30 pomysłów na Noc Bibliotek

30 bibliotecznych inspiracji i pomysłów na Noc Bibliotek

Powodów do czytania jest tyle, ile dobrych książek. Jeszcze więcej realnych korzyści do wypromowania czytelnictwa i bibliotek niesie akcja Noc Bibliotek. To znakomita okazja do pokazania wielowymiarowej i wielofunkcyjnej placówki, która zaprasza do wspólnej zabawy w niekonwencjonalny sposób. Jak przygotować fascynującą Noc Bibliotek dla czytelników? Oto ciekawe pomysły i inspiracje, które można wykorzystać w działaniach marketingowych do organizacji akcji bibliotecznych.

Atrakcyjny program ma przyciągnąć użytkowników do wspólnej zabawy, świętowania… i czytania. Wybierz ulubione pomysły i wpisz je do agendy swojej akcji.

Wśród inspiracji znajdziecie 30 propozycji wydarzeń, które możecie zrealizować w bibliotekach podczas krajowego wydania Nocy Bibliotek. Pomysły możecie dowolnie modyfikować i dostosowywać do potrzeb uczestników. Dodatkowo inne inspiracje, nadesłane przez bibliotekarzy, znajdziecie na stronie nocbibliotek.org w zakładce „Półka z pomysłami” oraz na stronach internetowych partnerów akcji. Gwarantuję, że nie prześpijcie tej Nocy!

 1. Tajemnice skrzyni

Zabawa dla dzieci i młodzieży polegająca na wyciąganiu przedmiotów charakterystycznych dla tytułów znanych książek. Przygotuj drewnianą lub plastikową skrzynię, włóż do niej rzeczy i zgadujcie wspólnie! Przykładowo: wagon – „Lokomotywa” Juliana Tuwima, robot – „Bajki robotów” Stanisława Lema, słoik miodu – „Kubuś Puchatek” Alana Alexandra Milne, muszelka – „Mała syrenka” Hansa Christiana Andersena, lusterko – „Królowa Śnieżka” Braci Grimm, kwiat – „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett.

 1. Wierszykowanie

Zabawa dla dzieci i młodzieży, czyli wspólne pisanie wierszy, zapoznanie się z zasadami tworzenia rymów oraz nauka recytacji. A dla dorosłych czytelników zaproponuj wieczór poezji.

 1. Teatrzyk cieni

W przyciemnionej sali zaświećcie kilka lamp lub skorzystajcie z latarki i rzucajcie cienie na ścianę. Zadaniem pozostałych uczestników jest odgadnięcie co dany cień przedstawia. Dłonie można układać tak, aby cienie przypominały np. zwierzęta. 

 1. Potwory z książek

Wspólne opowieści o potworach i czarnych charakterach z książek. Stwórzcie nowe historie z Buką, Gollumem, Wiedźmą, Wilkiem i innymi postaciami. Pamiętajcie, że ogranicza nas tylko wyobraźnia!

 1. Schowane zakładki

Zabawa dla wszystkich. Odkryj, gdzie został schowany skarb. Przygotuj zagadki i wskazówki prowadzące do skarbu, schowaj je w wybranych książkach i zachęć czytelników do szukania!

 1. Domino z książek/Puzzle z okładek

Stwórz domino z książek, które przyniosą czytelnicy lub wykorzystaj książki znajdujące się w księgozbiorze bibliotecznym. Zachęć do wspólnego układania najdłuższego domina i nagrajcie film. Inną formą może być układanie książek w układankę na wzór puzzli – stwórzcie kreatywne połączenia okładek.

 1. Historia ze starych zdjęć

Stwórz prezentację multimedialną ze starych zdjęć i wyświetlaj ją podczas Nocy Bibliotek. Zachęć lokalną społeczność do przynoszenia rodzinnych zdjęć i rozpocznijcie wieczór z historią w tle. Innym sposobem na oglądanie fotografii mogą być bogate zasoby bibliotek cyfrowych – sprawdźcie, jakie panowały zwyczaje, jak ubierali się mieszkańcy z regionu i to jak zmieniało się miasto na przestrzeni lat.

 1. Rentgen

Zaproś użytkowników biblioteki do stworzenia klosza na lampę ze zdjęć rentgenowskich. Efekty będą niesamowite i owiane tajemnicą czyje to kości… Twórz różnorodne kształty, łącz ze sobą zdjęcia rentgenowskie za pomocą zszywacza, kleju, nitek i innych elementów!

