Biblioteka i Szkoła dbają o lokalność

WspólNoty w Twojej bibliotece – zrealizuj projekt wokół lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Chcesz działać wokół lokalnej kultury i historii? Szukasz nowych pomysłów na przyciągnięcie do placówki młodzieży i wzmocnienie swojej roli w społeczności? 

Weź udział w rozbudowanej wersji akcji WspólNoty – zainspiruj do działania i zrealizuj całoroczny projekt artystyczno-społeczny, które angażuje dzieci i młodzież oraz lokalną społeczność. Pomożemy Ci rozwinąć Twój pomysł i wesprzemy przy jego realizacji.

Co muszę zrobić, aby wziąć udział?

Zapisz się do tegorocznej Nocy Bibliotek: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/dodaj-biblioteke/

Pracujesz w bibliotece szkolnej?

Możesz realizować całoroczny projekt WspólNoty samodzielnie, jako biblioteka szkolna. Jeśli chcesz możesz też wejść w partnerstwo z lokalną biblioteką publiczną, ośrodkiem kultury, lokalnym stowarzyszenie, czy np. klubem seniora.

Pracujesz w bibliotece publicznej? 

Żeby realizować WspólNoty jako całoroczny projekt musisz wejść w partnerstwo z lokalną szkołą, dzięki której będziesz mogła/mógł skorzystać z naszego wsparcia. Prócz szkoły możesz też dodatkowo zaprosić inne instytucje takie jak ośrodek kultury, lokalne stowarzyszenie, czy np. klub seniora.

Projekt WspólNoty to krótkoterminowe działanie, zachęcające do odkrywania na nowo otaczającej Was kultury – osób, grup, obiektów i historii, które budują wyjątkowość Waszej lokalnej społeczności. 

Możesz rozwinąć to działanie dzięki zapisaniu się do programu Szkoły Twórczych Praktyk. Zrealizujesz te same cele, w bardziej rozbudowanej formie, na przestrzeni całego roku. 

Zgłoś chęć udziału w rozbudowanej formie poprzez formularz: https://zapisy.ceo.org.pl/activity/806/overview

Czekamy na zgłoszenia do 30.09.2023 r.

Wybierzemy 5 bibliotek, które będą mogły realizować WspólNoty jako rozbudowane, całoroczne działanie przy wsparciu programu Szkoła Twórczych Praktyk.

Szkoła Twórczych Praktyk specjalizuje się w rozwijaniu młodzieżowych opowieści filmowych i reportaży o lokalnych społecznościach, oferując zgłaszającym się zespołom wsparcie w postaci kursu internetowego oraz mentoringu. 

Jeśli zdecydujesz się potraktować swój udział we WspólNotach jako wstęp do dłuższego działania, zyskasz dodatkową angażującą propozycję dla wybranego zespołu klasowego na kolejne miesiące. 

Jak wygląda przebieg działań?

  1. Diagnoza lokalna – znajdź temat działania

Po zgłoszeniu do WspólNot i Szkoły Twórczych Praktyk, w pierwszej połowie września, we wsparciu z mentorem, zrealizujesz lokalną diagnozę. 

Jeśli chcesz, możesz już na tym etapie zaprosić do działania lokalną społeczność, wśród niej powinny znaleźć się dzieci i młodzież ze szkoły, w której/z którą tworzysz WspólNoty.

Gdy wybierzesz już wyjątkowy obiekt, miejsce, twórczość, lub inny element lokalnego dziedzictwa kulturowego będziesz mogła/mógł zacząć pracę nad pogłębioną kwerendą.

2. Noc Bibliotek – prezentacja efektów diagnozy lokalnej

Zebrane podczas diagnozy lokalnej informacje zaprezentujesz podczas Nocy Bibliotek w Twojej bibliotece.

Podczas jej realizacji odwiedzi Cię specjalistka/ta związana z wybraną przez Ciebie tematyką, która/y wesprze Cię w zaplanowaniu projektu artystyczno-społecznego.

3. Praca nad projektem – działaj razem z lokalną społecznością

Po wizycie specjalistki/ty zaczniesz realizować swój projekt. 

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś/eś – zaproś do niego dzieci i młodzież ze szkoły, w której/z którą tworzysz WspólNoty, możesz zaprosić też inne osoby chętne do udziału.

***

Na każdy etapie realizacji będziesz mogła/mógł korzystać z materiałów i kursu Szkoły Twórczych Praktyk, w ramach którego:

Dowiesz się w jaki sposób rozwijać kompetencje przyszłości uczennic i uczniów, czyli kreatywność, krytyczne myślenie i współpracę z innymi. 

Będziesz mogła/mógł wykorzystać narzędzia edukacji artystycznej na (przeróżnych!) lekcjach oraz do działań projektowych. Dzięki temu młodzież będzie uważniej patrzeć na rzeczywistość wokół, chętniej dyskutować na ważne dla niej tematy oraz angażować się w poszczególne zadania.

Poznasz twórcze metody poznawania lokalnego otoczenia, zainspirujesz uczennice i uczniów do tego, by wykonali własne twórcze projekty.

Zyskasz dostęp do zasobów filmowych CEO. Poznajesz tam m.in. metody, jak za pomocą sztuki poruszać trudne i ważne dla młodzieży tematy, jak analizować dzieła sztuki, by rozumieć zawarty w nich przekaz, czy propozycje krótkich aktywności twórczych do przeprowadzenia w trakcie zajęć. 

***

Słowniczek:

Noc Bibliotek – ogólnopolska akcja organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. IX wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się w sobotę 7 października 2023 r. W ramach tegorocznej edycji możesz zrealizować projekt WspólNoty.

WspólNoty – projekt towarzyszący akcji Noc Bibliotek. Dotyczy działań zespołów projektowych młodych ludzi w bibliotekach, którzy pracują nad tematem dziedzictwa kulturowego lokalnej okolicy. Mogą być to np. zapomniane wydarzenie, obiekty, postaci, ale też oryginalne tradycje, nazwy, język, wytwarzane przedmioty czy inspirujące przejawy kultury muzycznej i plastycznej itp.

Biblioteka wraz z dziećmi/młodzieżą realizuje projekt artystyczno-społeczny inspirowany nieoczywistym lokalnym dziedzictwem. Sam proces, jak i podsumowanie jego efektów np. w formie wystawy, są świetną okazją do zaproszenia i zaangażowania społeczności sąsiedzkiej.

Szkoła Twórczych Praktyk – program edukacji kulturowej Centrum Edukacji Obywatelskiej będący wsparciem dla nauczycielek i nauczycieli. Zapisując się do niego zyskujesz szansę rozbudowania swojego projektu WspólNoty.

Wspiera rozwój kompetencji przyszłości uczennic i uczniów, czyli kreatywność, krytyczne myślenie i współpracę z innymi. W programie, oprócz scenariuszy lekcji i kart pracy, zyskujesz dostęp do filmów krótkometrażowe i wsparcie, dzięki któremu stworzysz inicjatywę, która łączy sztukę z zaangażowaniem społecznym i poznawaniem najbliższej okolicy.