkaniem z Panią Elżbietą Wichrowską-Janikowską podróżniczką, która opowiedziała o swojej wyprawie na wyspy archipelagu Galapagos. Jest to niezwykłe miejsce którego mieszkańcy żyją w harmonii z przyrodą, szanując florę i faunę oraz starając się naprawić wyrządzane dekadami przez człowieka szkody.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Nocy Bibliotek za wspólną zabawę – było super. Za nieocenioną pomoc dziękujemy również naszym Wolontariuszom, którzy pomogli nam to wszystko ogarnąć.