 1. Biblioteczny labirynt

Pokaż, jakie tajemnice skrywają się w bibliotece nocą. Oprowadź czytelników po zakamarkach pomieszczeń bibliotecznych i opowiedz historię książnicy.

 1. Astronomiczne kalambury

Fanom astronomii polecamy zabawę w odgadywanie gwiazdozbiorów. Jedna osoba losuje karteczkę z nazwą księgozbioru i jej obrazem. Następnie stara się narysować na tablicy poszczególne gwiazdy. Zadaniem uczestników gry jest jak najszybsze odgadnięcie nazwy gwiazdozbioru. Dodatkowo przygotujcie informacje o każdym gwiazdozbiorze, które przeczytacie po odgadnięciu.

 1. Nocne granie

Nocne granie, czyli lista starych i dobrych przebojów w wydaniu dla dorosłych, a dla młodszych hity z bajek.

 1. Nocny flashmob

Macie kamerę? Wkręćcie odwiedzających czytelników do spontanicznego flashmoba. Przekonaj bibliotekarzy i innych pracowników biblioteki do ułożenia choreografii. Zaznaczcie w przestrzeni biblioteki punkt (np. biurko z ciekawą książką, ściana z obrazem), w którym za wskazaniem znaków znajdzie się czytelnik. Poczekajcie chwilę i zacznijcie tańczyć wokół niego zapraszając do wspólnych pląsów.

 1. Bohaterska charakteryzacja

Zaproś do biblioteki znanego charakteryzatora lub makijażystę. Niech pokaże swoje umiejętności przemieniając twarze chętnych osób w bohaterów z książek. Dodatkowo możecie nakłonić czytelników na przebieranie się za znane i lubiane postaci z książek.

 1. Teatrzyk pacynek

Zorganizujcie warsztaty dla dzieci, gdzie zaprojektujecie nieszablonowe pacynki. Podczas zajęć dzieci mają również za zadanie dopasować kilka charakterystycznych cech do postaci. Następnie wspólnie wymyślcie scenariusz na teatrzyk pacynek. 

 1. Kryminalny wieczór

Kryminalny wieczór, czyli wybierz się w tajemniczą podróż do świata kryminałów. W programie zapiszcie następujące punkty: głośne czytanie kryminalnych fragmentów, interesujące rozmowy o ulubionych tytułach, wybór najlepszego kryminału, odgadywanie tytułów.

 1. Głucha noc

Warsztaty języka migowego dla wszystkich czytelników. Naucz się jak mówić nie używając głosu. Wydrukujcie tablice ze znakami w języku migowym i twórzcie historie. Zainspirujcie się np. bezpłatnymi lekcjami video z migam.org.

 1. Cicho wszędzie, głucho wszędzie…

Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie? – Konkurs na najlepszą opowieści grozy uczestników spotkania. Polecamy także projekcje strasznych filmów.

 1. Nocne zwierzęta

Wykład o zwierzętach żyjących nocą i odgadywanie ich odgłosów. Wyszukaj w internetowych serwisach nagrania, które możesz legalnie wykorzystać, przygotuj sprzęt i zasłuchajcie się w nocnym życiu sów, nietoperzy, lisów, kotów, wilków…

 1. Noc w obiektywie

Grupą kilkuosobową wyjdźcie uchwycić najlepsze kadry nocnego życia miasta. Zaproście profesjonalnego fotografa na warsztaty fotograficzne, który podpowie, jak robić zdjęcia późną porą i w trudnych warunkach oświetleniowych. Wyniki pracy zaprezentujcie wspólnie na pokazie multimedialnym.

 1. Nocne rozmowy między regałami

Zaproś lokalną społeczność na nocne rozmowy przy kawie. Porozmawiajcie o tym jakie książki lubicie czytać, jakie tytuły znużyły was do snu, a przez jakie zarwaliście całą noc. Na koniec zróbcie listę tytułów polecanych i listę „książek usypiaczy”.

 1. Gwiezdne inspiracje

Lubicie gwiazdorzyć? Jeśli tak, Noc Bibliotek czeka na wschodzące gwiazdy kina, literatury, a także scen teatrów i koncertów. Zorganizujcie casting dla lokalnej społeczności i artystów oraz pokażcie swoje talenty. Pomysł można także przerodzić w imprezę cosplay lub sobowtórów znanych postaci.

