Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie została założona w 1945 roku. Siedziba główna znajduje się na osiedlu Śródmieście.
W bibliotece funkcjonuje:

wypożyczalnia dla dzieci
wypożyczalnia dla dorosłych
czytelnia książek oraz czasopism

...https://www.facebook.com/photo/?fbid=654283400131462&set=a.615334140693055

XIII Nocne Czytanie przed nami!
Jak co roku, zapraszamy na wyjątkową noc w bibliotece! Tym razem pod hasłem: "Absurd nie czytać!". Zapraszamy dzieci od 7 do 10 lat wraz z opiekunami/rodzicami. Na początku czeka nas spotkanie z opowieścią pt. „CO ZA HISTORIE!” -czyli szalona zabawa po niezwykłych krainach opowieści z Mateuszem Świstakiem. Nietuzinkowym opowiadaczem, pisarzem i edukatorem, autorem bloga basnienawarsztacie.pl. Mama Gorylica brzmi absurdalnie?  „Moja mama Gorylica” (5+) to tegoroczna propozycja filmu na Noc Bibliotek, którą będą mieli okazję zobaczyć uczestnicy akcji na tzw. Nocnej Projekcji 🎥  Kolejną propozycją filmową będzie animacja lalkowa „Pamiętniki Tatusia Muminka” czyli polska koprodukcja na podstawie ukochanych książek Tove Jansson. Sentymentalna gratka dla nieco starszych i coś całkowicie odmiennego dla młodych widzów (5+), którzy mogą poznać Muminki na nowo. Oprócz tego czeka nas czytanie fragmentów książki „Moja mama gorylica” Fridy Nilsson. Do czytania przygotowanych przez bibliotekarki fragmentów zaprosimy dzieci oraz rodziców. Będzie to zarówno małe wprowadzenie do nocnej projekcji filmu, który obejrzymy, jak i zachęta do sięgnięcia po książkę.  Między wesołą zabawą znajdzie się również czas na wspólne posiłki. Wieczorną kolację oraz pożegnalne, sobotnie śniadanie. Kulminacyjnym, wyjątkowym punktem programu będzie oczywiście nocleg w specjalnie na ten czas przygotowanej Czytelni.

Augustów

Hoża 7

XIII Nocne Czytanie za nami! Wydarzenie odbyło się z piątku na sobotę, z 13-ego na 14-ego października 2023r.
Jak co roku, zaprosiliśmy dzieci od 7 do 10 lat wraz z opiekunami/rodzicami na wyjątkową noc w bibliotece! Tym razem pod hasłem: "Absurd nie czytać!".
Na początku odbyliśmy spotkanie z opowieścią pt. „CO ZA HISTORIE!” - czyli szaloną zabawę po niezwykłych krainach opowieści z Mateuszem Świstakiem. Nietuzinkowym opowiadaczem, pisarzem i edukatorem, autorem bloga basnienawarsztacie.pl. Po tej dawce wrażeń przyszła pora na chwilę regeneracji i odpoczynek. Na wszystkich zebranych czekała kolacja i słodki poczęstunek. Po obfitej pizzy przyszedł czas na czytanie fragmentów książki „Moja mama gorylica” Fridy Nilsson. Do czytania przygotowanych przez bibliotekarki fragmentów zaprosiliśmy dzieci oraz rodziców. Pozycja książkowa była dla uczestników niespodzianką, jak również czytane przez nich fragmenty. Numery wersów ukryłyśmy w jajkach niespodziankach. Wspólne czytanie było zarówno małym wprowadzeniem do nocnej projekcji filmu, jak i zachętą do sięgnięcia po książkę. Tego niezwykłego wieczoru każdy otrzymał pamiątkowy dyplom, zakładkę do książki z logo Nocy Bibliotek oraz małe co nieco.
Kulminacyjnym, wyjątkowym punktem programu był oczywiście nocleg oraz seans w specjalnie na ten czas przygotowanej Czytelni. Około godziny 23.00, po wieczornej toalecie, wszyscy uczestnicy przebrani w piżamy zebrali się w Czytelni na tzw. Nocnej Projekcji. Zawinięci w śpiwory, na swoich karimatach i materacach, uzbrojeni w przekąski rozpoczęliśmy projekcję seansów. „Moja mama Gorylica” czyli tegoroczną propozycję filmową na Noc Bibliotek, uczestnicy akcji mieli okazję zobaczyć najpierw. Mimo tak intensywnego wieczoru nie wszyscy szybko zapadli w sen po pierwszym seansie. Dla tych którzy jeszcze nie zasnęli mieliśmy kolejną propozycją filmową, którą była animacja lalkowa „Pamiętniki Tatusia Muminka” czyli polska koprodukcja na podstawie ukochanych książek Tove Jansson. Sentymentalna gratka dla nieco starszych i coś całkowicie odmiennego dla młodych widzów, którzy mogli poznać Muminki na nowo. Seans zakończyliśmy nieco po godzinie 1.00 w nocy. Następnego dnia wszyscy zasiedliśmy do wspólnego śniadania. Około godziny 8-9 przyszedł czas na rozstanie.

Dziękujemy i pozdrawiamy wszystkich uczestników. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy są równie zachwyceni. Do zobaczenia na kolejnej nocy w bibliotece!