VII Noc Bibliotek – o akcji

VII wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek już w sobotę 9 października 2021 r. pod hasłem „Czytanie wzmacnia”.

Skierujmy wspólnie światło na biblioteki, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności.

Obejrzyjcie film z twórcami inspirujący do działań wokół tegorocznej idei: https://www.facebook.com/nocbibliotek/posts/4517514294925618

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o organizacji Noc Bibliotek 2021, bo Wasza biblioteka jest już w akcji albo rozważacie, by jeszcze dołączyć: nagranie webinaru: https://www.youtube.com/watch?v=lVxc1h70SEw&t=1614s
Oglądajcie, dołączajcie i działajcie! 

Trwają zgłoszenia bibliotek: nocbibliotek.pl/rejestracja (TU instrukcja, jak się zarejestrować)


W ramach przygotowań do Nocy Bibliotek 2021 tworzymy materiały z inspiracjami do działania oraz biblioteczną grę online wokół hasła „Czytanie wzmacnia” i literackich patronów roku.

9 X o godz. 19.00 odbędzie się transmisja online inauguracji akcji z udziałem gwiazd oraz program online z najciekawszymi wydarzeniami lokalnymi.

Materiały inspirujące do niekonwencjonalnych działań w ramach Nocy Bibliotek znajdziecie na Półce z pomysłami.

Materiały graficzne akcji (do pobrania) są do pobrania na stronie: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/materialy-do-pobrania/

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

Trudny czas pandemii szczególnie pokazał, jak ważne i potrzebne są biblioteki – spróbujmy wspólnie sprawić, by jak najwięcej ludzi je pokochało i uznało za swoje miejsca.

Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

Prosimy o uwzględnianie podczas przygotowań do Nocy aktualnych wytycznych sanitarnych oraz MKIDN: https://www.gov.pl/web/kultura/biblioteki

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.

Biblioteki, które zorganizują najciekawsze wydarzenia, nagrodzimy sprzętem i zestawami książek w konkursie Nocy Bibliotek i Platona.

Bądźcie z nami!

https://www.facebook.com/nocbibliotek/videos/579227056069672/

Zapraszamy wszystkie biblioteki: szkolne, publiczne, pedagogiczne, wyższych uczelni, parafialne, klasztorne, muzealne, wojskowe, szpitalne, więzienne, społeczne, instytutów naukowych, rozmaitych instytucji i organizacji. Od najstarszych książnic po „szafy” z książkami. 

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. 

Biblioteki w całej Polsce przy wsparciu – promocyjnym i merytorycznym – organizatorów, przygotowują dla czytelników specjalne wydarzenia. Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni. 

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych – zapraszamy wszystkie szkolne biblioteki do niekonwencjonalnego rozpoczęcia roku podczas imprezy literackiej, która pokaże, jak ciekawym, przyjaznym i otwartym na wszystkich uczniów i uczennice miejscem jest biblioteka! (ze względów organizacyjnych wydarzenie może się odbyć również w piątek). 

Akcję Noc Bibliotek zaincjowaliśmy w 2015 roku. Co roku wyznaczamy termin, ogłaszamy hasło, tworzymy inspirujące materiały dla bibliotek, przyjmujemy zgłoszenia i tworzymy interaktywną mapę bibliotek w akcji.

Kilkaset pomysłów na Nocne działania czytelnicze zamieszczamy dla Was w zakładce Półka z pomysłami – sięgajcie i działajcie.


Inauguracja Nocy Bibliotek 2019 pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”Poprzednie edycje akcji

2015 – I Noc Bibliotek pod hasłem „Groza nie czytać”

2016 – II Noc Bibliotek pod hasłem „Wolno czytać”

2017 – III Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie porusza”

2018 – IV Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta”

2019 – V Noc Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”

2020 – VI Noc Bibliotek pod hasłem „Klimat na czytanie”


Inauguracja Nocy Bibliotek 2018 pod hasłem „RzeczpospoCzyta”Zobacz więcej materiałów wideo

Polecamy