 1. Tarot książkowy

Wróżenie z książek i kart bibliotecznych? Przygotujcie dowolną liczbę książek o zachęcających tytułach. Poproście uczestników spotkania o przyniesienie karty czytelnika. Na podstawie numerów z karty podzielcie je na 3 lub 4 grupy. Każdy kod odpowiada stronie w wybranej książce. Pierwsze przeczytane zdanie potraktujcie jako wróżbę.

 1. Czytanie na ekranie

Zorganizuj spotkanie dla fanów e-booków. Niech każdy przyniesie swój czytnik, pochwali się swoją e-biblioteką oraz podzieli informacji skąd pobiera bezpłatnie i legalne e-booki lub gdzie można kupić je po rozsądnej cenie. Podczas rozmowy biblioteka może promować także  internetowe wypożyczalnie do których wykupiła dostęp oraz polecić interesujące zasoby cyfrowe.

 1. Śmietanka towarzyska

Dołącz do elity czytających klasykę i zaprezentuj w śmieszny sposób dzieła znanych filozofów, literatów, noblistów. Na koniec stwórzcie własną listę lektur. Nie zapomnijcie o wykwintnym poczęstunku i lampce wina.

 1. Bitwa na teksty

To dopiero będzie wojna na słowa. Zacznij od dyktanda – im więcej pułapek, oryginałów, gżegżółek, ósemek tym lepiej. Wymyśl własny tekst na dyktando, wykorzystaj „Chrząszcza” Jana Brzechwy lub odnajdź inne łamańce językowe. Prawdziwa bitwa rozpocznie się po napisaniu dyktanda, bo przed uczestnikami próba przeczytania napisanego tekstu.

 1. Kolektyw czytelniczy

W grupie siła! Jako grupa bibliotekarzy i czytelników wyjdźcie promować literaturę w plenerze. Pokażcie się z dobrej strony! Możecie przygotować przemarsz w baśniowych strojach, rozdawać upominki książkowe, intrygujące cytaty, zorganizować akcję tworzenia muralu bibliotecznego lub wsiąść do tramwaju zajmując podróżnych lekturą i rozdając zakładki do książek.

 1. Smaczne czytanie

Zorganizujcie kulinarny konkurs z odnalezionych przepisów z książek we współpracy z lokalnym kołem gospodyń wiejskich. Czy ktoś skusi się na „czarną polewkę”? Gotujcie się na prawdziwe zawody. Uzupełnieniem smacznego spotkania może być lekcja savoir-vivre (sztućce, talerze, kieliszki przygotujcie z gazet) lub lekcją zdrowego żywienia.

 1. Tropiciele akcji

Zaplanuj akcję czytelniczą, np. flash-mob w przestrzeni miejskiej. Na stronie internetowej opublikuj krótką informację zachęcającą do wzięcia udziału w akcji, zasady i zapowiedzi niespodzianek. Ale nie zdradzaj szczegółów! W mediach społecznościowych biblioteki publikuj wskazówki i rebusy, które czytelnik będzie musiał odgadnąć, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbędzie się akcja. Zaskocz wszystkich!

 1. Moda na okładkę

Wybierz z księgozbioru książki o tym samym kolorze okładki, wybranej tematyce, z dolnej półki, lekturę na dany nastrój lub zekranizowane powieści. Przygotuj regał ze specjalnymi oznaczeniami znakowymi, na którym wyeksponujesz wybrane książki – książki w kolorze czerwonym mogą być kryminałami, hasło: jeśli oglądałeś film spodoba Ci się także książka, Jaki masz dziś nastrój? (na książkę lub regał naklej odpowiednie karteczki z napisami).

 1. Pismo obrazkowe i czytanie etykiet

Czy intrygowało Cię kiedyś z czego jest zrobiony dany produkt spożywczy? Czy wiesz co oznaczają znaki na metce ubrania? Co to jest pismo piktograficzne? Co oznaczają emotikony? Takie spotkanie to okazja do czytania nie tylko książek, ale także etykiet, instrukcji obsługi, interpretowania przekazów reklamowych. W wersji dla dzieci i młodzieży warto zaplanować mini kurs połączony z quizem o znakach drogowych.

Autorka: Barbara Maria Morawiec
redaktor naczelna Lustra Biblioteki
www.lustrobiblioteki.pl

foterdziecko